cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Prezentacja zdjęć w Internecie
Temat niby się przewija w różnych dyskusjach, ale wpadło mi do głowy żeby go uporządkować (jeżeli gdzieś jest już wątek eksplorujący zagadnienie in-depth, to proszę o miłosierne skasowanie tego posta).

Wszyscy (no, prawie...) pokazujemy zdjęcia w Necie. Może by tak zebrać do kupy trochę informacji o a) portalach internetowych służących do prezentacji zdjęć b) o oprogramowaniu do tworzenia własnych stron z galeriami? Dla porównania, dla ciekawości, dla wychwalenia swoich ulubionych rozwiązań ;-)

Mój subiektywny przegląd portali:

"Ambitne"

OnePhoto
(http://onephoto.net/ ) Dużo autorów na wysokim poziomie (np niejaki alkos ;-) ) Atmosfera dla początkujących raczej nieprzyjemna, jak ktoś pokaże słabe zdjęcie
to zostanie (roz)zjechany, ale słowa raczej nie usłyszy co robić żeby było lepiej. Ale oglądając można dużo się nauczyć.

Obiektywni (http://www.obiektywni.pl/glowna/index.php)
Również wysoki poziom pokazywanych prac. Z względu na "filozofię" portalu (punkty za krytykę) początkujący może liczyć na pewne merytoryczne wsparcie. Za to zjawisko TWA (towarzystwa wzajemnej adoracji) w dużym natężeniu - czasem przeciętne zdjęcia sa windowane wysoko...

Digiart (http://www.digart.pl/) Nie tylko zdjęcia ależ też grafiki, fotoszopki, zdjecia obrazów. Poziom bardzo różny, ale trafiają się ciekawi autorzy.

Wszystkie trzy powyższe portale przeznaczone są przede wszystkim do prezentowania wybranych prac, pokazywania portoflio. Nie są to raczej miejsca gdzie można wrzucić 400 fotek z urlopu żeby znajomi sobie obejrzeli. Nie nadają się również do hostingu. Do tego celu mamy jednak portale mniej "ambitne":

Flickr (http://www.flickr.com/) IMHO ładnie wygląda ale nic poza tym... Niewielka funkcjonalność galerii, ograniczone możliwości sortowania zdjęć - nawet w wersji płatnej. Za to dobrze działająca funkcja pomniejszania zdjęć do celów hostingowych - tylko że Flickr życzy sobie, żeby pod hostowanym zdjęciem (na stronie docelowej) znalazł się link do Flickra... Co jest mocno irytujące, jeśli pod zdjęciem na www chcemy umieścić np link do fotki w oryginalnym rozmiarze.

Fotosik (http://www.fotosik.pl/) - moim zdaniem kompletna porażka. Jak to czesto bywa z tym co jest "za darmo".

Picasa
(http://picasa.google.com/) Popularna bo darmowa i lepsza od Fotosika, ale moim zdaniem też raczej beznadziejna... Wadą jest dla mnie ograniczona możliwość zarządzania zdjęciami i brzydki interfejs

Pl.Foto (http://www.plfoto.com/) Nie za bardzo mu się przyglądałem. Interfejs ładniejszy od Picasy, co do funkcjonalności trudno mi coś powiedzieć.

I na koniec - mój ulubieniec, mało w Polsce popularny, którego chciałem w tym miejscu zareklamować:

Fotki (http://www.fotki.com/) Portal zarówno do prezentacji jak i do hostingu. Pełną funkcjonalność dostaje się odpłatnie (roczny abonament - ok 100zł). A funkcjonalność ta obejmuje (oprócz braku limitów transferu i przestrzeni dyskowej) jedną rzecz, dla mnie osobiście bardzo przydatną: Możliwość tworzenia dużej liczby folderów i podfolderów, z dowolnie ustawianymi prawami dostepu. Mogę np wrzucić serię fot z wakacji albo ślubu do zahasłowanego folderu, skąd uprawnieni mogą je ściągać w pełnej rozdzielczości, ale szeroka publika ich nie widzi - a najlepsze fotki wstawić do folderu publicznego, gdzie widzi je każdy, ale nie może ich skopiować. No i znośny wygląd strony, który w ograniczonym zakresie można personalizować (efekty można obejrzeć po kliknięciu na moje www). Do tego bardzo funkcjonalny hosting.

No to tyle... Jeżeli wątek "się podejmie" to chętnie dowiedziałbym się czegoś o oprogramowaniu do generowania własnych galerii www...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
cheshirecat75 napisał/a:
Pl.Foto (http://www.plfoto.com/) Nie za bardzo mu się przyglądałem. Interfejs ładniejszy od Picasy, co do funkcjonalności trudno mi coś powiedzieć.
To troche inna bajka niz Picasa. Plgnioto to glowny konkurent onephoto. Popularniejszy, bo znacznie wiecej golizny na nim. Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu plfoto to byl kliniczny przypklad TWA.

dz.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Do spisu dodałbym jeszcze Opera community http://my.opera.com/community/
bezpłatne 300MB, dowolny rozmiar zdjęć. Korzystam i sobie chwalę.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wątek moderowany - można dodawać informnacje merytoryczne, które wzbogacą temat.
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
To może jeżeli ktoś będzie coś dorzucał niech podaje następujące informacje:

Nt portali: hosting: T/N, przestrzeń dyskowa, limity transferu, ograniczenia w wersji free, koszty, ew. dalsze uwagi

Nt programów: koszty licencji, skąd pozyskać (adres)

Ja w wolnej chwili (po południu) uzupełnię mój pierwszy post o te info.
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
cheshirecat75 napisał/a:
Flickr (http://www.flickr.com/) IMHO ładnie wygląda ale nic poza tym...
Poza tym:
- możliwość udostępniania wybranych zdjęć tylko niektórym osobom, nie muszą one mieć nawet konta na Flickr (guest pass),
- bardzo dobry algorytm skalowania zdjęć, bez takiego obniżania jakości jak na Fotosiku,
- wygodny interfejs do umieszczania zdjęć na mapie,
- wygodny i szybki interfejs przez WWW do zarządzania zdjęciam, tagowania, wrzucania do setów, grup, zbiorczego nadawania tytułów,
- bardzo rozbudowane opcje dzielenia się zdjęciami ze znajomymi - grupy i "Contacts photos"
- rozbudowane API umożliwiające wykorzystanie zdjeć z Flickra na innych stronach
- kilkanaście przydatnych (istniejących dużo więcej) userscriptów ułatwiających korzystanie,
- nieograniczony download.
W wersji płatnej (25$ / rok) dodatkowo:
- nieograniczona liczba "setów",
- nieograniczony upload miesięczny (normalnie 100 MB/miesiąc)
- brak limitu 200 zdjęć widocznych na twojej stronie
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
Jeżeli komuś dużo pieniędzy przechodzi w telefonie na następny
miesiąc tak jak np mi to oferta jest dla niego
Prezentuje serwer :
www.boo.pl

Aktywacja i płatności SMS nie trzeba wychodzić z domu


Plus Konto
600MB przestrzeni dyskowej
200MB dla bazy danych MySQL
6GB transferu miesięcznego
abonament: 8zł/2 miesiące

- min. okres wykupu 2 m-ce
- oferta jak startkonto
- dodatkowo aktywna usługa domen i subdomen


Start Konto

300MB przestrzeni dyskowej
100MB dla bazy danych MySQL
3GB transferu miesięcznego
abonament: 8zł/3 miesiące

- min. okres wykupu 3 m-ce
- poczta przez WWW
- nielimitowany rozmiar listów
- mail w kilku domenach
- obsługa PHP4 i PHP 5.1
- własny .htaccess


Od siebie dodam ze sam posiadam Plus konto,
dodawaja rózne upominki w postaci dodatkowego transferu itp.
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Ijon, OK, może zbyt lekceważąco potraktowałem Flickra. Na pewno jest to portal z czołówki "online collections", nie do porównania z takim Fotosikiem. Jak dokładnie wygląda we Flickrze udostępnianie zdjęć? W Fotkach podoba mi się, że mogę udostępniać oryginały lub zdjęcia pomniejszone i link do hostingu zarówno różnie zdefiniowanym grupom użytkowników serwisu jak i osobom spoza serwisu, poprzez zabezpieczenie folderu hasłem. Dodając do tego możliwość tworzenia podfolderów (chyba bez ograniczeń - na pewno do 3 poziomów) i widok drzewka folderów dostaje się bardzo dobre narzędzie do zarządzania dużymi zbiorami zdjęć. We Flickrze o ile pamiętam właśnie brak podfolderów mnie irytował...

No i zapomnieliśmy o kultowym portalu fotograficznym - fotka.pl :mrgreen:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Flickr... uwielbiam to miejsce :-P Dla mnie to samochod bez limitu paliwa, z nawigacja, ktora po odpowiednim ustawieniu (wpisaniu tagow), moze mnie wywiezc w bardzo ciekawe obszary fotograficznego swiata.

Co co udostepniania... Konto limitowane posiada dosc istotna wade - wieksze zdjecia automatycznie pomniejszane sa do 1024px po dluzszym boku.

Jeszcze jedna wada, ktore mi troche przeszkadza, to domyslny rozmiar wyswietlania zdjecia. Nie przeszkadza mi to ze ten rozmiar jest dla wszystkich taki sam i nie mozna go zmienic, ale to, ze jest troche maly jak na obecne warunki i wynosi 500px. Trzeba przyznac ze slabsze zdjecia w tej wielkosci lepiej wygladaja :-)

Duzym plusem Flickra jest tez ogromna liczba ciekawych grup tematycznych.

Jesli ktos boi sie otwartej, zdecydowanej i bezkompromisowej krytyki, to na pewno na Flikrze nie spotka sie z nia. Jesli zdjecie nie podoba sie ludziom, z grup, do ktorych je dodales, to poprostu nic nie beda komentowac :-) Oczywiscie dla wielu to moze byc wada :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
cheshirecat75 napisał/a:
We Flickrze o ile pamiętam właśnie brak podfolderów mnie irytował...
Bo w bezpłatnej wersji można mieć tylko 3 podfoldery czyli w terminologii Flickra sety :-(

dan napisał/a:
Co co udostepniania... Konto limitowane posiada dosc istotna wade - wieksze zdjecia automatycznie pomniejszane sa do 1024px po dluzszym boku.
Dziwne, to zdjęcie ma 1536 px na dłuższym boku. Możesz je zobaczyć w oryginalnym rozmiarze?
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Punkt a) o portalach internetowych służących do prezentacji zdjęć został został już poruszony, zaś co do punktu b) o oprogramowaniu do tworzenia własnych stron z galeriami, polecam mały przegląd 30 gotowych skryptów (php, css, js, flash) -30 scripts for galleries
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ijon napisał/a:
Dziwne, to zdjęcie ma 1536 px na dłuższym boku. Możesz je zobaczyć w oryginalnym rozmiarze?



Hmm... jeszcze dziwniejsze jest to, ze wiele zdjec moge ogladac w wiekszym rozmiarze niz 1024x1024 :roll: :?:

[ Dodano: 2008-01-08, 19:39 ]
nichiren napisał/a:
polecam mały przegląd 30 gotowych skryptów (php, css, js, flash) -30 scripts for galleries

Bardzo wartosciowy link! Trzeba go jakos wyeksponowac. Moze do FAQ-a dorzucic?


Ja mam gdzies zainstalowane Zenphoto, ale nie podobala mi sie w nim ograniczona mozliwosc modyfikowania.
 

cheshirecat75  Dołączył: 04 Gru 2006
Ijon 2 pytania:

1. foldery czy podfoldery? Bo to że Flickr udostępnia możliwość zakładania różnych setów, to jasne i że jest ich więcej po uiszczeniu opłat też jasne ;-) Ale czy można sety układać hierarchicznie, jak foldery w komputerze? Na zasadzie folder główny zawiera dwa podfoldery, z których każdy zawiera po trzy pod-podfoldery? Bo to jest to, co mnie cieszy na Fotkach...

2. Jak jest z udostępnianiem oryginałów na Flickrze? Czy mam możliwość pokazywania zdjęć w określonej rozdzielczości bez jednoczesnego udostępniania oryginałów i czy moge ustawić raz tak a raz tak w poszczególnych setach? Np Set 1 - tylko zdjęcia pomniejszone, Set 2 - dostęp do oryginałów tylko dla określonej grupy użytkowników, np po podaniu hasła?
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
dan napisał/a:
Hmm... jeszcze dziwniejsze jest to, ze wiele zdjec moge ogladac w wiekszym rozmiarze niz 1024x1024
Może dlatego że są to zdjęcia płacących użytkowników?

cheshirecat75, 1. - tak, sety można zorganizować w drzewiastą strukturę
2. - z tego co się orientuję to nie, jeśli ustawisz że zdjęcie jest publicznie dostępne to we wszystkich rozmiarach.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Ijon napisał/a:
Może dlatego że są to zdjęcia płacących użytkowników?

Na to wyglada.
 

PrOmYk  Dołączył: 25 Lut 2008
www.trekearth.com - portal zdecydowanie nie hostingowy, tylko służący do wzajemnej oceny własnych zdjęć przez fotografów, preferowany typ fotografii: podróżnicza.
Możliwość uploadu jednego zdjęcia dziennie o dłuższym boku <= 800 px i rozmiarze do 200kB.
Jest tam sporo niesamowitych zdjęć :D Możliwość wyszukiwania zdjęć m.in. po body, którym zostało zrobione, regionie świata, autorze... Możliwość komentowania zdjęć tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Portal mocno międzynarodowy.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
To ja wciąż nie znajazłem upragnionego serwisu. Chodzi o darmowy i taki, by można było pokatalogować makro, zwierzątka, portrety etc. Żadnego oceniania i komentowania. Jedynie przedstawienie swoich prac innym. Ma ktoś jakąś propozycję odnośnie takowego serwisu?
 
locke  Dołączył: 02 Lis 2007
Przemekbelch, Ktoś zrobił nakładkę chyba na flickra robiącą profesjonalne portfolio (wraz z odpowiednim, estetycznym designem oczywiście).. . Wyglądało to bardzo imponująco,a flickr był wykorzystany tylko do hostingu zdjęć.

Jak znajdę to zapodam... Tylko gdzie ja to widziałem :-/

[ Dodano: 2008-06-12, 08:25 ]
długo mi to nie zajęło:

http://www.bananr.com TADAAAAA! :-)

A ja jak na ironię mam flickra zablokowanego w pracy. Bastards!
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
locke, dzięki, dzięki, dzięki, dzięki :mrgreen: :-B :-B
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Jeszcze nikt nie wspomniał o dwóch fajnych serwisach w stylu portfolio:

Carbonmade.com - [przykłady]

ViewBook.com - [przykłady]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach