nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Otóż to, znam problem. Z drugiej strony bardzo podoba mi się kadrowanie matówką z kominka. Pentax 645 tego niestety nie ma, ale przemawia za nim wygoda. Chyba, bo nie miałem jeszcze tego modelu w ręku.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Gdyby ktoś był zainteresowany Mamiyą 645 J to możemy pogadać. 8-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Dobra, Kiev 88 to kopia hassela... Jego glowna zaleta sa wymienne magazynki i w sumie maly rozmiar.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
milo napisał/a:
Dobra, Kiev 88 to kopia hassela... Jego glowna zaleta sa wymienne magazynki i w sumie maly rozmiar.

Ta, Hasselbladzki. Taka kopia, ze sie sypie jak wszystkie inne radzieckie sprzety.

Wymienne magazynki? A na co mnie to? Co ja, zawodowo bede nim robil? :-P
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dan, no np sobie bw wlozysz w jeden a w drugi slajd, ...
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
milo napisał/a:
dan, no np sobie bw wlozysz w jeden a w drugi slajd, ...

milo, rozumiem na czym polega zaleta wymiennych magazynkow. Chodzi o to, ze mi tak mozliwosc nie jest potrzebna. Bede jechal na BW najczesciej, a od czasu do czasu wloze jakas Portre 160 do zdjec studyjnych. Poza tym to jest 12 klatek, wiec czestotliwosc wymieniania filmow jest i tak wieksza, niz moja potrzeba zonglowania materialami :-)
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
dan, dobra, dobra... Kupiles ta 60 i bedziesz teraz tak gadal :)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dan, bardzo dobrze wybrał. Niestety Kijew 88 poza szpanerskim wyglądem hasselblada ma wiele wad: nieszczelne magazynki, nieprecyzyjny przesuw, łatwo uszkadza się migawka i jeszcze łatwiej rozregulowuje. Kwestia obiektywów o małej dostępności jest tylko dodatkiem. Kijew 60 jest niezniszczalny i bezawaryjny, jest zdecydowanie lepszy od P-sixa, nie ma żadnych jego wad, a bagnet umożliwia stosowanie obiektywów od P-sixa znacznie łatwiej dostępnych. Jedyna wadą Kijewa 60 jaką znam jest jego waga. :evilsmile:
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja za 645 + 75 w stanie idealnym na ebaju (z usa) dalem z przesylka clem i podatkiem okolo 800 plnow przy dzisiejszych cenach dolara, wiec to dosyc droga okazja
 
nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi. Stało się; jedzie do mnie P645+75/2.8. I tu mam pytanie do miłego grona: czy ma ktoś manual po polsku? Mam wersję angielską, ale jest trochę niuansów i za wolno mi to idzie. Mam 3 dni na sprawdzenie sprzętu.
Pozdrawiam.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nipen napisał/a:
czy ma ktoś manual po polsku?
Oj, nie mam. Nie wiem nawet czy była takowa. Trzeba do Apollo napisać, ale jeśli mają to i tak tylko do 645nII. Daj znać czego się dowiedziałeś.
Obsługa tego aparatu jest prosta i nie wymaga znajomości ang. Poradzisz sobie bez tego, jeśli tylko masz pojęcie na temat fotografii.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z instrukcji to tak powaznie przyda Ci sie na kilka poczatkowych rolek rysunek z przebiegiem filmu i szpulek w kasecie ;-) Radze Ci tez zupelnie na serio przewinac sobie sam papier po filmie na szpulke tak jak by byl pelny i potrenowac zakladanie i naciaganie do znakow. Jak biedziesz robil na sreberku to fajnie jest miec jeden negatyw odwiniety zeby pocwiczyc zakladanie 120 do koreksu bez zostawiania paluchow i wyciagniecia negatywu za prowadzace prowadnice (to juz bardziej zalezy od koreksu jaki masz).

PS. Gratuluje zakupu. 645 to bardzo fajny aparat samo robienie nim zdjec to duza przyjemnosc, bardzo to lubie :-P
 
nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki bardzo za wypowiedzi. Nie przewiduję problemów, bo robiłem Mamiyą 645, Startem B i Kijewem 88, ale jeśli chodzi o manuale, to staram się je mieć, niezależnie od tego, czy znam sprzęt, czy nie, po prostu lubię sobie poczytać, a ponadto zawsze można komuś pomóc podsyłając pdf-a : ). Następna sprawa to tworzenie małego archiwum zawierającego zdjęcia i pdf-y sprzętu posiadanego przeze mnie do tej pory. Ot, tak dla zabawy i własnej wiedzy : )
Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-01-17, 08:41 ]
MKw, dzięki. Na jakich materiałach robisz? W niedalekiej przyszłości będę szukał 120 lub 150mm. Jak się mają szkła Pentax-a do szkieł wschodniego Zeiss-a, tzn. czy duża różnica na korzyść Pentax-a :) ? I co myślisz o Flektogonie 50mm do dość wąskiego pejzażu i architektury?
Pozdrawiam.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Mysle, ze szkla Pentaxa do 645 sa bdb jakosci, tak twierdzil swego czasu wnikliwy facet, czyli Michael Reichmann z Luminous Landscape, a on mial do czynienia takze z Mamiya i Hasselem. Bdb stronka o systemie 645 jest tu:
http://www.kcat.zaq.ne.jp/p645/
Niestety po japonsku, ale cos tam da sie wyciagnac dla siebie i jest sporo zdjec z 645 i roznych szkiel w galerii, w tym z interesujacego Cie A 150/3.5 ;-) Pare jest w dziale "photos", ale wiecej znajdziesz w galeriach autora:
http://homepage3.nifty.com/sfwphotos/
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
nipen napisał/a:
Jak się mają szkła Pentax-a do szkieł wschodniego Zeiss-a, tzn. czy duża różnica na korzyść Pentax-a :) ? I co myślisz o Flektogonie 50mm do dość wąskiego pejzażu i architektury?
Jesli uda mi sie znalezc, wrzuce skany z flektogona i zbierajacej niepochlebne opinie SMC 45/2.8. Przewaga Pentaksa jest porazajaca. Robilem na Provii i chyba Velvii.

dz.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
dzerry napisał/a:
Jesli uda mi sie znalezc, wrzuce skany z flektogona i zbierajacej niepochlebne opinie SMC 45/2.8. Przewaga Pentaksa jest porazajaca. Robilem na Provii i chyba Velvii.

Bo flektogon jest mydlany. Wiekszosc testow w necie to potwierdza.

[ Dodano: 2008-01-17, 10:16 ]
W P645 podoba mi sie zoomik 33-55 :-D Gorzej z cena...
 
nipen  Dołączył: 08 Sty 2008
Dzięki za opinie :) Chyba poszukam 120-ki lub 150-ki Pentaxa i nie będę kombinował. Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-01-21, 17:02 ]
Witam. Kontynuując temat zapytam jeszcze, jak Pentax 645 mierzy światło (w kontekście ew. blokady naświetlania przy przekadrowywaniu, o ile to w ogóle możliwe). Chodzi o tryb Av. Pozdrawiam.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach