lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
michal5150, IMHO lepiej to naprawić. Problemy z naciągiem i nieopadaniem lustra to chyba najczęstsze przypadłości aparatów ME, ME-S i ME-F.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
I dlatego napisałem:
michal5150 napisał/a:
Potencjalny dawca matówki (ew. do naprawy:):
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
No tak :-/ . Ja tu sobie cichutko obserwowałem tę aukcję Michale , no ale teraz coś mi się widzi że Lipalipski mnie podkupi ;-) bym nie dopuścił się profanacji prawie dobrego ME-S :-D :evilsmile: ;-) he he
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
McGregor, ostra licytacja się zapowiada, nie ma co... :-P
 
Grizley  Dołączył: 30 Sie 2007
po co przebijać cene ? lepie poczekać i pod koniec wywalić aja na stół :mrgreen: :-B
już sobie ustawiłem powiadomienie przed końcem tak łatwo sie nie poddam
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
...... no pięknie .......... :-? ..............
 

MORKO  Dołączył: 25 Mar 2007
Grizley napisał/a:

już sobie ustawiłem powiadomienie przed końcem tak łatwo sie nie poddam

No to zobaczymy... :-P
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Czy dla poprawności ostrzenia ma znaczenie po której stronie (góra/dół) znajduje się klin/raster?
Przy okazji - tak sobie myślę, że możnaby z większej matówki od średniego formatu dopiłować taką, żeby raster/klin znajdował się w np. mocnym punkcie ;-) . Ale pewnie trudno byłoby znaleźć odpowiednio cienką średnioformatówkę.
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
Ja mam matówkę z Practiki MTL 5B oddam tanio ;P
chyba trochę lepsza niż w zenku
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
TomaSzSz, nieporysana? To zaklepuję. Ile stracę? ;-)
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
mogę dać fotkę
stan nówka moim zdaniem .

 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Wiela?
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
a wiele jesteś wstanie dać ? :-P
 

Kiwak  Dołączył: 28 Paź 2007
Uff...
Ech...
I to jest to pytanie...!
Zróbmy proszę tak: podaj swoją cenę na tę matówkę (najlepiej taką nie do targowania, jeno jak na giełdzie - trzask prask i...), a ja odklepię albo poproszę o nr konta.
Może być? Rąsia? To czekam. (i się boję ;-) )
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
A ja mam pedniętą Practicę L2 (chyba taka sama matówka co w tej MTL 5B???), tylko się zastanawiam, czy warto, bo na tym rastrze to mi się jakoś ciężko ostrzy i wolniej niż potwierdzenie ostrości w Pentaxie. Jakby była z klinem, to co innego.TomaSzSz, możesz coś powiedzieć o jasności tej matówki wzgl. Zenka, bo sam Zenita nigdy w ręku nie miałem.
 

TomaSzSz  Dołączył: 04 Lip 2007
Tzn. Ja odwrotnie, dostałem ta practice rozbebeszoną i co cenniejsze z niej wymontowałem "Matówka Pryzmat itp." i nie miałem okazji porównać, ale matówka jest dużo większa niż ta z zenków i wygląda na bardziej zaawansowaną, i jeszcze taka ciekawostka ze matówki z Zenitów ET są jaśniejsze i lepiej się na nich ostrzy niz z 12XP przynajmniej w tych egzemplarzach co ja posiadam.

BTW. Zenit ET na Sprzedaż :-P .
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
ja musze spilowac ta od chinczyka (zamawialem sam) i jest ok 1-1,5 mm za dluga. jakiego papieru sciernego uzyles (grubosc) ?
 

McGregor  Dołączył: 19 Sty 2008
Ja robiłem to na łapu capu i tym co miałem pod ręką :mrgreen: a miałem 100 .
Ale gdybym chciał to robić solidnie to użył bym 240 zgrubnie a na wykończenie 400 . Krawędzie delikatnie stępiłem pilniczkiem do paznokci . Acha i ja robiłem to na sucho ( dużo pyłu ) ale łatwiej zdmuchnąć . Na wodę może być kłopot z oczyszczeniem bez usterek powierzchni ( tak zakładam ale nie próbowałem moczyć ).
Tak postąpiłem ja ale posłuchajmy jak inni to robili np michal5150
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
dzieki, najdrobniejszy mam 240 ale nie chce mi sie czekac :mrgreen: zaraz biore sie do pracy

[ Dodano: 2008-02-15, 22:30 ]
zrobione. udało mi sie tak spiłować ze centralny punkt af jest pośrodku klina :)
z szybkich testów wynika ze ostrość jest ustawiana poprawnie.
niestety matówka zapaćkała się bardzo w pyłkach i to widać mimo przedmuchiwania i wycierania patyczkami. chyba czas na czyszczenie na mokro :)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Wkleję mój post tutaj (był w "korpusach cyfrowych"), może się komuś przyda:

Wymiary matówki do K100D to 26x18 oczywiscie mm. Grubość to 1,4 mm ale to w sumie jest mało ważne - z zenka miała chyba 1mm i było ok. Najlepiej narysować sobie taki prostokącik na kartce papieru, za pomoca przekątnych zaznaczyć środek, ułozyć matówkę matową strona do góry na narysowanym prostokącie, tak aby klin i mikroraster był w środku. Następnie należy cieńką igłą, nożykiem do tapet itp. przerysować linie na matówkę, oczywiście za pomocą linijki. Mozna owinąć matówkę na czas szlifowania cieńką folią, ale tylko przez dwa krótsze boki. Po prostu wyciąc taki pasek i owinąc dookoła krótszych boków. Ja użyłem folii do zawijania żywności. Uwaga, nie chodzi o folie aluminiową tylko ... foliową Teraz kładziemy pasek papieru ściernego na równej powierzchni - tafla szkła, równy blat biurka i szlifujemy do zaznaczonych lini. Trzymamy matówkę palcami, za krawędzie krótszych boków. Do wstępnego szlifowania użyłem papieru ściernego o gradacji 100. Potem papier pośredni 240, a na koniec 600. Potem szlifujemy drugi, dłuższy bok, i teraz używamy suwmiarki do mierzenia wymiaru. Jeśli jest za dużo, ale dojechaliśmy do lini z obu krawędzi, to obie krawędzie równomiernie doszlifowujemy. To samo robimy z krótszymi bokami, tyle że zawijamy matówkę w nowy kawałek folii, tym razem dookoła dłuższych boków. Na koniec fazujemy czyli ścinamy narożniki na dł. mniej więcej 1mm. Co jakiś czas pył ze szlifowania warto zdmuchnąc gruszką. Nawet nie trzeba myć matówki, wystarczy solidnie odmuchać i można zakładać do aparatu. Aha, jasniejsze matówki i z klinem miały zenity 122 i nowsze. Matówki z zenków są mniejsze, i mniej materiału jest do szlifowania, ale są trochę twardsze. Matówka z me-super mimo, że była większa, to szybciej szlifowanie poszło, chyba materiał nie był taki twardy. I naprawdę nie trzeba bać się o matówkę, nie jest aż taka delikatna. Uszkodzić można przez zarysowanie ostrą krawędzią, ale nie przez np. trzymanie palcami. Życzę miłego szlifowania :)

EDIT:
Tak jak wyżej koledzy wspomnieli, środek matówki nie pokrywa się z centralnym punktem AF w aparacie, klin powinien być przesunięty trochę niżej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach