cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Pentax PC-555 fajny czy nie ?
Moja córka znalazła dziś w... lumpexie tytułowy aparacik. Dała mi znak. Poleciałem i kupiłem, bo kosztował jedyne 10 zł (w pudełku, z instrukcją obsługi, używany, ale chyba w niezłym stanie, działający). Jest to mały kompakcik w zasadzie mi niepotrzebny, ale żal było nie brać ;-) . Skoro już jednak go mam to pewnie wypróbuję. Zanim jednak to nastąpi (ładuję aku, nie kupiłem jeszcze filmu) chciałem zapytać, czy ktoś z Was miał to coś w dłoniach i co na jego temat sądzi. Czy ten mały obiektywik (35mm, 2.8) ma sens, czy szkoda na to kliszy (lomografia raczej mnie nie pociąga) i lepiej odłożyć na półkę jako niemal-retro gadżet?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ej, to ten z tych starszych, wiec jest szansa, ze cos z tego bedzie. Juz sam wyglada zabija:

Ja bym na pewno sprobowal. Ten aparat ma focus lock!!! Moim zdaniem na pewno sie nie zawiedziesz.

dz.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
no wygląd ma boski :-) to fakt, aż się prosi, żeby cykać z jakimś wypasionym walkmanem z 1984 r. w kieszeni i w gąbkowych słuchawkach na cienkim druciku na uszach (plus wąskie, zawinięte dżinsy, podkoszulek wsadzony w nie, a na nogach białe buty do kosza ew. trampki ;-) ) - oczywiście, że go wypróbuję (nie wytrzymam), dziś już jednak nie kupię filmu (szkoda mi cz-b, które mam w chacie) i nie wypstrykam, ale może jutro :-P ...
 

Rumpel  Dołączył: 08 Lut 2007
Szczerze jestem bardzo ciekawy efektu. Może uda Ci się coś zeskanować i zamieścić ? :-)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
ze skanem będzie - na razie - kłopot, bo nie mam skanera, jestem właśnie w fazie drżączki wyborczej, waham się między skrzyneczką plusteka 7300 a jakimś płaskim epsonem i zamierzam sfinalizować zakup za miesiąc-dwa. Ale może zrobię chamską kopię czyli sfotografuję zdjęcia cyfrą ;-)
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
świetny obiektyw! ładuj filmy i rób zdjęcia :)
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
wypstrykałem pierwszy - byle gdzie, byle szybciej - jutro niosę do rossmana, jak odbiorę powiem, co i jak, a może jakoś się uda wkleić jakieś zdjęcie...
na razie z szybkiego cykania mam takie wrażenia:
jest to zmyślna mega-małpka, co zrobi za człowieka wszystko (nie lubię tego, ale w sumie nie miałem takiej zabawki od wielu lat w łapach, więc śmieszy i bawi mnie ta "super automatyka") ustawi ostrość (mam nadzieję), wypchnie z korpusu lampę błyskową, gdy jest za ciemno (to najbardziej mnie bawi, jak lampa wyskakuje z body :lol: ), a po skończeniu filmu sama go zwinie i to tak, że końcówka wystaje z kasetki.
Ciekaw jestem tego AF, bo wydaje się działać błyskawicznie (za moment ustawienia ostrości traktuję pojawienie się sprytnie świecących ikonek - pół ludzika, dwa ludziki lub góry - w wizjerku po lekkim naciśnięciu spustu), faktycznie ma blokadę AF (normalnie, jak w lustrzance, trzymam lekko naciśnięty spust, a aparacik blokuje ustawienie AF), co umożliwia jako takie próby kadrowania, fajne jest to, że otwiera obiektyw tylko na czas pstryknięcia, nie zasyfi się przypadkowo, ma niezły uchwyt i działa na dwa paluszki, co też jest plusem.
Generalnie - jak na idiotenkamerę jest to przemyślana konstrukcja i to (poza czaderskim dizajnem) mi się w tym gadżeciku podoba, lubię czuć, że konstruktor nie myślał jak zbrandzlować własne ego, tylko rzetelnie wykonał postawione przed nim zadanie.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dodano przez cypisa [2008-01-09, 13:56]:
odebrałem dziś zdjęcia - niestety z rossmana - i mogę oglosić pierwsze wnioski:
aparacik daje radę; mam porównanie z paroma (młodszymi) kompaktami o podobnych możliwościach, używanymi w rodzinie tu i ówdzie (modeli nie pamiętam): samsunga, yashici i canona. Jeśli chodzi o jakość zdjęć (ostrość, "akuratność" ekspozycji) od mojego pentaksa z ciucholandu lepszy jest może tylko kompakcik canona mojej mamy (kupiony pare lat temu za ładne kilkaset złotych), choć głowy nie dam, być może nie dałoby się bezpośrednio odróżnić fot z obu aparatów. Samsung i yashica odpadają. Jedyną widoczną wadą pentaksa jest kilkukrotne zgubienie się AF, na 36 zdjęć 5 jest nietrafionych - głównie przy motywach odległych (nieskończoność). Mam teorię, że winę ponosi tu ukrycie czujnika AF za szybką, co przy rozproszonym oświetleniu (jasne niebo) może wprowadzać układ AF w błąd.
Zdjęć nie mam jak zeskanować - może zrobię zdjęcia zdjęć tak dla przykładu, choć co to za przykład
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
no to wklejam parę zdjęć, choć pewnie ma to ograniczony sens, gdyż są to zdjęcia odbitek (na dodatek blyszczących, więc niepozbawionych refleksów), ale może jako takie pojęcie o tym kompakciku da - jak się dorobię skanera mam nadzieję wycisnąć z PC-555 nieco więcej:





 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
Wydaje mi się, że PC-555 daje radę. Niezły bokeh, a po zdjęciu wieży świdnickiej katedry widać, że i ostrość w porządku.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
I ja się stałem dziś posiadaczem takiego aparaciku. Znając możliwości PC35AF-M sądzę, że ten będzie równie fajny. Niestety zdjęcia w wątku już wygasły...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach