sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Wreszcie obsluga kart SDHC - nowy firmware
Wreszcie pojawił się nowy firmware do Dl, Dl2, Ds, Ds2 oraz K110D dodający jedną, ale za to bardzo ważną rzecz, a mianowicie obsługę kart SDHC. Przypominamy - SDHC to nowy standard kart SD, uwzględniający pojemności większe niż 2 GB. Pojawiły się już pierwsze karty SDHC 8 GB, tak więc poadł ostatni argument zwolenników kart CF - czyli pojamność karty :-) Poniżej link do update'ów:
http://www.pentax.co.jp/english/support/
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
oczywiście fajna sprawa, ale czy nie bezpieczniej jednak mieć kilku mniejszych kart? bo jak pojedziemy gdzieś z taką kartą 8GB i pod koniec wyprawy nam się zpsuje no to ... chyba nie musze pisać ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
oczywiście fajna sprawa, ale czy nie bezpieczniej jednak mieć kilku mniejszych kart? bo jak pojedziemy gdzieś z taką kartą 8GB i pod koniec wyprawy nam się zpsuje no to ... chyba nie musze pisać ;-)

Ja tez jestem zwolennikiem np. paru kart po 2GB, ale sa osoby, ktore wola wieksze karty i nawet jesli sie nie zgadzamy z ich zdaniem, to trzeba je uszanowac ;-) A tak przyt okazji - zdaje sie, ze Nikon do tej pory nie wypuscil upgrade'u do D50, zeby obslugiwal SDHC? No prosze, nasza niby "niemrawa" firma szybciej zareagowala od sporo wiekszej ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
oczywiście - dlatego napisałem, że fajna sprawa, bo można mieć wybór

w każdym razie nie wiem ile w tym zasługi współpracy z samsungiemy, ale widać, że naprawdę się coś w ten naszej firemce ruszyło .. to jest taki "przyczajony tygrys, ukryty smok" :mrgreen:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cokolwiek, bylby nie "zdechly Azor" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

galex  Dołączył: 02 Cze 2006
sołtys napisał/a:


w każdym razie nie wiem ile w tym zasługi współpracy z samsungiemy


który AFAIK jeszce apgrejdu do 'klonów' nie wypuścił...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Z tym upgradem, to uważajcie - paru osobom z forum dpreview, po zrobieniu wszystkiego zgodnie z instrukcją, "popsuły" się deesy - albo nie włączają się, albo połowa funkcji nie działa...
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
sołtys napisał/a:
oczywiście fajna sprawa, ale czy nie bezpieczniej jednak mieć kilku mniejszych kart?

A co komu szkodzi mieć kilka 8GB kart? :mrgreen:

A co do upgrade-u, to ktoś na Dpreview zapytał (co też mi przyszło na myśl) czy można spróbować zaktualizować oprogramowanie GX-1S za pomocą pliku dla DS2-ójki (nie trzeba by już wtedy konwertować RAW-ów z Samsunga na standard Pentax-a za pomocą programiku Jarka (dzięki Ci).
Chyba jednak nie będę ryzykował tej operacji na swoim egzemplarzu (choć możliwe, że by się udała).
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
gebi napisał/a:
A co do upgrade-u, to ktoś na Dpreview zapytał (co też mi przyszło na myśl) czy można spróbować zaktualizować oprogramowanie GX-1S za pomocą pliku dla DS2-ójki


No ja na forum o tym mówiłem.
Ale dostałem odpowiedź, że oba aparaty są identyczne i nikt nie będzie tego sprawdzał.
Jak dla mnie to odpowiedź trochę nielogiczna, ale co tam. Nie mam Samsunga, nie mam problemu.

gebi napisał/a:
Chyba jednak nie będę ryzykował tej operacji na swoim egzemplarzu (choć możliwe, że by się udała).


Jeśli konstrukcja jest sensowna powinna zasygnalizować problem i odmówić aktualizacji albo się poprawnie zaktualizować. Inaczej można przypadkiem uwalić sprzęt.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a ja probowalem wgrac do deela firmware od deesa i od d i nic sie nie dzieje, wiec do samshita pewnie tez sie nic nie wgra. To by bylo naprawde glupie, gdyby loader pakowal do flasha kazdy firmware, jak bezmyslny uzytkownik nagra na karte ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Lubisz ten dreszczyk emocji coooo? :mrgreen:
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
Lubisz ten dreszczyk emocji coooo?

Przeciez jesli aparat wykryje firmware na karcie, to pyta co ma zrobic - w tym wypadku nie zapytal no i tyle. Gdyby zapytal, raczej bym nie skorzystal ;-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ty wierzysz, że jakby DL zobaczył firmware od np. takiej Kadyszki, to by się pytał?...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
jakby DL zobaczył firmware od np. takiej Kadyszki, to by się pytał?

to jest mysl :mrgreen: moze nawet by sie uszczelnil i rogi PZ by mu wyrosly :mrgreen:
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
sołtys napisał/a:
czy nie bezpieczniej jednak mieć kilku mniejszych kart? bo jak pojedziemy gdzieś z taką kartą 8GB i pod koniec wyprawy nam się zpsuje no to ...
Nie tylko bezpieczeństwo jest tu argumentem "za" w sprawie mniejszych kart w większej ilości.

Chodzi o to, że większe karty wymagają systemu FAT32 zamiast FAT16 a to zwiększa czas zapisu. Gdzieś na dpreview ładnie było to pokazane w testach, wyraźnie spadła liczba fps przy zapisie seryjnym.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Marooned napisał/a:
Chodzi o to, że większe karty wymagają systemu FAT32 zamiast FAT16 a to zwiększa czas zapisu. Gdzieś na dpreview ładnie było to pokazane w testach, wyraźnie spadła liczba fps przy zapisie seryjnym.

Ja tam na kartach nie zabardzo się znam ale na kopmach i owszem, niewidzę żadnego problemu żeby nośniki o dużej pojemności sformatować na FAT16 i co to znaczy karty wymagają? karta to nośnik jak każdy inny, to chyba user aparatu ma wymagać a nie karta? a może to ja coś źle kombinuję? ;-)
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
Ja tam na kartach nie zabardzo się znam ale na kopmach i owszem, niewidzę żadnego problemu żeby nośniki o dużej pojemności sformatować na FAT16 i co to znaczy karty wymagają? karta to nośnik jak każdy inny, to chyba user aparatu ma wymagać a nie karta? a może to ja coś źle kombinuję? ;-)

Zaraz, zaraz, a czy to FAT16 nie ma ograniczenia do 2GB???
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
l_uka napisał/a:
to jest mysl moze nawet by się uszczelnil i rogi PZ by mu wyrosly

chyba ubezczelnił i posłał wiąchę w kierunku operatora...

sylwiusz napisał/a:
czy to FAT16 nie ma ograniczenia do 2GB

FAT 16 jest ograniczony do 2,1 GB, poza tym gdyby nawet (teoretycznie) nie było tego ogranniczenia to przez jednostki alokacji 32k i zapisie na np.: 8GB duuużej ilości plików traciłoby się wiele miejsca na końcówki plików ( rozmiar PEF na dysku: 10,6 MB (bajtów: 11 116 544) - te 4 ostatnie bajty zajmą za każdym razem 32k na karcie) zatem 8GB to daje 720 PEF, liczę 710 z każdego 4 bajty to daje 22720k czyli ~23MB straty.
ale co tu gdybać, nie da się i wsio.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
tref to ładnie sformuował, ale odniosę się jeszcze do:
tomecki napisał/a:
niewidzę żadnego problemu żeby nośniki o dużej pojemności sformatować na FAT16
ok, ale w tym momencie mając np. 8GB kartę, aparat czy też komputer będzie widział jedynie pierwsze 2GB, pozostałe 6GB równie dobrze mogłyby nie istnieć - więc takie formatowanie na siłę mija się z celem :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach