PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
[ K100D] Światłomierz w K100D - czy tak ma być?
Witajcie!

Zauważyłem, że mój K100D przy ustawionej takiej samej, nie w pełni otwartej przesłonie (np. 5,6) mierzy inny czas dla szkła "A" i inny dla szkła "M" (tu pomiar światła przez wciśnięcie AE-L). Dokładnie zaobserwowałem to zjawisko na tym samym szkle SMC-A tyle że raz ustawiałem przesłonę pokrętłem w body, a raz pierścieniem na obiektywie, metoda pomiaru światła - w obu przypadkach pomiar cetralnie-ważony. Dla ustawienia "manualnego" czas jest ciut dłuższy (choć różnica nie jest duża). Różnica rośnie wraz ze wzrostem liczby F, dla F22 jest już wyraźnie widoczna na zdjęciu, na "pełnej dziurze" brak jest jakiejkolwiek różnicy w ekspozycji i w zarejestrowanym obrazie. Czy jest to normalne, dopuszczalne zjawisko? Dodam może jeszcze to, że zamiana szkła DA na szkło M też powoduje wystąpienie takich różnic, więc powód IMO nie leży w konkretnym obiektywie, tylko zależy od wpływu rodzaju podłączonego szkła na pracę światłomierza.

I druga obserwacja, IMO poważniejsza - gdy podłączone jest szkło "M" i jest na tyle mało światła, że wymagane są już długie (kilkusekundowe) czasy naświetlania, to aparat nie doświetla zdjęć, a konkretnie po wciśnięciu AE-L ustawia czas zbyt krótki do poprawnego naświetlenia zdjęcia i, co ciekawe, od pewnej ilości wpadającego w obiektyw światła, niezmienny (zależy on jednak od ustawionej czułości). Np. dla ISO 200 jest to 1,3s (i dłuższego już nie zmierzy), dla ISO 800 "zablokuje się" na 0,3 s i ani krztyny dłużej. Światłomierz twierdzi wtedy, że jest ustawiony na "0" (poprawna ekspozycja, choć zdjęcie wychodzi wtedy praktycznie całkowicie niedoświetlone), dalsze domykanie obiektywu, zakładanie dekla nic nie zmienia - po naciśnięciu AE-L nadaj aparat ustala ten sam, stosunkowo krótki czas. Ręcznie można ustawić to, co potrzeba (światłomierz sygnalizuje wtedy prześwietlenie) i zdjęcie jest OK, ale... chyba tak być nie powinno. Oczywiście po podłączeniu obiektywu ze stykami przesłony wszystko jest OK i body automatycznie ustawia lub "mierzy" długie czasy, włącznie do maksymalnych 30s. I tak jak poprzednio - czy jest to normalne (na skutek np. niepełnej kompatybilności aparatu z M-szkłami), czy też powinienem wysłać aparat do serwisu?

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
ciekawe....zaraz sprawdze na istD

[ Dodano: 2006-11-09, 13:47 ]
u mnie jest identycznie....z amnualnymi "wiesza" sie na poziomie 0.6 sek. przy 400 ASA
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Re: Światłomierz w K100D - czy tak ma być?
PT napisał/a:

Zauważyłem, że mój K100D przy ustawionej takiej samej, nie w pełni otwartej przesłonie (np. 5,6) mierzy inny czas dla szkła "A" i inny dla szkła "M" (tu pomiar światła przez wciśnięcie AE-L).


tutaj sie nie wypowiem, bo nie wiem. Nie probowalem uzywac szkiel z recznym ustawieniem przeslony.

PT napisał/a:

Np. dla ISO 200 jest to 1,3s (i dłuższego już nie zmierzy), dla ISO 800 "zablokuje się" na 0,3 s i ani krztyny dłużej.


swiatlomierz wbudowany ma swoj zakres dzialania, np od 0 do 20 EV, ponizej ani powyzej nie jest w stanie zmierzyc swiatla. Po szczegoly sprawdz w instrukcji aparatu (dowolnego)
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jest ograniczenie w przypadku manualnych szkiel mierzy bodaj do 2 lub 3 sek. ze stykami do 30 sek.

BYlo juz na forum na ten temat ;-)
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Fafniak napisał/a:
ciekawe....zaraz sprawdze na istD

[ Dodano: 2006-11-09, 13:47 ]
u mnie jest identycznie....z amnualnymi "wiesza" się na poziomie 0.6 sek. przy 400 ASA

Czyli wygląda na to, że ten typ tak ma... i chyba jest to generalna przypadłość DSLR Pentaxa... skoro dwa różne modele zachowują się tak samo.

Pozdrawiam,
Piotr.

[ Dodano: 2006-11-09, 17:44 ]
Bronek napisał/a:
PT napisał/a:

Np. dla ISO 200 jest to 1,3s (i dłuższego już nie zmierzy), dla ISO 800 "zablokuje się" na 0,3 s i ani krztyny dłużej.


swiatlomierz wbudowany ma swoj zakres dzialania, np od 0 do 20 EV, ponizej ani powyzej nie jest w stanie zmierzyc swiatla. Po szczegoly sprawdz w instrukcji aparatu (dowolnego)

Zgoda, ale w takim przypadku z obiektywami DA i A (F nie posiadam) też by nie mierzył, a jednak mierzy. Chyba że, znając wybraną wartość przesłony, wylicza sobie czas na podstawie światła zmierzonego na w pełni otwartym obiektywie, a jak światła nie ma (założony dekielek), to pary przesłona-czas zczytuje sobie z firmware.

Pozdrawiam,
Piotr.

[ Dodano: 2006-11-09, 17:46 ]
MKw napisał/a:
Jest ograniczenie w przypadku manualnych szkiel mierzy bodaj do 2 lub 3 sek. ze stykami do 30 sek.

BYlo juz na forum na ten temat ;-)

Dzięki. Poszukam.

Pozdrawiam,
Piotr.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
MKw napisał/a:
Jest ograniczenie w przypadku manualnych szkiel mierzy bodaj do 2 lub 3 sek. ze stykami do 30 sek.

A może problemem jest czas pomiaru?
Jeśli ma szkło typu A to mierzy przy otwartym obiektywie a potem przelicza ile będzie miał przy zamkniętym. Przy szkle typu M musi zamknąć obiektyw i wtedy mierzyć (wtedy już bez przeliczania), ale ma ciemno i pomiar jest długi.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Canin, - tez wlasnie o tym myslalem... :oops:
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Cytat
Jeśli ma szkło typu A to mierzy przy otwartym obiektywie a potem przelicza ile będzie miał przy zamkniętym. Przy szkle typu M musi zamknąć obiektyw i wtedy mierzyć (wtedy już bez przeliczania),

A co z otwartym max szklem M? Tez nie przeskoczy pewnego czasu - a to obala wasza teorie ;)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mily, - nie bardzo wiem o co ci chodzi - wlasnie chodzilem sobie z otwartym szkielkiem M - aparat istD daje tylko do 0,6" i nic wiecej....
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Dlatego w materiałach promocyjnych kadyszki pisano, że pełna funkcjonalność tylko ze szkłami od A w górę.
 

PT  Dołączył: 13 Wrz 2006
Canin napisał/a:
A może problemem jest czas pomiaru?
Jeśli ma szkło typu A to mierzy przy otwartym obiektywie a potem przelicza ile będzie miał przy zamkniętym. Przy szkle typu M musi zamknąć obiektyw i wtedy mierzyć (wtedy już bez przeliczania), ale ma ciemno i pomiar jest długi.

A ja myślę, że jak puszka domknie M to brakuje światła dla światłomierza i dlatego nic z pomiaru nie wychodzi. Tylko skąd biorą się akurat takie czasy i dlaczego skracają się wraz ze wzrostem czułości? Poza tym w sumie OK - w instrukcji do K100D napisali, żeby bazować na obiektywach SMC-A i nowszych ;-) .


Pozdrawiam,
Piotr.

PS. Ta teoria też jest do bani... ;-)
Dowód - jasne (1,7) M, ISO 200, max. czas 1,3 s. Zapinam ciemne (4) A i mam czas dowolny (max. 30 s, zależny od tego co sobie wyliczył na podstawie zadanej przesłony), a przecież do światłomierza dociera mniej światła niż w pierwszym wariancie.
Chyba trzeba napisać do Pentaxa... ;-)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
PT napisał/a:
Ta teoria też jest do bani... ;-)

Kiedyś też mieli fajną teorię geocentryczności - no i co? Przyszedł taki jeden i też powiedział - do bani :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach