Hydromanekin  Dołączył: 17 Paź 2006
Dwa pytania dot. autofokusa w Pentaxach
Czesc,

Wiatm wszystkich. Przymierzam sie do kupna lustrzanki i jedna z opcji, ktore rozwazam jest Penatx K10D. Mam jednak 2 pytania dotyczace systemu Penatxa:

1) Na forum Fotografia GW, wywiazala sie ostatnio dyskusja, w ktorej padla dosc ciekawa (dla mnie) teza. Mianowicie, z uwagi na to, ze w Pentaxie silnik autofocusa jest w korpusie (w K10 tez tak bedzie z tego co sie zorientowalem), moga byc problemy z "obsluga" ciezszych obiektywow - po prostu silnik umieszczony w korpusie moze byc za slaby by szybko "krecic" ciezkimi szklami by ustawic ostrosc (link do dyskusji ponizej). Czy spotkaliscie sie z takim zjawiskiem, czy tez to takie "strachy na lachy" i w praktyce nic takiego sie nie moze stac?

Link:

http://forum.gazeta.pl/fo...6699&a=50379889

Jezeli odpowiedz na powysze pytanie jest twierdzaca, to mam nastepne. Zgoidnie z tym co napisali na Dpreview.com:

"Supersonic motor compatible
Supersonic motors have been available in Canon and Nikon lenses for a while but not yet to Pentax, the K10D is fully compatible with upcoming Supersonic Direct-drive motor lenses, the first of which are due to be announced at the end of this year."

O ile jestem sobie w stanie przetlumaczyc powyzszy tekst, to nie jestem do konca pewien, czy dobrze rozumiem znaczenie kilku terminow w inm uzytych. Tak jak ja to rozumiem, to nowe obiektywy Pentaxa, ktore maja sie pojawic pod koniec roku, maja byc wyposazone w "supersonic motors" wbudowane w obiektywy (czyli podobnie jak w canonach i nikonach), wspomagajace (badz w ogole zastepujace) silnik autofokusa znajdujacy sie w korpusie. Czy dobrze to rozumiem?

Z gory dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hydromanekin, vitaj.
To, z tym kręceniem ograniczonym to raczej bzdura. Mam DLa, więc najniższy model w drabince systemowej Pentaksa. Mam też Tokinę 80-200/2.8 z 77mm filtrem jak i Sigmę Ex 28-70/2.8 również z 77mm gwintem na filtr. I mimo użytkowania tego zestawu nie zauważyłem jakiegokolwiek opóźnienia w ustawianiu ostrości. Wręcz przeciwnie - z uwagi na jasność obiektywów ostrość ustawiana było szybko i dokładnie (jak na DLa).
Tak, dobrze zrozumiałeś. Nowe szkła będą miały napęd ultradzikowy, lecz obsługiwać je (na razie) będzie jedynie K10.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Potwierdzam. Mam MZ-3 i taką samą tokinę jak Michu. AF działa jak należy. Nawet dość szybko jak na powolny AF, w który wyposażony jest ten model.
 

PiotrB.  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja mam DS-a i tamrona 28-300. Zycze wszystkim zeby tak chodzilo jak moje. :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Hydromanekin, - podstawowa sprawa....ciezkie szkla maja zwykle IF a tam mala grupa soczewek ktora odpowiada za ostrosc obrazka - one zmieniaja polozenie.
Szklo 600 f4 pentaxa jest tak samo wielkie i ciezkie jak canonowskie a ostrosc ustawiana jest bardzo szybko... (no ciezko to moze porownac do USM canona)
Nie wiem czym tak naprawde sie przejmujesz....na naprawde ciezkie szkla raczej cie nie stac....a typu 100-300 czy 70-210 2.8 to sa lekkie szkla :-P :mrgreen: (choc wedlug mnie i tak za ciezkie :mrgreen: )

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach