Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jest dobrze, czyli Kwadrans z Kadyszką
W wątku obok wspomniałem, że miałem okazję pomacać kadychę. Poniżej garść całkowicie subiektywnych wrażeń, wrażeń całkiem zadowolonego użytkownika DS-a.

1. Uchwyt, ergonomia, wrażenia organoleptyczne
Mimo obawy o zbyt płytki uchwyt, nie miałem żadnych problemów z trzymaniem korpusu. Oczywiście jest on większy, niż DS, ale mały palec jednak trochę uciekał. Bardzo fajnie wyprofilowany grip z przodu (ten wbudowany), szczególnie miłe jest to wcięcie pod przednim kółkiem. Po podłączeniu dedykowanego gripa, robi się taki klocek, bardzo dobry w trzymaniu, ale jednak klocek. No, ale co kto lubi. Przednie kółko nienajlepiej zlokalizowane dla posiadaczy Z1p... nie trafiałem palcem. LCD miły w dotyku, nie drażni nosa.
2. AF
Nareszcie. Nareszcie Pentax wyposażył swojego DSLRa w autofokus. Nie jest cichy, bo to ciągle wiertarka (z obecnie dostępnym oszkleniem), ale jest szybki i pewny. Różnica jest zauważalna już po pierwszym wciśnięciu spustu. Chyba z połowę czasu z aparatem spędziłem wyłącznie na celowaniu i trafianiu AFem, czy to blisko, czy daleko, czy jasno, czy ciemno - zawsze trafiał szybko i bezbłędnie.
3. Wizjer
± to samo co w DS. I pod względem jasności i pod względem wielkości. Naprawdę chciałem znaleźć różnice, ludzie patrzyli na mnie dziwnie, jak machałem sobie dwoma aparatami naprzemiennie do oczu, ale tych różnic nie znalazłem. W K10D był zapięty 16-45/4, a w moim 12-24/4, więc warunki miałem porównywalne. Jedynie co, to wydaje mi się, że przy jaśniejszym szkle (DA 70/2.4) - obraz na matówce kadyszki był jednak deeeeelikatnie jaśniejszy niż w DS (z zapiętym tym samym szkłem).
4. LCD
W DS-ie mam 2" i 210.000 piksli (jest super). W kadyszce te same punkty rozciągneli o pół cala po przekątnej. Po jaką cholerę? Pieprzony marketing, bo 2.5 lepiej wygląda niż 2... co mi z tego, że mam woły w menu, jak obrazek mniej wyraźny... oczywiście nie jest źle, ale jeśli miałbym wybrać to, co mi się w aparacie najmniej podobało, to właśnie lizak z tyłu.
5. Dźwięk
Chyba podobny do DS-a, skoro nie zwróciłem uwagi.
6. Zdjęcia
Eeee, a po co to komu... no ale dobra, parę słów będzie. Firmware we wszystkich puszkach było 0.32, mi zdjęć na własną kartę nie pozwolili zrobić (a w środku ich karta siedziała). Jak już pewnie widzieliście na dpreview są pierwsze strzały z ISO 1600. Widziałem wydruki ok. metr na pół, z ISO 800, które mnie zachwyciły. Gładkie jak pupa niemowlaka, z wielką ilością szczegółów. Facet zeznał, że to było z RAWa, wołane standardowo w PPL, bez żadnych fanaberii, z delikatną redukcją szumów (jak się wyraził - trzy kropki). Myślę, że do ostatecznej oceny trzeba poczekać na soft 1.0, ale ja tam się mocno uspokoiłem.

Teraz napiszę, jak to badałem szumy na LCD (nie mogę sobie odmówić), tak jak to robił forumowicz pm, chyba na Photokinie. Zrobiłem zdjęcie na ISO 1600, dobrze naświetlone. Powiększyłem na LCD kilkukrotnie - i co? Owszem, na ciemnych powierzchniach trochę szumiało, ale na szarych i jaśniejszych szumów na LCD nie było w ogóle - chyba wszystkie zostały już wypatrzone.

Jeszcze jedno, 22-bitowy kołowrotek. Było sobie zdjęcie:

porównujące znaną już większości Panią, sfoconą D80 i K10D.
Zgasiłem trochę jakiegoś Pentaksowego marketoida, mówiąc że są mocno nie fair, mogli do kadyszki też przypiąć 18-55 (tak jak do D80) - a był 16-45. No i fakt, zdjęcie z K10D było ostrzejsze, ale rzeczywiście, było milsze w odbiorze; aż boję się to napisać, ale niech będzie - było pojemniejsze tonalnie. Nie piszę, że pani z Nikona była fe, ale pani z Pentaksa była naprawdę miodzio. Poza tym, nie wiadomo, co z tymi zdjęciami robiono w kompie, więc to w zasadzie bardziej jako ciekawostka.

A tak w ogóle, to obejrzałem kilka(naście?) duuużych wydruków z kadyszki i serio-serio, jestem pod wrażeniem.

Skorzystałem również z najnowszej oferty Pentaksowskiej kuchni i spróbowałem świeżutkiego, limitowanego naleśnika DA 70/2.4. Dwa razy lewe oko, z wbudowaną błyskotką (inaczej nie szło), ISO 400, wołane w Lightroomie z domyślnym wyostrzaniem. Odległość ok 2-3 metry, cropy 100%

F=2.4


F=4.0


To tyle, na gorąco - za powyższe treści w żaden sposób nie odpowiadam.

Oddaję głos do studia w Bydgoszczy.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Cytat
Poniżej garść całkowicie subiektywnych wrażeń, wrażeń całkiem zadowolonego użytkownika DS-a.


Ooo, to tym uważniej wczytuję się w tekst :)

Cytat
Przednie kółko nienajlepiej zlokalizowane dla posiadaczy Z1p...


Miałem podobne wrażenia.

Cytat
Chyba z połowę czasu z aparatem spędziłem wyłącznie na celowaniu i trafianiu AFem, czy to blisko, czy daleko, czy jasno, czy ciemno - zawsze trafiał szybko i bezbłędnie.


Niemożliwe. Nie wierzę. NA PEWNO nie wyostrzy na suknię panny młodej ;)

Cytat
± to samo co w DS. I pod względem jasności i pod względem wielkości.


A toś mnie pocieszył - pisano tutaj, że ma być taki jak w K100, a ten mi się po prostu nie podoba (za mały).

Cytat
Widziałem wydruki ok. metr na pół, z ISO 800, które mnie zachwyciły. Gładkie jak pupa niemowlaka, z wielką ilością szczegółów. Facet zeznał, że to było z RAWa, wołane standardowo w PPL, bez żadnych fanaberii, z delikatną redukcją szumów (jak się wyraził - trzy kropki). Myślę, że do ostatecznej oceny trzeba poczekać na soft 1.0, ale ja tam się mocno uspokoiłem.


:))))))

Cytat
Oddaję głos do studia w Bydgoszczy.


Dzięki Jarku, podnosisz na duchu!
 

ma1y  Dołączył: 24 Wrz 2006
fajnie fajnie , z LCD fajna sprawa :-D

a co do fotke z panią - w ogóle zwracać sie nie powinno, Pani z Nikona nawet mniej usmiechnięta jest i nienaturalnie blada, więc tak jak napisałeś ... o kant tyłka. ;-)

co do ISO ... ja wydruków nie widziałem, widziałem sample w necie i ... na razie słabizna jak dla mnie ... nie ma sie czym podniecać :/
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Niektórzy mówią, że zrobią (napiszą).
Niektórzy mówią i robią (piszą).
Drugi raz dziś - podziękowania.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jarku, a nie powiedzieli kiedy kadyszka będzie dostępna tam u wasz w tej hameryce?
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hallo Hallo - tu studio w Bydgoszczy.
Z Nowego Jorku w Brukseli mówił dla Państwa Jarek Dąbrowski.
Dziękujemy Jarku - bardzo rzeczowa relacja.
Jak widać po pierwszych komentarzach naszych radiosłuchaczy, nasz wysłannik uspokoił napiętą atmosferę związaną z możliwością ewentualnego rozczarowania związanego z Kadyszką. Co prawda opisując wady K10 odniosłem wrażenie, że ze zmęczenia Jarek zdrzemnął się na chwilę i miast krytyki opisał nam swoje wyimaginowane wyobrażenia (LCD - phi!) ale biorąc poprawkę na jego młody wiek i rozpaloną głowę myślę, że nawet gdyby zakładać iż jedynie połowa z tych niusów ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to jest i tak nieźle.

 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sliczne dzieki Jarku za relacje :-)
Mertz, pomylilo Ci sie - w wizjerze K10D miala byc jasnosc z K100D, bo jest niby nowa matowka taka jak w kasetce, ale jak widac nic to nie dalo jesli idzie o jasnosc, nikt zas nigdy nie mowil, ze wizjer w K10D bedzie tak samo duzy jak w K100D.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
sylwiusz napisał/a:
nikt zas nigdy nie mowil, ze wizjer w K10D bedzie tak samo duzy jak w K100D


No to gdzieś było przekłamanie na łączach. Ja własnie nie chcę takiego wizjera jak w K100D. Może jest on i jaśniejszy (bardziej kontrastowy), ale mniejszy niż DS'ie.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
sylwiusz napisał/a:
nikt zas nigdy nie mowil, ze wizjer w K10D bedzie tak samo duzy jak w K100D.


Należałoby powiedzieć "tak samo mały". Jak porównam swoją kasetkę ze swoim zenitem to mnie żal ściska :evil: . Te lusterka zamiast pryzmatu to ewolucyjny krok w tył. No ale cóż; aż tak bardzo nie potrzebowałem kadyszkowego pryzmatu.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarku, dzięki za newsy. Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej :?:
Widziełem ostatnio na YouTube dwa filmiki o K10D, nawet jakaś nasza gazecina typu CH... pisze, że to może być hit sezonu.
Info o dużych wydrukach wprawiło mnie w dobry nastrój. :-B

[ Dodano: 2006-11-06, 13:02 ]
A widzieliście pokrowiec w wersji limited? Do pracy w terenie:
http://www.pentaxslr.com/

A było emigrować... :-(
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Oj Mertz, Mertz... :lol:

Pzdr
Spinner
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
tomecki napisał/a:
Jarku, a nie powiedzieli kiedy kadyszka będzie dostępna tam u wasz w tej hameryce?

No właśnie wiedziałem, że o czymś zapomniałem...
To, że Japońce ustalili sobie sztywną datę 30 listopada, to nie powinno nikogo za bardzo obchodzić poza Japonią, jak się okazuje. To jest data tylko dla rynku japońskiego. Pierwsze dostawy do sklepów w USA powinny być "pod koniec listopada" - tak wyraził się pan John, z którym rozmawiałem (pisuje on zresztą na forum dpreview). Wygląda również na to, że w miarę równolegle, kontenery wypełnione kadyszkami wjadą do Europy.

Aaaa, jeszcze jedno, zapytałem już innego pana, czy nowe USMy będą działać ze starymi puszkami (AF). Pan na mnie uważnie popatrzył i mówi coś w ten deseń: "proszę pana, w Pentaksie wszystko działa ze wszystkim".
Inna sprawa, że nie wiem, czy dokładnie zrozumiał o co mi chodziło.

O, Ned Bunnell właśnie pokazał kilka zdjęć z ISO 200-1600 (pisze, że to cropy, a nie pomniejszenia):
http://nedbunnell.blogspo...tos-of-mom.html
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
...oj Spinner, Spinner...
A coś konkretnie?
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
O, Ned Bunnell właśnie pokazał kilka zdjęć z ISO 200-1600 (pisze, że to cropy, a nie pomniejszenia):
http://nedbunnell.blogspo...tos-of-mom.html

Moim zdaniem nieźle z tymi wysokimi ISO. A ja czekam, aż ktoś wsadzi kadyszkę w krzaki...
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
szpajchel napisał/a:
A widzieliście pokrowiec w wersji limited? Do pracy w terenie:
http://www.pentaxslr.com/


Ten pokrowiec już oferowano do kasetki.

szpajchel napisał/a:
A było emigrować...


A ja kurcze, wyemigrowałem i nic z tego. Myślałem, że wystarczy osobowy PKP.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
ma1y napisał/a:
co do ISO ... ja wydruków nie widziałem, widziałem sample w necie i ... na razie słabizna jak dla mnie ... nie ma się czym podniecać :/

Te sample, to rzeczywiście, takie sobie. Jedno mi przyszło do głowy - wszystkie "lewe", mniej lub bardziej szumiące sample były robione na łapu-capu w jpgach. To co ja widziałem na wydrukach, oraz to co pokazał np. Ned Bunnell na swoim blogu, to były RAWy, wołane w PPL.

Acha, i jeszcze jedno - bo przeczytałem swojego pierwszego posta jeszcze raz, po napisaniu. Z tą gładkością dużego wydruku z ISO 800, to nie jest tak, że to był różowy plastik-fantastik - chyba źle się trochę wyraziłem. To był nocny, miejski kadr, wydruk wyglądał po prostu bardzo ładnie, naturalnie, normalnie. Nie było napisane nic o czułości, a jak mi powiedziano, że to ISO 800, to się po prostu zdziwiłem, no i nie ma co ukrywać, ucieszyłem.
 
M@cieq  Dołączył: 06 Lis 2006
  K10D
Coraz bardziej przyglądam się aparatom firmy PENTAX. Jeśli ktoś wie, proszę o odpowiedź na moje pytanie: czy w modelu K10D jest możliwość podglądu głębii ostrości :?: Jak to jest realizowane :?:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj M@cieq, tak, jest realizowane, tak jak we wszystkich DSLRach Pentaksa - w najłatwiejszy z możliwych sposobów: poprzez przesunięcie dźwigni włącznika przy spuście.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dodam nieśmiało, że dźwignię należy przesunąć w inną stronę, niż pozycja OFF.
Jeszcze nieśmielej dodam, że jest coś takiego jak "digital-preview", czyli zmieniając opcję w menu można w ten sposób strzelić zdjęcie "na sucho", bez zapisu na kartę, po to, aby poddać je wnikliwej analizie na wyświetlaczu LCD. Chodzi mi oczywiście o tylni wyświetlacz, nie górny.

A już całkowicie chowając się w skarpetkach, polecę tę podstronę:
http://www.dpreview.com/a...xk10d/page5.asp
większej całości, jaką jest preview kadyszki na dpreview.com.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Dodam nieśmiało, że dźwignię należy przesunąć w inną stronę, niż pozycja OFF.

Czy to jakaś aluzja do tego, że kręcę tą dźwigienką dookoła spustu?
M@cieq, wsłuchaj się wnikliwie w przebiegły szept Nieśmiałego Pana, bowiem udało mu się napisać wyjątkowo posta na temat, rozwiewając wszelkie ewentualne wątpliwości.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach