specta  Dołączył: 24 Paź 2006
[ K100D] Mam problem z USB
Witam wszystkich. Zakupiłem K100D z kitem. Jestem zachwycony, ale mam problem. Wszystkie urządzenia na USB pracują z moim komputerem bez kłopotu, a gdy podłączam kasetke na wyświetlaczu pojawia się "PC", a komputer nie reaguje. Używam WinXP, ale szukałem pomocy na stronie Pentax'a i sciągnąłem sterowniki do USB pod 98 "6 in 1". Po ich zainstalowaniu i przerestartowaniu komputera system zobaczył aparat. Przerzuciłem fotki i byłem szczęśliwy :). Tylko na chwilkę. Druga próba podłączenia aparatu zakończyła się fiaskiem. Blacha nie zobaczyła, że co kolwiek jest podłączone. Zainstalowałem sterowniki "6 in 1" jeszcze raz i po restarcie aparat znów był widoczny, ale tylko jednokrotnie. Przy kolejnym podłączeniu go - cisza. Za każdym razem robie to samo. Przeinstalowuje sterowniki (funkcją Repair w instalatorze), restartuje komputer i przenosze fotki. Trochę to uciążliwe, nieprawdaż ?. Pomóżcie ludzie, bo chciałbym się cieszyć nowym aparacikiem, a to mi spędza sen z powiek.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Specta.
Na początek kilka pytań: Czy podłączałeś aparat pod inne gniazda USB? Inne urządzenia chodzą z owym portem USB w kompie? Idealnym sprawdzeniem byłby zakup czytnika kart (koszt kilka zł) i spróbowanie w ten sposób. Dodatkowo sprawdziłbym aparat z innym komputerem.
Jeśli z innym blaszakiem dzieje się to samo, to albo wina kabla, albo Kasetka do reklamacji. Jeżeli zaś na innym komputrze działa bez zastrzeżeń będziesz wiedział, że wina leży po stronie blaszaka.
 

specta  Dołączył: 24 Paź 2006
Dzięki za szybką reakcje. Mam dwa porty - sprawdzałem oba. Wszystkie urządzenia pracują z portem bez zarzutu. Chociaż... Mam drukarkę na USB i gdy włącze komputer, a drukarka jest wyłączona i Winda sie uruchomi (drukarka dalej wyłączona) to już jej nie włącze - Winda jej nie widzi. Muszę zresetować komputer i w trakcie uruchamiania Windy muszę włączyć drukarke dopiero wtedy wszystko jest OK. A wiesz odrzucam myśl o usterce
aparaciku ponieważ gdyby coś było nie tak to wogóle nie mógłbym podłączyc jej do komputera, a ja moge tylko troche mi z tym nie wygodnie. Nie miałem jeszcze możliwości sprawdzić go z innym komputerem, ale zrobie to owszem. Jeszcze raz dziękuję za reakcje. Jak coś Ci jeszcze przyjdzie do głowy to pisz.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
specta, - 2 mozliwosci plyta glowna (i tu sie klania jednak aktualizacja biosu - jaka to plyta?)
lub same sterowniki USB 2.0 do XP - o ile pamietam bylo cos takiego bo sam musialem instalowac po zakupie jakiegos urzadzenia.....
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
1. Sprobuj przywrocic defaultowe ustawienia w BIOSie płyty (moze jest cos namieszane).
2. Jesli masz plyte, ktora ma rowniez gniazda USB bezposrednio na niej (nie na śledziach) to sprobuj tam wlasnie podlaczyc.
3. Ostatecznie winy szukaj w samym systemie. Napisales, ze jakies problemy z drukarka tez sa, wiec moze cos nie jest OK...

Ostatecznie jesli masz np. image dysku systemowego na plycie to najszybciej zrobic reinstall systemu i przwrocic z plyty system.

--------------------------------

A przy okazji mam pytanie do posiadaczy K100D. Czy aparat po podlaczeniu do PC jest widziany jako dysk wymienny? I czy sa potrzebne do tego jakies sterowniki, czy wystarczy wpiac tylko w USB (bez dodatklowych sterow) ?
 

specta  Dołączył: 24 Paź 2006
Dzieki za rady. Ja odpowiem PXM: widziany jest jako dysk wymienny. Co do drukarki to owszem musi byc wlaczona przy uruchamianiu kompa, aby byla widziana. Ale teraz juz wiem ze jak wlacze komputer i aparat jest podpiety i wlaczony to jest wykrywany bez problemu. Wiec jest jakis problem z odswiezaniem urzadzen na USB. Sterowniki sa zainstalowane (USB 2.0 dla WinXP i wersja dedykowana dla mojego chipsetu plyty glownej SIS).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
specta napisał/a:
Wiec jest jakis problem z odswiezaniem urzadzen na USB. Sterowniki sa zainstalowane (USB 2.0 dla WinXP i wersja dedykowana dla mojego chipsetu plyty glownej SIS).

Z tego co kojarze, to ten problem z przechodzeniem w stan uspienia portow USB zostal opisany w KB Microsoftu. U mnie pomaga kilkukrotne odlaczanie i ponowne podlaczanie urzadzenia. Za ktoryms razem zaskakuje.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
specta napisał/a:
Wiec jest jakis problem z odswiezaniem urzadzen na USB.


Miałem podobny problem z drukarką podłączaną przez hub USB. Winny był chyba hub - oddałem go na gwarancji.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
emigrant napisał/a:
Miałem podobny problem z drukarką podłączaną przez hub USB. Winny był chyba hub - oddałem go na gwarancji.


ja tez mialem podobne problemy z hubem (ale nie aparat byl podlaczany ... juz nie pamietam co, mam pare "drobiazgow" na USB). Kupilem lepszy hub z wlasnym zasilaniem oraz zaczalem podlaczac wiecej kabelkow bezposrednio do PCta, a mniej do huba i problemy sie skonczyly.


B.
 

specta  Dołączył: 24 Paź 2006
Dzięki za odzew. Jak coś komuś przyjdzie jeszcze do głowy to z góry dziękuje - piszcie wszystko.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
A
Panel sterowania-System-Sprzęt-Menedżer urządzeń-Akcja-Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu
zamiast restartu nie pomaga?
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Kupuj czytnik kart - podpinanie aparatu na kabelku wcale nie jest wygodne - przy zrzucie mozesz go latwo zgubic z rak i potluc. Poza tym - gniazdo w aparacie wcale nie nalezy do najmocniejszych - po kilku latach uzywania moze tam byc dziura. :mrgreen:

Ale jesli sie uprzesz - zakup za male pieniadze niezalezny zestaw portow na PCI na USB 2.0 - najlepiej ze scalakiem firmy NEC - i po klopocie. XP bedzie poprawnie je obslugiwal.
 

specta  Dołączył: 24 Paź 2006
Dziękuję wszystkim za kolejne głosy. Mój problem rozwiązał dickkett. Jak ja mogłem o tym nie pomyśleć. I drukarka też działa w ten sposób :)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
specta napisał/a:
Dziękuję wszystkim za kolejne głosy. Mój problem rozwiązał dickkett. Jak ja mogłem o tym nie pomyśleć. I drukarka też działa w ten sposób :)

Tylko, że USB to powinien być taki "Plugendpluj" i powinien zadziałać od razu jak tylko coś do niego wetkniesz. Czy masz wgranego service-pack-a do XP-ka? U mnie bez tego było tylko USB 1.0 i tragiczny transfer rzędu kilkuset KB/s, więc przerzuciłem się na zgrywanie zdjęć pod Linuksem (działa wyśmienicie), później wgrałem do windy service-packa2 i też działa.
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
gebi napisał/a:
Tylko, że USB to powinien być taki "Plugendpluj" i powinien zadziałać od razu jak tylko coś do niego wetkniesz

Oczywiście, masz rację.
Ja zaproponowałem tylko taki skrót ... myślowy ... pozwalający uniknąć restartu systemu. Cuś dalej jest na rzeczy.
Windows to jest Windows. P&P może też oznaczać Plug&Pray. :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach