TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Obiektyw Fish Eye.
Ktoś wie jak można w tani sposób zbudować jakaś nasadek szerokokątną albo fish eye ?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Judasz - wizjer do drzwi?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
Widziałem ten patent ale myśle ze to niezbyt ;]. Widziałem gdzieś patent, że koleś jakaś soczewkę wklęsło wypukłą zamontował, ale gdzie taka dostać ?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
TomaSzSz, - szukaj w sklepach dla okularnikow starych soczewek do wyrobu okularow ze znaczna korekcja.... :evilsmile:
efekty czasem lepsze niz z fiszaja - tylko kwestia umocowania w odpowiedniej odleglosci od szkla...
 

frisky  Dołączył: 04 Gru 2007
Najszybciej i najtaniej to kup najtanszy filtr UV. Idz do optyka i wstaw tam soczewke np. minus 7 albo wiecej dla lepszego efektu. Wszystko to nakrec na obiektyw o jak najmniejszej ogniskowej jaki masz.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
hmm no dobry pomysł, ma ktoś na zbyciu oprawkę do filtra ? :lol:
a jaki koszt wstawienia takiej soczewki ? :->
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
frisky napisał/a:
Najszybciej i najtaniej to kup najtanszy filtr UV. Idz do optyka i wstaw tam soczewke np. minus 7 albo wiecej dla lepszego efektu. Wszystko to nakrec na obiektyw o jak najmniejszej ogniskowej jaki masz.


frisky testowałeś już taki patent, albo ktoś z towich znajomych? Pytam, bo interesuje mnie kwestia ostrzenia na nieskończoność przy dołożeniu soczewki, o której piszesz. Nie znam się na fizycznych właściwościach optyki. Sam pomysł brzmi świetnie i chętnie bym spróbował, ale jeśli mam mieć ostre tylko portrety, to szkoda fatygi.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
cypis napisał/a:
frisky napisał/a:
Najszybciej i najtaniej to kup najtanszy filtr UV. Idz do optyka i wstaw tam soczewke np. minus 7 albo wiecej dla lepszego efektu. Wszystko to nakrec na obiektyw o jak najmniejszej ogniskowej jaki masz.


frisky Nie znam się na fizycznych właściwościach optyki.


Ciesz się ja muszę zakuwać bo muszę zaliczyć ten dział ... :-? :lol:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to może wiesz, czy taka kombinacja będzie ostrzyć, a jak tak to jak?
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
układów wielosoczewkowych jeszcze nie miałem ... :-P , ale wydaje mi sie że będzie ostrzyć na nieskończoność bo niby czemu miała by tego nie robić ? poza tym widziałem jednego kostka na forum C z podobnym patentem i chyba było ok z ostrzeniem.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
ja pewnie optyke bede miał w 3 klasie LO..klasa mat-fiz-inf 8-)
 
erbs  Dołączył: 10 Wrz 2007
Bedziesz miał w 3ciej klasie ale zapewne nikt ci nie powie nic o ostrzeniu, jesli nie zapytasz - jestem po takiej klasie, fizyke na polibudzie zaliczylem a odpowiedzi popartej nauką nie udzielę ;)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Wprawdzie z soczewkami rozpraszającymi ani konwerterami DIY nie miałem styczności ale na początku mojej przygody z Pentaxem - kiedy kompletowałem dopiero sprzęt - bardzo brakowało mi szerokiego kąta. Miałem wcześniej cyfrowego kompakta i została mi po nim nasadka szerokokątna x0.7 - Raynox DCR-730. Używałem jej więc z Porstem 28mm :-) . Oprócz ekwiwalentu ~dwudziestki zestawienie to dawało jeszcze sporą beczkę (choć do kółka jej daleko), niemałą winietę w narożnikach i (niestety) nieostrość przy brzegach :-P . Ilości linii/mm nie mierzyłem ale subiektywnie oceniając mogę powiedzieć, że w okręgu o promieniu 1/3 długości klatki filmu małoobrazkowego o środku w środku tej klatki ostrość jest całkiem przyzwoita. Ale przecież ten Raynox nie był projektowany pod pełną klatkę, więc brzegowa "bokeh" mnie nie zaskoczyła - myślałem, że będzie gorzej ;-) .

Tutaj parę sampli z ME-Super'ka, Porst'a 28mm f2.8 i konwertera x0.7 Raynox DCR-730:

Interesujące zjawisko przy takiej ogniskowej - ludzie zatrzymują się "odpowiednio" daleko nie chcąc przeszkadzać w kadrze, a tymczasem są już "zdjęci" :-P

Skany robocze, przepraszam za niewystemplowane ryski i odcisk palca :oops:


 

budrys  Dołączył: 03 Lut 2008
widziałem już gdzieś ciekawy patent. kupujesz soczewkę wklęsło wypukłą na allegro (ostatnio po 5 zł widziałem) i SAMEMU osadzasz ją w gumowej osłonie przeciwsłonecznej (allegro) przy czym upewnij się jaką średnicę ma osłona na końcu a jaką soczewka.czas wykonania 5 minut. wdziałem gdzieś sample i całkiem przyzwoicie wyglądało.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
budrys napisał/a:
kupujesz soczewkę wklęsło wypukłą

Może też być dwuwklęsła lub wklęsło-płaska.
 

budrys  Dołączył: 03 Lut 2008
całkiem możliwe...papier,ołówek,linijka i samemu można sprawdzić:) ewentualnie google i poszukać z optyki podstawowych wiadomości...
ja wiem tylko o płasko wypukłej, że się powinna sprawdzić.
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
budrys napisał/a:
kupujesz soczewkę wklęsło wypukłą

budrys napisał/a:
ja wiem tylko o płasko wypukłej

:shock:

To skąd w takim razie wiedziałeś o wklęsło wypukłej :evilsmile:
6 rano, CBA, ABW, FBI, ZOO, LOL, OMG, te sprawy...
 

budrys  Dołączył: 03 Lut 2008
haha-źle się wypowiedziałem :-D no ale płasko wypukła-czemu nie ??

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach