tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
  Zenit+Soligor
A więc sprawa ma się tak:
Właśnie robiliśmy takie większe porządki w domciu i żona znalazła dwa filmy Kodak 200, ja odkopałem swojego starego zenka+helios 50mm, a mam ja do swego kompakcika lampę Soligor DG-340AZ i teraz pytanie czy mogę to podłączyć do zenka nie niszcząc lampy? dla zenita i tak nic nie będzie ;-) Szkoda co by się dwie rolki zmarnowały a tak pstryknę coś na powietrzu ale chciałbym i w domciu przy użyciu flasha, czy to jest możliwe? i jak to wyzwolić przez synchro czy stopką?
P.S. Jak nie w tym dziale to nie bijcie
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jeszcze nie slyszalem, zeby korpus uszkodzil lampe, w druga strone i owszem. Wyzwalac mozesz jak chcesz, najprosciej chyba przez stokpe.

[ Dodano: 2006-10-20, 09:48 ]
P.S. Pamietaj, ze Zenit ma czas synchronizacji 1/30s (z tego co pamietam).
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Sebastian napisał/a:
Jeszcze nie slyszalem, zeby korpus uszkodzil lampe

ja też nie, ale nauka radziecka zna takie przypadki :mrgreen:
Zawsze lepiej zapytać niż wyskoczyć z postem zepsułem lampę i co dalej ;-)
Sebastian napisał/a:
Zenit ma czas synchronizacji 1/30s

niezły wynik :mrgreen: oj coś czuję że tymi fotkami to raczej się chwalić nie będę :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
tomecki napisał/a:
nauka radziecka zna takie przypadki

a kto pierwszy wysłał w kosmos psa? Łajka jest dowodem niepodważalnej myśle technicznej kraju o "tak bogatych tradycjach" (nie precyzuję jakich-bo wszelich
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile pamiętam swoje doświadczenia z Zenitem TTL to da się zjechać z czasem synchronizacji na 1/60s.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
Zenit ma czas synchronizacji 1/30s

niezły wynik :mrgreen: oj coś czuję że tymi fotkami to raczej się chwalić nie będę :mrgreen:


Nie będzie źle, jeśli będziesz pamietał o tym czasie. W moim Zenicie (122) z włączoną lampą kopie gniazdo synchro - zalepiłem taśmą izolacyjną i jest OK. Mam parę zdjęć z lampą i nie narzekam - takie sobie spotkania towarzyskie. Ale lampa jest "wypasiona", bo ma regulację w pionie :mrgreen: -nie widziałem czerwonych oczu na moich zdjęciach.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, dziś wieczorem spróbuje na sucho, bez filmu :oops:
To jak kabelek czy stopka?
P.S. Wszyscy wypowiadający się w tym topicu biorą całą odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenie lampy, o czym każdy zostanie powiadomiony stosownym pismem z załączonym odcinkiem wpłaty na moje konto :mrgreen:

[ Dodano: 2006-10-20, 14:14 ]
Acha mój zenek to ET bez ttl-a to pewnie czas synchronizacji tylko 1/30 :cry: trza będzie heliosika trochę przymknąć.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
szpajchel napisał/a:
W moim Zenicie (122) z włączoną lampą kopie gniazdo synchro


A ja kiedys mialem taka ruska lampe, co sie do pradu podlaczalo. No i sie tam jakis kondensator spalil, czy co i prad poplynal wartkim strumieniem przez lampe, po metalowej stopce i metalowej obudowe Zorki 4 na mnie. Telepalo mnie dobre kilka sekund, bo nie moglem tego cholerstwa z rak wyrzucic. Mialem wtedy moze z 12 lat i stawialem pierwsze kroki w fotografii - jak widac za bardzo mnie to nie zrazilo ;-)

dzerry
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czas sunchro ma niewielkie w sumie znaczenie, i tak lampa zamrozi ruch. Jest tylko jedno "ale", jak w pomieszczeniu bedzie dosyc jasno, a obiekt bedzie np. machal rekami albo jakos inaczej sie poruszal, to wyjdzie Ci postac + smuga :), czyli taki "duch". Przymykasz obiektyw w zaleznosci od mocy lampy, czulosci kliszy i odleglosci do obiektu, a nie w/g czasu synchronizacji.

[ Dodano: 2006-10-20, 14:30 ]
Bo kiedys to na stopce lampy i kilkaser Voltow moglo byc. Teraz nie ma strachu, ten Soligor to chyba dosyc nowa lampa i ma pewnie max 24V.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Do sporu stopka vs. synchro mogę tylko dodać, że nie ma żadnej różnicy.
Skoro podłączenie lampy na stopce powodowało u kogoś (ja też tak miałem w Zenku 12XP) pojawienie się napięcia na gnieździe synchro, to na pewno są one połączone równolegle do tego samego styku w bebechach aparatu.
Pozdrawiam,
Ryszard
P.S. Pochwal się efektami. Może będzie "Huk - Błysk - Skopcony pysk" :mrgreen:
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Ryszard napisał/a:
Może będzie "Huk - Błysk - Skopcony pysk"

a twu na psa urok, Ryszard, nawet nie żartuj z tak poważnych spraw :mrgreen: , ale co by nie mówić Soligor jeszcze na gwarancji 8-)

[ Dodano: 2006-10-20, 22:13 ]
Tak więc jestem po testach na sucho, zenita nie spaliło, lampa też dobra, wyzwalałem przez stopkę, także wygląda że sprzętowo powinno być ok, martwię się tylko o wynik zdjęciowy tego połączenia+moje braki foto i mamy mieszankę wybuchową :mrgreen:
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Łeee, nic nie wybuchło... ;-)
Ale straszny ze mnie melepeta, bo zapomniałem o najważniejszej sprawie. Przecież ja ze swoim Zenkiem błyskałem NRD-owską Elgawą N128 zasilaną z sieci 230V (trochę kopała przez gniazdo synchro), potem miałem bateryjną lampę Topca (też miło pieściła - prądem) a na końcu nawet Metza z nim używałem - a to przecież niskonapięciowa elektronika w 100%. No i każda lampa chodziła OK.
A co do naświetlania, to jak ten Soligor ma własny pomiar błysku i automatykę, to powinno być git. Zaś czas synchronizacji w Zenku szybki nie jest, ale zawsze można mówić, że ma się "synchronizację z długimi czasami naświetlania", albo "tryb nocny" :lol: Lepiej się tło doświetli światłem zastanym.
Pozdrawiam,
Ryszard
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Ryszard napisał/a:
błyskałem NRD-owską Elgawą N128 zasilaną z sieci 230V (trochę kopała przez gniazdo synchro), potem miałem bateryjną lampę Topca (też miło pieściła - prądem) a na końcu nawet Metza z nim używałem - a to przecież niskonapięciowa elektronika w 100%. No i każda lampa chodziła OK.

No przeca Zenek tylko zwiera styki na stopce / w gnieździe dobrym, mechanicznym stykiem (czyli kawałem blachy). To nie rozumiem czemu jakaś lampa miałaby nie chodzić a spalić tym bardziej. Bawiłem się kiedyś Prakticą VLC-3, to wiem.

tomecki napisał/a:
Acha mój zenek to ET bez ttl-a to pewnie czas synchronizacji tylko 1/30 trza będzie heliosika trochę przymknąć.

Mam taki pomysł, wprawdzie nie próbowałem nigdy w praktyce, ale powinno się udać. Otwórz dekiel na film i przyłóż do migawki arkusik papieru lub kalki technicznej tak, jak normalnie do migawki przylega film. Wtedy "robiąc zdjęcie" powinieneś zobaczyć, czy błysk pokryje cały kadr, czy tylko część.

Pozdr.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
LukD napisał/a:
Mam taki pomysł, wprawdzie nie próbowałem nigdy w praktyce, ale powinno się udać. Otwórz dekiel na film i przyłóż do migawki arkusik papieru lub kalki technicznej tak, jak normalnie do migawki przylega film. Wtedy "robiąc zdjęcie" powinieneś zobaczyć, czy błysk pokryje cały kadr, czy tylko część.

Spróbować mogę ale ja nie jestem Chuck Noris żeby udało mi się to zobaczyć :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach