gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Pytanie o Pentax SMC-D FA 100mm f/2.8 macro
Zastanawiam się do zakupu, na wiosnę, jakiegoś obiektywu makro o ogniskowej ok. 100 mm. Czytałem kilka wątków na forum dot. obiektywów makro, ale chciałem jeszcze dopytać o kilka rzeczy. Przede wszystkim chodzi mi o to czy istnieje jakiś racjonalny powód aby kupić D FA 100 mm F 2.8, który jest znacząco droższy od Tamrona 90 f/2.8 i Sigmy 105 f/28. Po obejrzeniu tych dwóch ostanich obiektywów, sampli z nich i testów, wydaje mi się, że poza tym, że Tamron ma taką bardziej portretową ogniskową (co by mi odpowiadało) a Sigma jest bardziej pancerna, to pozostałe różnice są dla mnie pomijalne. No może na plus Tamrona przemawia jeszcze fakt, że jest to szkło rekomendowane przez Argawena :-)
Natomiast szkła Pentax'a nigdy nie miałem okazji oglądać, a opinie o nim są skrajne. Jeżeli chodzi o sample, to moje subiektywne odczucia są bardzo pozytywne, ale bardzo proszę o opinie bardziej zaawansowanych użytkowników co do paru kwestii:
Jak jest z budową szkła - Pentax jest bardzo kompaktowy, ale sprawia wrażenie mniej solidnego od T i S.
Czy ma sprawniejszy AF od konkurentów (choć w obiektywie makro to nie jest chyba priorytet).
Czy coś jeszcze przemawia za wyborem tego Pentax'a? Z góry dziękuję za pomoc :-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
on chyba ma QSF - a to moze byc dosc przydatne.... (ale tego QSF nie jestem pewny)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Ta ma. Nie napisałem tego, ale faktycznie to jest zaleta.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Fafniak, ma.
gin z tonikiem, nie jestem może, zaawansowanym użytkownikiem tego szkła (mam go dopiero 10 miesięcy ;-) ), ale za to jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem.
AF w każdym macro jest poniżej krytyki
Wszystkie 3 wymienione przez Ciebie obiektywy są bdb
Jedyne różnice jakie zauważyłem to w kolorystyce, ale to już kwestia gustu
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
Nawet dobry kundelek pozostanie kundelkiem - ja bym bral Pentaxa
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Pentagram napisał/a:
Jedyne różnice jakie zauważyłem to w kolorystyce, ale to już kwestia gustu

Szczerze mówiąc, właśnie ta kolorystyka (na samplach), tak bardziej mi podchodzi od T i S (zwłaszcza Sigma mi się wydaje taka jakaś sterylna). Ale z kita też mi się podoba, więc może nie jestem wyrobionym odbiorcą kolorów (żona uważa, że się nie znam ;-) )
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ttb, - nie przesadzaj - przyznam ze jezeli tylko trafilbym na dobry egzempl. bez FF/BF to bralbym tamrona
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
ttb napisał/a:
Nawet dobry kundelek pozostanie kundelkiem - ja bym bral Pentaxa


Szczerze mówiąć wolę płacić za jakość, a nie za markę. Zresztą wśród obecnych szkieł Pentax'a to tyle poprzebieranych kundli :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
gin z tonikiem, tu masz tematy z samplami z mojego Pentaxa:
http://manufactura.home.p...a37ea6cdfd5c8da
http://manufactura.home.p...a37ea6cdfd5c8da
Ale jak podoba Ci się Sigma, kupuj Sigmę. Z każdego, z tych trzech obiektywów, będziesz bardzo zadowolony
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Pentagram napisał/a:
Ale jak podoba Ci się Sigma, kupuj Sigmę. Z każdego, z tych trzech obiektywów, będziesz bardzo zadowolony

Może niejasno się wcześniej wyraziłem, ale to właśnie kolory z Pentax,a mi najbardziej podchodzą, tylko zastanawiam się czy jest to warte dodatkowych 5 stów.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
gin z tonikiem, niestety z tym pytaniem pozostaniesz sam, bo to będzie Twój obiektyw i to są Twoje pieniążki.
Zawsze możesz rzucić kostką ;-)
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Pentagram napisał/a:
Zawsze możesz rzucić kostką


Jasne: 1-2 Tamron, 3 - Sigma, 4-6 Pentax :-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Re: Pytanie o SMC-D FA 100mm f/2.8 macro
gin z tonikiem napisał/a:
Jak jest z budową szkła - Pentax jest bardzo kompaktowy, ale sprawia wrażenie mniej solidnego od T i S.

Jest zbudowany bardzo kiepsko, a nawet tandetnie, jak na szkło w tej cenie...
Cytat
Czy ma sprawniejszy AF od konkurentów (choć w obiektywie makro to nie jest chyba priorytet).

Nie miałem okazji porównywać bezpośrednio z S i T, ale AF z DFA100 jest wolny, a dodatkową wadą jest brak limitera - lubi przelecieć zakres tam i z powrotem, co trwa naprawdę długo. Pierścień MF zresztą również pozostawia wiele do życzenia...
Cytat
Czy coś jeszcze przemawia za wyborem tego Pentax'a? Z góry dziękuję za pomoc :-)

Bardzo dobre własności optyczne, QSF, jest mały, lekki i poręczny... Ma logo Pentax... ;-)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Tak, wykonanie mizerne, a ogranicznik sie bardzo przydaje...

Dlatego ja wybralem FA100/2,8macro i jest to cudne szklo, choc jego rozmiary i waga moga byc dla niektorych wada - ale nie dla mnie:-)

Z tej trojki, ktora podajesz, bralbym mimo wszystko Tamrona - duzo swietnych opinii, niby Pentax to Pentax ale w tym wypadku nie moglbym scierpiec, ze za tak zbudowanego gniota chca tyle kasy... :evil:

Pzdr
Spinner
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jest jeszcze D-Xenon 100 :-)
Ale jak go kupić i za ile to powiedzą Ci w dystrybucji Samsunga/Sigma...

Moje, mgliste jeszcze plany to stałka Tamron 90....

Recenzje rewelacja,cena w tej klasie najlepsza.
Sigma według recenzji jest gorsza...
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ja tez się przymierzam do T90/2.8 kundel nie kundel ale cena lepsza co do jakości to ponoć nie jest zły. Tylko muszę dwa szkła z mojej stopki sprzedać i trochę jeszcze dołożyć :(
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Spinner napisał/a:
Tak, wykonanie mizerne, a ogranicznik sie bardzo przydaje...

Dlatego ja wybralem FA100/2,8macro i jest to cudne szklo, choc jego rozmiary i waga moga byc dla niektorych wada - ale nie dla mnie:-)

Z tej trojki, ktora podajesz, bralbym mimo wszystko Tamrona - duzo swietnych opinii, niby Pentax to Pentax ale w tym wypadku nie moglbym scierpiec, ze za tak zbudowanego gniota chca tyle kasy... :evil:

Pzdr
Spinner

Mam mam manualnego Tamrona 90mm 2.8 SP 1:1, z adapterem II (osttanio zszedl za 120$..., sam adapter). Obiektyw manualny jest lepiej wykonany od wersji AF i przede wszystkim z Pentaxem daje pulapke ostrosci (snap-in focus), jak dla mnie rewelka. Swego czasu bodaj w szwedzkim Foto wygral test makro szkiel. Szkoda ze np Pentax wypuscil sredni DFA (jak na makro) a nie ma szkla ala np 100mm USM Canona, b go tez lubie, super szklo. No i z makro jak chcesz naprawde cos dobrego, rozwaz Zeissa 100mm 2.0 ZK 1:1, prawdopodobnie najlespzy z tego wszystkiego.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Dziękuję wszystkim za pomoc :-B Chyba jednak zdecyduję się na Tamrona, a jak nie, to na 77 Ltd. ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Alek napisał/a:
No i z makro jak chcesz naprawde cos dobrego, rozwaz Zeissa 100mm 2.0 ZK 1:1, prawdopodobnie najlespzy z tego wszystkiego.

Zeiss to tylko 1:2, więc takie sobie makro...
Jak chcesz coś naprawdę dobrego - upoluj Voigtlandera 125/2.5 SL APO Lanthar. W przedziale 70-150mm nie znajdziesz lepszego szkła do makro.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
jaad75 napisał/a:
upoluj Voigtlandera 125/2.5 SL APO Lanthar

To jest obiektyw maualny?
Coś takiegoto tylko na e-bay'u? Ile kosztuje?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach