Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
  Zdjęcia IR praktycznie
Cześć!!
Właśnie próbowałem zrobić kilka fotek IR przy pomocy filtra IR Hoya.
Czy Samsung GX-1S się do tego nadaje?
Narazie mam problem z balansem bieli coś nie chce się nastawić na coś zielonego po nakręceniu filtra i zdjęcia wychodzą fiołkowe.
Czy ktoś z klubowiczów ma jakieś doświadczenie w robieniu fotek IR tym typem aparatu?
Za wszelkie rady z góry dziękuję i pozdrawiam Marek
 

PiotruśP  Dołączył: 09 Sty 2007
Z tego co pamiętam, to balans bieli ustawia się na zielone, przed nakręceniem filtra - poprawcie mnie jeżeli się mylę. Najlepiej pracuj w RAWach - będziesz miał wieksze pole manewru.
Co do tego czy ten Samsung się nadaje... hmm... wg tej strony:

Pentax *ist DS Infrared Sensitivity

...nadaje się tak sobie, bo własciwie rejestruje informacje tylko w kanale R... ale w innych aparatach jest podobnie przecież. Na forum CF był kiedyś wątek o IR i wypowiadał się tam człowiek z Pentaxem, ale jego nicka sobie teraz nie przypomnę... w każdym razie udawało mu się coś wycisnąć z Pentaxa.

Ponieważ kiedyś też chciałbym spróbować IR to mam pytanko, czy kit nie ma hotspota?

EDIT
Link nie banglał ;].

EDIT 2
Chyba jednak WB ustawia się już z filtrem.
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłem IR DL-em z WB auto i wychodziły jako tako.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Z balansem auto nie ma co robić fotek bo będą zawsze różowo/fiołkowe.
Zrobię kilka prób jeszcze z manualnym ustawieniem.Jak mi coś wyjdzie to dam znać.
Teraz czekam na słońce :-) .
 

SNECZKU  Dołączył: 21 Kwi 2006
Faktycznie zawsze były czerwonawe; czy to oznacza, że zamiana ich dopiero potem na skalę szarości wiąże się z jakąś utratą cech tych obrazów?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Niestety ale pomimo kilku prób nie udało mi się nastawić balansu bieli na zielone.
Pocieszające jest to, że da się to obejść robiąc fotki w trybie RAW i przy wywoływaniu używając opcji Auto WB (np.w UFRAW) wtedy zdjęcia uzyskują właściwy odcień.
Po pierwszych próbach stwierdzam, że powinno się korygować mierzoną przez aparat ekspozycję o przynajmniej + 1eV lub nawet + 2 eV.
Przykładowe zdjęcie z aparatu z filtrem Hoya IR72 poniżej.



[ Dodano: 2007-04-19, 11:48 ]
Większa wersja bo miniaturka coś nie działa :-(
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Markus napisał/a:
Niestety ale pomimo kilku prób nie udało mi się nastawić balansu bieli na zielone.


A co za problem? nie masz jakiegos zielonego tshirta, czy jakiejs ksiazki?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
:-) )
Żeby było coś zielone do nastawu to żaden problem.
Po prostu w manual WB adjust kieruje aparat na zielone naciskam spust migawki i czekam 2 sek i du... (wyświetla się [NG]) co oznacza że nastawianie balansu nie powiodło się i tak można robić w kółko .
Ale jak już napisałem to żaden problem pod warunkiem focenia w RAW bo z jpg to się już nic nie wyciśnie , takiego obrazu jak wyżej nigdy nie uzyskasz...
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Też się trochę bawiłem IR i k100d. I mogę potwierdzić to co już napisali poprzednicy: przede wszystkim RAW! Z jpg nic nie wyjdzie (nawet b&w lepiej wychodzi z raw'a).
http://www.jr-worldwi.de/...ensitivity.html - tutaj jest opisana obróbka raw'a z *ist DS. Jak widać, da się coś wyciągnąć.
Efekty moich eksperymentów można zobaczyć tutaj:
http://stachu.skrzynka.or...ls.php?album=37
Mam jeszcze takie coś:
- plik prosto z aparatu
- po wstępnej obróbce

Dodam jeszcze, że jako filtra używam czarnej płyty CD bez metalowej (aluminiowej?) warstwy :-P .

Przy okazji pokażę Wam jeszcze coś:
- zdjęcie zrobione przez granatową szybkę :shock:
http://img155.imageshack....ledhdr01bo0.jpg - tak wygląda normalne (hdr)
http://img144.imageshack....imgp3064le7.jpg - a tak prosto z aparatu
Macie jakiś pomysł jak to działa?
Robiłem jeszcze taki eksperyment:
http://img184.imageshack....imgp3108et7.jpg - przez niebieską szybkę
http://img184.imageshack....imgp3107qw9.jpg - i normalne

Na koniec jeszcze ciekawostka:
http://img62.imageshack.u...e=piasta2km.jpg
http://img56.imageshack.u...ge=stery7zs.jpg
http://img68.imageshack.u...e=sztyca2fa.jpg
W podczerwieni anodowane części mojego roweru nie są czarne ;-) .


P.S.
Czy kit ma hotspota? Nie zauważyłem. Jeszcze jedna rada: jeśli robicie na af to ostrość ustawiajcie z założonym filtrem IR. Na starych, manualnych obiektywach jest specjalna, czerwona kreska do ustawiania ostrości w IR. Punkt ogniskowania ostrości jest trochę przesunięty w stosunku do światła widzialnego.
 

GRZESIO  Dołączył: 05 Mar 2007
Cytat
Macie jakiś pomysł jak to działa?
ja mam teorie, a więc tak



ad1 Widzimy tutaj jak widzi goła, nieuzbrojona matryca, od IR aż po UV (oczywiscie niecałe IR i UV tylko tak legutko)

ad2 Tak widzi matryca po uzbrojeniu w filtr IRcut (ten na matrycy) i opcjonalnie nakręcany na obietkyw UVcut, czyli tak jak widzi oko ludzkie RGB i cała reszta

ad3 Tak widzi matryca po ściągnięciu filtra IRcut i po założeniu filtr IR - widać że dość głęboko jest penetrowany zakres podczerwony i że tylko czujnik R (czerwony) odbiera to co się przed obiektywem dzieje.

ad4 Tutaj jest podobnie jak w 3 ale z tą różnicą, że jest nieściagnięty filtr IRcut - wadą jest długi czas naświetlania ponieważ bardzo mało "światła" wpada na matryce - chyba większość fotografii podczerwonych jest robiona w ten sposób

ad5 Stachu tu jest pierwsza część odpowiedzi na Twoje pytanie, czyli tak: założenie filtra granatowego (twoja szybka) wycina nam R i G ale nie wycina zakresu IR, dla tego jest zaznaczone troszkę zakresu IR i troszkę B w kierunku UV. Dolny rysunek przedstawi dlaczego wpadł tam kolor czerwony

A mianowicie odpowiednio michrając suwakami w mikserze kanałów, zasymulowałem co robi aparat z kolorami (kanały RGB potraktowałem tak samo czyli od kazdej wartosci jaka była w kanale odjąłem -100%R, -100%G i do każdej wartosci kanałów dodałem +100%B) i efekt jest taki jak widać - czerwona trawa :-B


Mam uaktualnienie do mojej teorii zaraz ją zbire w całość i zamieszcze
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Podoba mi się Twoja teoria. Też się zastanawiałem, czy to przypadkiem nie jest UV, ale jakoś nie byłem przekonany.

Co do tematu IR, to dzisiaj przetestowałem dwa filtry domowej roboty. Muszę powiedzieć, że to coś z czarnej płyty CD to nie jest filtr IR :-P . Dużo lepiej spisują się trzy warstwy prześwietlonej i wywołanej kliszy kolorowej :idea:

[ Dodano: 2007-05-07, 20:11 ]
Z raw'ów robionych przez filtr z kliszy nijak nie mogę wyciągnąć ani trochę koloru.
http://stachu.skrzynka.or...?album=38&pos=6 - coś takiego mi wychodzi.

[ Dodano: 2007-07-24, 14:47 ]
Kolejne dwie próby IR:



 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A ja mam durne pytanie laika. Czy jak się ma film IR to filtr IR też jest potrzebny? A może jak się ma filtr IR, to film IR staje się zbędny?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Do matb, jak masz film ir to musisz zastosować filtr, bo inaczej nie zostanie odcięte promieniowanie widzialne i nie będzie efektu ir na kliszy. Jak chcesz sie pobawić w podczerwień po polecam Ilforda SFX, nie dość, że cena znośna, to po zdjęciu filtra zachowuje się jak normalny materiał o czułości 200 iso. Ponadto nie wymaga specjalnego wywoływania (w metalowym koreksie), czy też specjalnego ładowania. Jeżeli chodzi inne pytania w tej materii to wal śmiało, odpowiem :) (jak będę wiedział)

Pozdrawiam
Piotr
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Dzięki Pioter :-B
A jak mam zwykły film i filtr IR to coś z tego będzie?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Jak zwykły film to trzeba zobaczyć w dokumentacji do jakiego spektrum jest uczulony. No i ważne jaki masz filtr, bo do ir jest co najmniej kilka. Na przykład Hoya ir to filtr tzw. bliskiej podczerwieni i ze zwykłym filmem po odpowiednim przedłużeniu ekspozycji coś tam zobaczysz, ale w 99% nic z tego nie wyjdzie, albo wyjdzie bardzo mało. Raczej nie warto.
Pozdrawiam
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
No dobra - to zainwestowałem 30zł w Ilforda SFX. Teraz jeszcze filterki - jakieś koncepcje?
I pytanie o taki film jak Maco IR 820 (teraz to chyba jako Rollei robią?). Fajny? Ze względu na te 820nm to inne efekty da? Jak inne?
Bo ja się na tego typu fotografii w ogóle nie znam. A Koleżanka Małżonka wymyśliła, że na wiosnę to trzeba "białe drzewka" robić. I duszki 8-)
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Ilford sfx film uczulony na tzw. bliską podczerwień, bardzo dobrze działa z filtrem Hoya ir, inne mocniejsze filtry mogą już nie być takie ok bo odetną za dużo i efekt będzie mizerny. SFX jest łatwy, bardziej przewidywalny w naświetlaniu i obróbce jakkolwiek nie jest "prawdziwym" filmem ir. Po nakręceniu filtra, przy mocnym nasłonecznieniu naświetlasz 4 działki obficiej (około, zalecany bracketing). Słońce zawsze z tyłu plus osłona przeciwsłoneczna na obiektywie. Efekty mogą być jednak różne i zależą od ilości promieniowania ir, tego nie da się pomierzyć światłomierzem. Wydaje mi się, że najlepiej naświetlać latem około południa, niebo powinno być mało zachmurzone, wtedy efekt ir jest najsilniejszy. Film maco jest już takim bardziej czułym na dalsze spektrum materiałem, ale uwaga wymaga mocniejszych filtrów, jest trudniejszy w obróbce (np może się zadymić) w plastykowym koreksie, plastik nie stanowi dużej bariery dla podczerwieni itp). Efekty z SFX mogą też fajnie zaskoczyć, uważam, że na początku nie ma sensu bawić się z innymi filmami.

Taka moja uwaga to raczej nie filtry cokin, tylko klasyczny nakręcany no i pamiętaj że ostrośc w podczerwieni jest w innym miejscu :)

Pozdrawiam
 

4d3  Dołączył: 29 Lis 2007
Pioter nie zgodze sie z Toba!!!
Wlasnie w poludnie jest najmniej IR w promieniowaniu slonecznym. Najlepiej robic fotki gdy slonce jest nizej niz zenit.

matb im wyzej filtr IR tnie swiatlo, tym mniej kolorow jest na fotce, wieksze kontrasty, ciemniejsze niebo i woda, mocniejsze filtry doskonale nadaja sie do fotografii IR B&W

[ Dodano: 2008-03-27, 09:20 ]
nie wiem jak jest z filmami, bo z tym nie mam doswiadczenia - IR robie na przerobionym Canonie G2 oraz Nikonie cpx 990
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
Odgrzebię może temat. Jak to jest z tym ustawianiem balansu bieli? Może jestem przygłupi, albo ślepy, ale nijak nie mogę ustawić go tak, żeby zielone było białe. Niezależnie w którą stronę kręcę ustawieniami zawsze nigdy nawet się nie zbliża do bieli. Czy ktoś jest w stanie podzielić się spostrzeżeniami?
Dla ułatwienia: kadyszka + Hitech IR

pozdrawiam
 

4d3  Dołączył: 29 Lis 2007
oj moze byc problem, bo k10d ma mocny hotmirror i tu pozostanie najprawdopodobniej tylko RAW, aby cos z tego bylo
czasy naswietlan tez bardzo dlugie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach