opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Eldred napisał/a:
czyżby w olkach 4/3 obiektywy miały ostrość ustawianą cyfrowo? tzn, nie bezpośrednio mechanicznie przez użytkownika, a przez silniczek w body, a pokrętło ostrości jest tylko taką atrapą z czujnikami wysyłającymi do body informację jak kręcisz?


dokładnie tak - dlatego zresztą pierścień ostrości nie jest wyskalowany na tych obiektywach kitowych olympusa

trochę to niestety musi irytować użytkowników - wizjer tunelowy (ciężko ostrzyć manualnie), pierścień ostrości nie opisany (więc tu nie da się ustawić), jedyne co pozostaje, to ostrzenie manualne na LiveView.

i to mnie momentalnie odstraszyło od olympusa e-510 :)
 

armar  Dołączył: 12 Maj 2007
fotomic napisał/a:
armar napisał/a:
Tak więc Olympus dla osób, które nie mają komputera jest lepszy, bo rozmywa obraz jeszcze na poziomie RAW'a.
oczywiście jak samemu się włączy to odszumianie(ale tylko JPG)

Tak naprawdę odszumiania w E-510 nie da się wyłączyć. Pozycja OFF oznacza najmniejszą ingerencję odszumiacza, ale nie jego wyłączenie.

fotomic napisał/a:
co do szczegółów z rawa to nazwe to delikatnie jako bzdury.

Nazywaj sobie odszumianie RAW nawet mało delikatnie jako bzdurę. ;-)
Skoro przy zapisie w JPEG i przy "wyłączonym" odszumianiu obraz jest rozmyty, to znaczy, że odszumianie działa jeszcze na poziomie RAW (co jest nawet logiczne, bo większy zakres dynamiki, czyli mniejsze zniekształcenia w sygnale).

Eldred napisał/a:
No ja też nie rozumiem jak kasetka może mieć więcej szczegółów od jakiegokolwiek aparatu z 10megową matrycą?

Przepraszam - nie napisałem, że przy czułościach około 400 ISO i większych. Mój błąd.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
gin z tonikiem napisał/a:
Inni producenci, moim zdaniem nie mają tak atrakcyjnej oferty dla amatorów(Canon 300d, 450d, Nikon D40x, D60

Zaraz, zaraz - dlaczego taki sprzęt ma być dla amatorów? MSZ to system Nikona ma akurat dla amatorów świetną ofertę. D80 + Tamron 17-50/2,8 + coś w stylu Sigmy 50-150/2,8 + lampa systemowa SB600. A potem bardzo duże możliwości rozbudowy i "profilowania" zestawu.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
matb napisał/a:
Tamron 17-50/2,8 + coś w stylu Sigmy 50-150/2,8
To nie jest chyba oferta Nikona :-) .
Nie chcę kruszyć kopii, ale taki zestaw to już raczej, dla zaawansowanego amatora, a nie dla kogoś kto dopiero wchodzi w system, zaczyna się bawić lustrzanką i ma ograniczony budżet.

[ Dodano: 2008-02-19, 13:27 ]
Choć z drugiej strony faktycznie nikt nie pisał czy jest ograniczenie finansowe.

[ Dodano: 2008-02-19, 13:30 ]
Mój znajomy, jako pierwszą lustrzankę kupił sobie 1,5 roku temu Canona 5d z L-ką 24-105 bodajże (wyszło go około 13 tysięcy) :-) .
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
gin z tonikiem, ale to jest oferta "systemu". I możliwości rozbudowy systemu "ogromne" są. Jak ktoś zechce, to sobie droższe Nikkory też kupi ;-)
Poza tym na czym ma polegać różnica między amatorem a "zaawansowanym amatorem"? CHodzi o to, że "amator" to ten, co nie umie robić zdjęć, a "zaawansowany amator" to ten. co już zdjęcia robić potrafi (jako - tako)? A co do ceny - jak ktoś jest amator, to chyba ma środki, żeby wydawać na swoje hobby? Bo jak nie na hobby to na co ma wydawać? Zresztą taki zestaw jakoś szczególnie drogi nie jest, a daje bardzo duże możliwości. Porówywalny zestaw Pentaxa chyba dużo tańszy nie będzie, nie?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Nie no ustalmy jakoś, co to znaczy sprzęt dla amatora, dla mnie jest to sprzęt za mniej niż 2500zł co najmniej z kitem oczywiście. Bo jeśli mówimy o sprzęcie dla amatora a wspominamy o D80 to znaczy, że fundusze pozwalają i na kupno k10d.. więc.. o co chodzi?? :?:

W ogóle co to znaczy sprzęt amatorski, przecież to chyba oczywiste, że chodzi o coś niedrogiego na start, jeśli byśmy mieli dyskutować co jest dobre dla amatora nie patrząc na finanse to ja bym polecał Canona 5d (bo mały i FF) albo Pentaxa k20d (jeśli ktoś woli się pobawić z fajnymi starymi obiektywami) a może D3? D300? :-P

A może chodzi o prostotę obsługi?
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
matb napisał/a:
ale to jest oferta "systemu". I możliwości rozbudowy systemu "ogromne" są. Jak ktoś zechce, to sobie droższe Nikkory też kupi

Z punktu widzenia możliwości rozbudowy systemu, to Nikon bije inne systemy na głowę (włącznie z Canonem). Więc jeśli ktoś chce wejść w system o największych możliwościach jeżeli chodzi o wybór rzeczy do kupienia, to tylko Nikon :-)
 

konopia  Dołączył: 24 Kwi 2007
Zakup D80 jest "usprawiedliwiony" jeśli ktoś faktycznie wybiera przy tym system nikona i widzi coś w nic specjalnie dla siebie, i w innych systemach tego nie znajdzie.
Za podobne pieniądze można mieć puszkę w innym systemie i to wcale nie gorsza, a czasem nawet lepszą.

Sam kiedyś chciałem nabyć E510, przeszło mi jak spojrzałem przez wizjer.

Użytkownikom pentaxów zazdroszczę stabilizacji w body, i pomiaru światła ze wszystkim.

IMHO canon i nikon to systemy, najlepsze dla osób które chcą zarabiać na fotografii czy takich co maja szczególne wymagania bo mogą w nich znaleźć wszystko, kwestią pozostają tylko ceny.
Dla zwykłego amatora z powodzeniem nada się pentax czy sony.

Eldred napisał/a:
W ogóle co to znaczy sprzęt amatorski

sprzęt amatorski imho to sprzęt pozwalający robić zdjęcia w zwykłych sytuacjach, standardowych, bez nacisku na ilość fps, bez super wypasionych "specjalistycznych" szkieł, bez brnięcia po pas w wodzie, na pustyni itd... amatorskie szkła kosztują do 2000PLN, amator moze sobie odpuścić sobie zrobienie jakieś zdjęcia z powodu na niedoskonałości/niemoc sprzętu i nikt nie bedzie miał mu tego za złe, nie straci przez to pieniędzy itd..


*specjalistyczne szkła wg mnie - 85mm f1,4, 50mm f1,4, 135mm f2.0 i inne stałki o dużej jasności + macro + shifty + wypasione jaśne zoomy (odpowiedniki eLek canopna ze światłem 2.8) i całe reszta powyżej 2000PLNów
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
konopia napisał/a:
*specjalistyczne szkła wg mnie [...] 50mm f1,4,

Eee, to chyba nie takie specjalistyczne za 800 zł (za oceanem dzielone przez 2)...
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Canon i Nikon są jak fastfoody, a Pentax jest zdecydowanie jak slowfood (czyli powolne delektowanie się fotografią, chociaż złośliwi powiedzą, że ze względu na wolny AF i ilość fps) :-) .
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
Nie za duzo tu dyskusji o korpusach, ktore maja coraz krotszy "czas zycia", a zbyt malo o szklach,lampach? ;)
 

cynamonowy  Dołączył: 16 Lip 2007
olaf napisał/a:
Nie za duzo tu dyskusji o korpusach, ktore maja coraz krotszy "czas zycia", a zbyt malo o szklach,lampach? ;)

I o statywach ;-) (na kupnie jestem).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach