Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
blas napisał/a:
Bo normalną procedurą - zresztą nie tylko przy aparatach - jest takie przedłużanie produkcji, aby maksymalnie wykorzystać zainwestowane pieniądze w przygotowanie poprzedniego modelu (kartony, body, przyciski... - kwestia skali.
Tylko że K20 ma to samo body i przyciski. Jedynie gniazdo lampy dodali, cała reszta jest taka sama.
I to jest też kwestia ekonomii - czy lepiej sprzedawać coś starego z małym zyskiem, czy nowego ze znacznie większym. ;-)
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
Produkacja K10D i K100D jest już zakończona, a ceny akurat rosną i to mocno...
Absolutnie nie zgadzam się z tym, że K100D Super jest najlepszym wyborem. K10D jest lepszy w niemal każdej dziedzinie, a różnica w cenie jest na tyle nieduża, że nic nie usprawiedliwia zakupu gorszego modelu. Ewentualnie kupić Samsunga GX-10.


Nie do końca się z tym zgodzę. Czasem te kilkaset złotych różnicy w cenie może stanowić problem dla kupującego (pamiętaj że żyjemy w kraju nad Wisłą) a poza tym funkcje jakie oferuje K100D wystarczą zapewne dla ogromnej większości zaawansowanych fotoamatorów (coś nie lubię tego określenia choć zapewne i ja się do tej grupy zaliczam :-D )
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
jaad75 napisał/a:
K10D jest lepszy w niemal każdej dziedzinie, a różnica w cenie jest na tyle nieduża, że nic nie usprawiedliwia zakupu gorszego modelu.
Sądy kategoryczne niezwykle są dogodne, dorodne i poniekąd modne ... ;-)
 
plastyk  Dołączył: 30 Sie 2007
http://theonlinephotograp...era-recomm.html

Cześć. Wiadomość tak dla przypomnienia.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
PiotruśP napisał/a:
jaad75 napisał/a:
K10D jest lepszy w niemal każdej dziedzinie, a różnica w cenie jest na tyle nieduża, że nic nie usprawiedliwia zakupu gorszego modelu.
Sądy kategoryczne niezwykle są dogodne, dorodne i poniekąd modne ... ;-)

Jak dla mnie nie podlega dyskusji, że K10D jest body lepszym od K100D i bez wahania wybrałbym K10D z np. FA50/1.4, zamiast K100D w dual kicie...
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
jaad75 napisał/a:
że K10D jest body lepszym od K100D i bez wahania wybrałbym K10D z np. FA50/1.4, zamiast K100D w dual kicie...
Bez wahania zrobiłbym to samo.
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Jasne, siur, ale ja do tego się odnosiłem:
jaad75 napisał/a:
nic nie usprawiedliwia
Kasetka, choć pod pewnymi względami gorsza od kadychy, jest dla wielu wystarczająca. Poza tym zamiast podwójnego kita przyszły kasekciarz mógłby kupić body+kit+50-kę ... i przy ograniczonym budżecie to byłby dobry wybór. Ot co :-) .
 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
Witam. Mam ten sam problem - dylemat raczej :)
Zaczęło się od d40, później e410 a skończyło na k100d super. Ale znowu się zaczęło - k100d super a k 10d. Przyznaję, że różnica w cenie jest spora - ale wydaje mi się że już nie tak duża.

Nie będę pytał "czy warto dopłacić" bo różnica w cenie jest dla jednych niewielka, a dla innych nie do przejścia. Szukałem stronki z porównaniem zdjęć k100 i k10 - zdjęcia przy tych samych warunkach, porównanie szumów itp. ale nie znalazłem. Poza tym 6 a 10 mpx... 6 to niby nie mało, ale wiadomo-kadrowanie itd...tylko czy 10 mln k10 nie będzie bardziej szumieć niż 6 mln k100?

Mam więc ogromną prośbę o zapodanie takiego linka - o ile istnieje, z porównaniem zdjęć wykonanych tymi aparatami.

Dodam jeszcze, że przesiądę się z yashicy fx3 super (20-to letnia, do złudzenia podobna do pentaxa na górze strony :)), była jeszcze praktika i obietywy zenitowskie...
Wspominam o tym, gdyż tak planuję rozbudowanie pentaxa - o stare, manualne zenitowskie obiektywy. Ponoć k 100 d super współpracuje z nimi (napewno współpracuje z moją starą lampą z yashicy - sprawdziłem). A co z k 10 (wizjer itp)? No i )proszę się nie śmiać) polskie menu. W sieci znalazłem do k10, do k100 niestety nie :(

Dziękuję i pozdrawiam
 

mac_27  Dołączył: 09 Sty 2008
Pewnie wielu się ze mną zgodzi, że na dobre zdjęcia ma wpływ przede wszystkim:

1. Fotograf.
2. Obiektyw.
3. Aparat.

Idąc za tym wydaje się, że dla osób z ograniczonym budżetem, lepiej wybrać kasetkę z dobrym szkłem niż kadyszkę z kitem.
Ewentualnie (tak jak ja :-) ) kasteka z kitem + manuale na M42.
 

tenkitten  Dołączył: 08 Gru 2007
luk napisał/a:
A co z k 10 (wizjer itp)? No i )proszę się nie śmiać) polskie menu. W sieci znalazłem do k10, do k100 niestety nie :(


a gdzie znalazłeś polskie menu? możesz podać linka? i jak już nim to instrukcję jak to włożyć do aparatu?
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
luk napisał/a:
polskie menu
tenkitten napisał/a:
jak to włożyć do aparatu?

Z moich wiadomości wynika, że nie jest to wersja oficjalna.

mac_27, pamiętałbym o świetle.
 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
to jak w końcu jest? Np. wspomaganie AF - nie różni się w 10 i 100? (spawara czy co?), co z wizjerem (czy też się nie różni) i z szumami przy takim samym iso?
 
wolek  Dołączył: 23 Sty 2007
luk, wspomaganie af jest takie same czyli "spawarka".
Wizjery się różnią, w K100 jest układ luster, w K10 pryzmat.
Co do szumów różnice też będą, te aparaty mają inne matryce.

Pozdrawiam,
Arek.

 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
wolek napisał/a:
luk, wspomaganie af jest takie same czyli "spawarka".
Wizjery też się różnią, w K100 jest układ luster, w K10 pryzmat.
Co do szumów różnice też będą, te aparaty mają inne matryce.

Pozdrawiam,
Arek.


Rozumiem że wszystkie te różnice są na korzyść k10?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Proszę poświęćcie 5 minut, żeby się dowiedzieć, jak cytować i odpowiadać na posty.
http://manufactura.home.pl/p-pl/viewforum.php?f=8
 
luk  Dołączył: 10 Lut 2008
chyba nidługo nie będę miał wyboru - k100 staje się coraz gorzej dostępny. Prawdopodobnie pozostanie mi dopłata do k10 w ratach :( ale przynajmniej dylematu nie będzie :)
 
blas  Dołączył: 02 Lut 2008
No i .... stało się - zamówiłem K10 z kitem + 2xkarty na raty.

Wiem, że dla Was - zawodowców pentaksowych - to nic nadzwyczajnego, ale ... dla mnie to wejście w nową rzekę, sorry, w pierwszą rzekę :oops: . Trochę się boję nurtów, ale ... wierzę, że nie utonę. :lol:

pzdr
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja również staję przed wyborem aparatu, ale jak na razie to nie mam jeszcze całek kwoty na żaden z tych, pomiędzy którymi zastanawiam się, a chodzi o k100D Super i k10D.
Nie chcę zmieniać aparatu za rok, bo pewnie nie będzie mnie jeszcze na to stać, więc chcę dokonać zakupu na najbliższe 2, a może i nawet 3 latka. Biedzie to moja pierwsza styczność z lustrzankami i wiem, że k100D w zupełności wystarczyłaby mi. Jednak myślę, że w niedalekiej przyszłości, o ile oczywiście nadal będę chciał zagłębiać się w fotkowanie, może będzie mi się chciało trochę wygodniejszego body, którym jest k10D.

Wielokrotnie zagłębiałem się w treściach znalezionych w internecie na tematy tych aparatów i sądzę, że w miarę dobrze znam je z opisów i wszelakich testów. Nie ukrywam, że kwota wydana na aparat będzie dla mnie dużą, więc chcę już "wejść" w coś co będzie wystarczało mi na długo.

Teraz tylko zastanawiam się czy warto w ogóle szukać używanych modeli (np. z Allegro) czy nawet nie zastanawiać się i dołożyć te (ok.) dwie stówki i wziąć nówkę z jakiegoś sklepu internetowego. Wydawać mogłoby się, że przeważnie ludzie dbają o sprzęt fotograficzny, ale nie można wykluczyć, że niektórzy mogą chcieć sprzedać swój sprzęt z takich powodów jak np. jego upadek z jakiejś nawet niedużej wysokości, co może mieć wpływ na późniejsze jego zachowanie.
 

pawli  Dołączył: 10 Lut 2008
Lord, Na początek witam Puławianina! Ja kupiłem k100d też się wąchałem czy czasem nie poczekać i kupić k10d jednak nie chciałem czekać. K100d powinien wystarczyć aczkolwiek jak masz więcej kasy to bierz k10d. A co do zakupu używanego sprzętu. Na alledrogo uważaj. Ja kupowałem aparat z Rzeszowa i okazał się padnięty. Na szczęście pieniążki odzyskałem i kopiłem też używanke z tym że z Lublina. Przetestowałem, pomacałem i kupiłem. Oszustów teraz coraz więcej. Także ostrożności nigdy za wiele.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Lord, kup sobie jakiegoś analoga niedrogiego, do tego M 50/1,7 (albo coś takiego) i może jeszcze skaner. Zapełnij pół lodówki niekoniecznie świeżymi filmami i rób zdjęcia jak się patrzy. A po pewnym czasie się przekonasz, czy Ci potrzebna lepsza cyfra niż ta, co ją już masz :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach