zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
dzięki dickkett za wieści. Jakby co to pozwolę się odezwac do cienie, ale już na priva.
zorzyk - Jowita z 1977 to zupełnie co innego niż MZ-6 z powiedzmy 2002r. Tearaz cały swiat schodzi na psy jesli idzie o sprzet. Wszystko robią z założenia na 5-8 lat, a potem masz kupić sobie nowe.
pozdrawiam
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
(...) Tearaz cały swiat schodzi na psy (...)

Zgadzam się z przedmówcą w całej rozciągłości 8-)
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Wszystko robią z założenia na 5-8 lat, a potem masz kupić sobie nowe.
pozdrawiam


Jest też druga strona medalu, choć niekoniecznie jeśli chodzi o sprzęt foto ;-)
Podobno gdyby wszystkie na świecie urządzenia AGD (pralki, kuchenki, odkurzacze, miksery, telwizory itp) starsze niż 10 lat zastąpić współczesnymi odpowiednikami, to zużycie energii i emisja zanieczyszczeń spadłaby mniej więcej tak jakby przestało jeździć 8 milionów samochodów.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
dpodlejski napisał/a:
gdyby wszystkie na świecie urządzenia AGD ...... starsze niż 10 lat zastąpić współczesnymi odpowiednikami

Taaa.
I żeby jeszcze te starsze zniknęły bez śladu ....
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Taaa.... I żeby te najnowsze, co służą do zamiany, wyprodukowano bez użycia energii...
 

dpodlejski  Dołączył: 23 Kwi 2006
Nie żebym jakoś specjanie był przywiązany do tej tezy i czuł się w obowiązku jej bronić, ale jeśli jakieś urządzenie działa przez 10 lat i przez te 10 lat zużyje o połowę mniej energii, a na wyprodukowania tego urządzenia zużyje sie powiedzmy 5% z tej połowy zaoszczędzonej energii, to bilans jest ciągle na korzyść wymiany. No i tak na zdrowy rozum czasem warto wyrzucić 25-letnia pralkę i lodówkę po pradziadkach i kupić nową, która żre mnie pradu i jest cichsza. ;-)
Ot kwestia tego czy się opłaca co parę lat wydać trochę kasy i kupić nowy sprzęt zamiast płakać i rozpaczać nad wszystkim że "za czasów babci Gieni to takie za-je-bi-ste praliki Frania robili co do dziś chodzą jak nowe, nie to co ten współczensy szajs". Są rzeczy nad którymi warto tak popłakać, a są też takie co bez odrobiny żalu wyrzucasz i kupujesz nowe.
Ale to już zupełnie offtopic się zrobiło.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
Chłopaki to miało być o nowych korpusach MZ w polsce jeszcze do dostania, a nie o pralkach i kuchenkach gazowych :mrgreen:
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
:roll: Tym razem to ja zacząłem o tej nieszczęsnej Jowicie :-/
 
peteria  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja mam MZ-6 ;-) jeśli kogoś interesowałoby to mógłbym przemyśleć ewentualne rozstanie z tym body , choć sentyment :(
Pozdrawiam
 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
 
Primo zgłasza iż przy ul. Św. Jana w Katowicach (ulica odchodząca od rynku, jest na niej teatr Ateneum) znajduje się sklepik w którym to przez długi czas leżał sobie MZ-50 z 28-80 za 750 zł. Wiem że leżał długi czas, kilka lat... i skojarzyło mi się to z tym tematem... więc postanowiłem się pofatygować do Katowic i porozmawiać z miłą Panią która jest tam sprzedawczynią... no więc został sprzedany podobno niecałe 2 miesiące temu... :roll:

jeszcze mała ciekawostka... sklepik miły, takie cuś co się kładzie pieniążki albo Pani wydaje resztę (jak w kiosku) - jest z logiem Pentaxa i bodajże z MZ-7 na zdjęciu i jakiś fajny napis nie pamiętam jaki.
Oprócz tego nie ma żadnych aparatów prócz dwóch Pentaxów:
Espio 90MC i Espio 200

Ich ceny to odpowiednio: 1230 zł i 750 zł [wnioskuję po naklejkach na pudełkach].

Jeśli ktoś ma życzenie, to mogę im zrobić zdjęcie telefonem, tej podkładce na pieniążki też, bo ładnie wygląda. Do Katowic mam niedaleko :-)
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
zubryn napisał/a:
MZ-7 - leży w Krakowie na ul.Karmelickiej - cena za body ok.700 zł (dokładnie ceny nie pamiętam)

O, to od kiedy go widziałeś musiał potanieć, bo ja ostatnio widziałem go tam za 499 (chyba, w każdym razie na pewno nie aż za 700). Obok stał *ist za 699 albo 799, dokładnie nie pamiętam.
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
No to potaniał, bo za 499 pewnie bym się zastanawiał, a wiem że cena mnie nieco odstraszyła.
Ale kto go teraz kupi za 499 czy te ist-y skoro sylwiusz oferuje wyprzedaż w Apollo, gdzie nówka w kartonie MZ-6 jest za 500.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach