andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
  Pentax DA* 16-50/2.8 ED AL (IF) SDM
Witam wszystkich,

Kupiłem i właśnie dotarł do mnie obiektyw Pentax DA* 16-50/2.8 ED AL (IF) SDM :-) Kupiłem w Polsce, głównie z powodu gwarancji (24 m-ce) i zapłaciłem za niego 2399 zł z dostawą. Teraz opiszę pierwsze wrażenia z użytkowania, a za kilka dni postaram się zrobić jakiś test - mam nadzieję, że pogoda dopisze.

Po rozpakowaniu od razu poczułem, że to nie "byle szkiełko" - wielkość i waga (565g) sugerują, że trzyma się w ręce poważny obiektyw. W zasadzie to byłem zwolennikiem lekkich korpusów i szkieł, ale jak wziąłem kasetkę z tym szkłem, to stwierdziłem, że byłem w błędzie ;-) Teraz czuję się trochę jak "zawodowiec" ;-)

Te 2mm różnicy na szerszym końcu, w porównaniu z kitem, jest jednak przydatne, zwłaszcza w pomieszczeniach. U siebie w pokoju mogę objąć wyraźnie więcej - na pewno zmieściła by się w kadrze jeszcze jedna osoba :-)

Ponieważ używam K100D, więc AF działa w stary, tradycyjny sposób - jest napędzany przez korpus. I zauważa się trochę wolniejszą pracę AF w porównaniu z kitem - w końcu szkło jest ponad 2x cięższe. Przydałaby się kadyszka albo kadwusetka, aby porównać szybkość i dźwięk SDM-a. Może za m-c, kiedy w sklepach pojawi się K200D... ;-)

Jak wygląda 16-50 w porównaniu z kitem i Tamronem 70-300 można obejrzeć tutaj:
http://www.pbase.com/jedrek777/1650

Jutro może uda mi się "cyknąć" kilka fotek, bo dziś już nie zdążyłem.

Pozdrawiam,

 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
andrusz napisał/a:
16-50 w porównaniu z kitem i Tamronem 70-300

E, Tamron jednak większy ;-)
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Sprawdź , czy coś zmienili i nie ma już tych aberracji horrendalnych.:):) Prędkością AF nie masz się co podniecać ponoć na SDM, czy śrubokręcie porównywalna:) Jak będzie cieplej możemy się spotkać ja mam kadyszkę to sprawdzimy, tylko soft musiałbym wgrać pod SDM
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
andrusz, to wszystko wiemy, napisz tepiej nr seryjny, gdzie kupiłeś i pokaż sampla z 16mm f/2.8, najlepiej żeby w tle były jakieś krzaczki, drzewka.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Dokładnie.
Nie zapomnij o numerze serii bo oprócz sampla to sprawa podstawowa
 
pejot32  Dołączył: 04 Lut 2008
Chyba Andrusz wpadł w szął robienia zdjęć i zapomniał o forum :cry: A tu kilka osób pilnie czeka na zdjęcia i pewne informacje 8-)
Andrusz... opamiętaj się...wrzuć coś w końcu .... ;-)
Pzdr
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Raczej wpadł w szał i pakuje szkło do odeslania do sklepu

Andrusz. wpieramy Cie .badź dzielny, w końcu trafisz na egzemplarz z magicznej grudniowo/gwiazdkowej serii :evilsmile:
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
ThomFoto no i po co pioszesz takie bzdury?
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
już Ci kiedyś pisałem. nie musisz czytać moich postów. jakoś to przeżyję
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Żaba napisał/a:
ThomFoto no i po co pioszesz takie bzdury?
Popieram. Wciąż jest niezadowolony.
ThomFoto, idź robić zdjęcia.
 

ThomFoto  Dołączył: 07 Lis 2006
Cytat
ThomFoto, idź robić zdjęcia.


ciemno juz . nie chce mi się . zresztą dziś strzeliłem juz ze 250 szt. . na to zlecenie już styknie. ;-)

[ Dodano: 2008-02-11, 22:05 ]
argawen napisał/a:
Wciąż jest niezadowolony.


ależ skąd. jestem zadowolony ... z 77 Ltd no i z 31 Ltd. nie moja to wina że Pentax nie daje mi szansy abym był zadowolony także z innych szieł czy body pentaxa i musze sie cieszyć z FF innych firm
 
gawcio  Dołączył: 02 Mar 2007
andrusz,
a możesz dać namiary do sprzedawcy??? Bo ja znalazłem kilka ofert, ale szkło jest niedostępne w tej chwili i za trochę większą kaskę (2600) + dostawa.
Pozdro
Gawcio
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
gawcio napisał/a:
a możesz dać namiary do sprzedawcy???
Pewnie stąd. Tam jest taka cena. Tylko właśnie ten sklep dał do testów ten "upośledzony" obiektyw na Optyczne
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
argawen napisał/a:
ten "upośledzony" obiektyw

oj tam zaraz "upośledzony". Soczewki były trochę krzywo wklejone super-glutem, a Ty zaraz - "upośledzony" ;-)
 

andrusz  Dołączył: 27 Lip 2007
Pentagram napisał/a:
andrusz, to wszystko wiemy, napisz tepiej nr seryjny, gdzie kupiłeś i pokaż sampla z 16mm f/2.8, najlepiej żeby w tle były jakieś krzaczki, drzewka.

Sorki, że dopiero piszę, ale pracowałem dziś, niestety. Ale trochę fotek i tak nacykałem - dużo bez sensu, żeby sprawdzić szkło w różnych sytuacjach, ale zrobiłem też trochę testów :-) Zimno dziś, więc te "poważniejsze" testy robiłem z domu, z balkonu, więc widoki będą... hmmm... nieciekawe delikatnie mówiąc ;-)

Na razie popatrzcie sobie na zachowanie obiektywu pod światło.
http://www.pbase.com/jedrek777/smc

Testy rozdzielczości muszę obrobić, ale postaram się zamieścić je jutro.

Aha - nr seryjny to: 9017xxx

Pozdrawiam

[ Dodano: 2008-02-12, 23:46 ]
Pentagram napisał/a:
andrusz, to wszystko wiemy, napisz tepiej nr seryjny, gdzie kupiłeś i pokaż sampla z 16mm f/2.8, najlepiej żeby w tle były jakieś krzaczki, drzewka.

Wrzuciłem wam foty z ogniskowej 16mm, ale weźcie poprawkę, że będę je robił jeszcze raz, bo... dałem ciała ;-)

Jak już zrzuciłem foty do kompa i zacząłem je przeglądać w wielkości 100%, to przypomniałem sobie o... FF/BF :mrgreen: Korpus miałem skorygowany (-150) do 50/1.7, a 16-50 ostrzy inaczej - okazało się, że korekta musi być mniejsza ok. -50. To chyba nie powinno mieć znaczenia przy tak dużych odległościach focenia, ale... jednak ma. Widać wyraźny FF na fotkach, zwłaszcza przy dłuższych ogniskowych (nie zamieszczam ich - zrobię testy jeszcze raz).

No, to wyżywajcie się (ale nie na mnie) ;-)

http://www.pbase.com/jedrek777/testy

P.S. Fotki skonwertowane do jpg-ów programem Raw Therapee wg profilu default (oprócz tego nic nie korygowałem - nie mam doświadczenia z RAW-ami, więc wybaczcie jak coś schrzaniłem).
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Widzę, że na razie brak oddzewu? Czyżby nikt nie był zainteresowany jakością tego szkiełka? Ja, na podstawie tych sampli, nie potrafię sobie wyrobić zdania. Andrusz , może faktycznie, jak ktoś tu już radził, strzel jakieś krzaki na tle nieba, bo wtedy najlepiej będzie można ocenić AC. A poza tym jak ogólne wrażenia co do jakości zdjęć, w porównaniu do kita i 50-tki 1.7?
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Kupno Pentax DA* 16-50/2.8
Witam,

Nosze sie z zamiarem kupna tego szkla, wiem ze sporo egzemplarzy jest zdecentrowanych. Czy moglby mi ktos poradzic jak je przetestowac, ewentualnie ktos z wawy bylby na tyle uprzejmy zeby mi osobiscie w tym zadaniu pomoc?

Pozdrawiam,
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
gin z tonikiem, z mojej strony brak odzewu, ponieważ chciałbym zobaczyć jakieś krzaczyska/drzewa na 16mm f2.8, czyli jakiś skwerek lub park. Na takim sampelku najszybciej się zobaczy rozdzielczość i CA
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Pentagram napisał/a:
gin z tonikiem, z mojej strony brak odzewu, ponieważ chciałbym zobaczyć jakieś krzaczyska/drzewa na 16mm f2.8, czyli jakiś skwerek lub park. Na takim sampelku najszybciej się zobaczy rozdzielczość i CA


Prosba zatem o krzaczki na kilku przeslonach na 16 mm i dobrze by bylo gdy kolega andrusz byl laskaw wykonac podobna serie na 30 i 50 mm.

P.S. Mam przeczucie, ze cos sie poprawilo.
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
Winieta spora w dalszym ciągu, chociaż fakt, że to jednym suwakiem się załatwia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach