regis  Dołączył: 30 Gru 2006
oberwana dzwigienka
witam
miałby ktoś może jakieś instrukcje do hi-matica? konkretniej do 7sII i do modelu G ale każde kilka słów wyjaśnień do tego typu aparatów będzie na pewno pomocne :)

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Hej - tam przecież nic szczególnie skomplikowanego nie ma ;-) C o prawda jestem dziwnie przekonany, że można pdf-a z instrukcją znaleźć w necie, ale bez niego się też obejdzie.
Najpierw wkłada się film. To umiesz, nie? ;-) Potem trzeba ustawić ISO - na takiej tarczy na obiektywie - łatwo poznać, bo jest na niej skala ASA. Jak używasz baterii 1,5V to warto mieć na względzie poprawkę o ok. 1/3EV. Na obiektywie jest też pierścień do ustawiania czasów (działa w priorytecie czasu). Ostrość ustawiasz tym pierścieniem z "dzyndzlem" - żeby się linie kadrowanego obiektu w obiektywie pokryły. I wtedy naciskasz spust oraz przewijasz film. Przysłonę dobierze automatycznie (wartość pokazana jest strzałką w wizjerze). Ostatni pierścień jest do ustawiania LP. Tak to działa w Revue 400SE, w Hi-maticu to jeszcze ZTCP można pełny manual zapodać.
Tu jest instrukcja do 7s: http://www.cameramanuals....hi-matic_7s.pdf
7sII jest chyba bardzo podobne.
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
matb napisał/a:
Jak używasz baterii 1,5V to warto mieć na względzie poprawkę o ok. 1/3EV

czyli dla filmu 100ISO ustawić 80 czy 125ASA? bo widzę ze zdobycie baterii1,35V nie będzie łatwe.

matb napisał/a:
tam przecież nic szczególnie skomplikowanego nie ma

wiem i sprawy związane z ustawianiem czasów przesłon itd itp nie są mi obce, bardziej zastanawia mnie w moim Revue 400L (klon himatica G) pierścień z oznaczeniami LZ 40 28 20 14 10 AUTO. Jak uda mi sie go przypadkiem przesunąć (ciężko go ruszyć z pozycji Auto) to migawka otwiera sie bardziej lub mniej zależnie od pozycji. Może coś trzeba nacisnąć-popchnąć żeby ruszyć ten pierścień? Nie chce nic urwać.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
To pierscien do "automatyki" lampy blyskowej. Te cyfry to liczba przewodnia lampy. Auto ustawiasz, gdy lampa ma swoja automatyke. Tylko nie wiem dlaczego to wplywa na otwor przyslony? (w hajmatikach migawka i przyslona dziala na tych samych listkach).

dz.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
regis napisał/a:
czyli dla filmu 100ISO ustawić 80 czy 125ASA? bo widzę ze zdobycie baterii1,35V nie będzie łatwe.

Jak robisz zdjęcia na negatywach, zwłaszcza B-W, to w sumie można tę różnicę olać. Tak wynika z mojego doświadczenia ;-) Tu: http://picasaweb.google.c...zyk/KonicaAutoS jest kilka zdjęć robionych Koniką Auto S z ASA ustawionym na 100. A powinno być chyba 80. Ta niebieska dominanta to od skanowania jest :-P Na slajdach to chyba lepiej tę korektę zapodać.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
regis napisał/a:
miałby ktoś może jakieś instrukcje do hi-matica


Naciagasz, ostrzysz, pstryk. I zapętlasz.


Cytat
SMC M 20/4,


Dzerry - wywal to z opisu i się już nie drażnij :(
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
dzerry napisał/a:
To pierscien do "automatyki" lampy blyskowej.

czyli nie ruszać ;)
dzerry napisał/a:
Tylko nie wiem dlaczego to wplywa na otwor przyslony?

jak doczytałem :
So even though the camera lacks manual exposure settings, you can control the exposure fairly easily. First, you can use the trap needle method. Second, you can also take the camera off of AUTO and use the GN numbers (without a flash). This fixes the shutter speed to 1/60, and by changing the GN numbers, you can select the f-stops from f2.8 to f11. Not bad for a "cheap" camera.

dzięki za wszystkie wyjaśnienia, 400L już jasne, pozostaje założyć film i sprawdzić czy wszystko działa, a jak juz będę miał na miejscu 7sII i nabędę nowych wątpliwości pozwolę sobie dopytać :mrgreen:
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
regis napisał/a:
So even though the camera lacks manual exposure settings, you can control the exposure fairly easily. First, you can use the trap needle method. Second, you can also take the camera off of AUTO and use the GN numbers (without a flash). This fixes the shutter speed to 1/60, and by changing the GN numbers, you can select the f-stops from f2.8 to f11. Not bad for a "cheap" camera.


Ale patent! Nie znałem takiego ;-)
I przy okazji - jak się owo "needle trap" stosuje ?
 
PrzemoWu  Dołączył: 07 Paź 2007
matb napisał/a:
I przy okazji - jak się owo "needle trap" stosuje ?


needle trap czyli pamięć ekspozycji :) dociskasz do połowy
 

regis  Dołączył: 30 Gru 2006
No i mam problem :evil: dźwigienka od ostrzenia w moim świeżo zakupionym 400se chodziła ciężko a po 10 klatkach coś sie zablokowało trzasnęło i teraz lata luźno ale w zakresie 0,9 -2 m. Dalej nie idzie. :evil:
Warsztat naprawczy zamknięty do odwołania wiec nic nie zrobię chyba że sam, ale nie mam pomysłu jak to porozbierać. Gdzie to ustrojstwo wysłać żeby pozaglądał do tego ktoś kto ma jakieś pojęcie?
Kurcze nie nacieszyłem się za długo :-/

[ Dodano: 2008-03-17, 15:11 ]
No i pojechał biedaczek do Zielonej Góry do szpitala dla aparacików. Mam nadzieję że nie będzie to kosztować majątku

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach