Wajcha  Dołączył: 09 Sty 2008
  JAK SPRAWDZIć OBESNOść FF LUB BF???
Kupiłem sobie tamronika 70-300, ale mam wrażenie , że łapie FF. Ma ktoś pomysł jak to sprawdzić w warunkach domowych tak, żeby były to wyniki miarodajne???
 
marcinez  Dołączył: 26 Mar 2008
Witam wszystkich! Dołączę się do pytania. Jak sprawdzić czy aparat poprawnie ostrzy, ale przy użyciu podstawowego obiektywu 18-55? Czy tai test jest możliwy do przeprowadzenia na tym obiektywie? Dopiero stałem się szczęśliwym posiadaczem, więc na razie nie mam innych jaśniejszych "szkiełek".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
marcinez, tu znajdziesz opis i tablicę do testów http://manufactura.home.p...opic.php?t=1113

Wajcha, zrób jeden test na grupie przedmiotów ustawionych w różnej odległości - pamiętaj, że minimalna odległość ostrzenia to 180 cm. Drugi test zrób na jakiejś grupie drzew , np. w alejce, szukając położonych blisko siebie. W obu przypadkach ostrzysz na przedmiot lub drzewo znajdujące sie w środku. Do testów aparat oczywiście na statywie.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Jak zdjęcia wychodzą dobre, to znaczy, że jest dobrze. Nie sprawdzaj, chyba, że nie jesteś zadowolony z rezultatów (a właściwie powinno być: jesteś niezadowolony).
 
marcinez  Dołączył: 26 Mar 2008
plwk napisał/a:
marcinez, tu znajdziesz opis i tablicę do testów http://manufactura.home.p...opic.php?t=1113

Dziękuję za linka. Tablicę już mam, muszę ją tylko wydrukować. Nie wiedziałem z jakiej odległości fotografować tablicę. We wskazanym wątku wszystko jest. Nie mam statywu, ale z "ręki" też powinno być dobrze.
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
marcinez napisał/a:
Nie mam statywu, ale z "ręki" też powinno być dobrze.
Raczej nie. Przecież chcesz sprawdzić FF/BF. Mały ruch ręką i ostrość ucieknie.
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
marcinez, nie rób z ręki, szkoda nerwów. To musi być precyzyjne
 
LDevil  Dołączył: 30 Maj 2007
A ja tam robiłem testy FF/BF z ręki, ale nie na tablicy testowej, tylko na jakiś rzeczywistych obiektach. I poruszenie ręki miało nieistotny wpływ na ostrość zdjęć. Bo akurat tak się "dziwnie" składało, że wszystkie zdjęcia na +140 były OK, a te na 0 to jakieś takie zamglone były.
Ale z drugiej strony statyw się przydał jak chciałem w miarę dokładnie ustawić wartość korekcji dla AF - ładnie wtedy można porównywać kolejne zdjęcia.
 
xander  Dołączył: 06 Kwi 2008
Witam.
Kupiłem właśnie k10d i po przeczytaniu wątków na forum przeprowadziłem testy by sprawdzić jak trafia mój autofocus.
W świetle dziennym trafia w punkt, kiedy wymusze ostrzenie z użyciem lampy FF około 2-3mm. W świetle żarówek FF ponad 6mm. Widzę to też na zdjęciach obiektów. Przeszkadza.

Czy to nadaje się do oddania aparatu? A jeśli pójdzie do serwisu? Potrafią to naprawić?

Xander
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Postanowiłem sprawdzić zestaw:samsung gx10+smc pentax-a 1:1,7 50 mm
Odległość robienia zdjęcia-około 1 m,kąt-hmm...pomiedzy 40-60,program AV,przysłona 1,7.
Chciałbym się mylić-ale chyba tragedia?


A tu zrobione z obiektywem kitowym18-55 przy przesłonie 4,0.

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jurekg, - a twoja reka ? :-P
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
jurekg napisał/a:
Postanowiłem sprawdzić zestaw:samsung gx10+smc pentax-a 1:1,7 50 mm

Z twojego opisu wynika, że testowałeś manualnym obiektywem A 50/1.7. Wynika z tego, że masz niezły Front Focus ... ale w oczach :-D
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Mam nadzieję,że to tylko ze mną jest coś nie w porządku ;-)
Ale ta druga fotka robiona już kitowym obiektywem.....?

ps.fotki robione ze statywu
 
xander  Dołączył: 06 Kwi 2008
Zaniosłem aparat tam gdzie kupiłem czyli do RTV EURO AGD... Wymienili mi na nową sztukę. Czas zacząć testy na nowo tylko bateria się naładuje.

Xand
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
xander napisał/a:
Czas zacząć testy

:roll: Proponuję zacząć robić zdjęcia. A testy dopiero, jak nie będziesz z nich zadowolony.
 
xander  Dołączył: 06 Kwi 2008
Jasne, z poprzednich zdjęć nie byłem zadowolony, a teraz moja osobowość nie wytrzyma by nie sprawdzić tego pudełka na podziałce. Taki już jestem ;)
Mam nadzieję, że wszystko będzie ok
Xand
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Postanowiłem przetestować moją nową stałkę pod kątem ff.Przy świetle żarowym,f 1,4,focus correction w menu u pozycji "0".Wydaje mi sie,że jest lekki bf....




A tutaj po korekcji "+10" -jest lepiej?Może tak zostać?

 
studentmibm  Dołączył: 29 Mar 2008
w zadnym wypadku nie moze
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
jurekg, sprawdź przy dziennym, imo nie ma co ruszać w ogóle
 
jurekg  Dołączył: 22 Mar 2008
Wydaje mi sie,żeprzy +10 ostrość jest między szóstkami,odrobinę bardziej ostra wydaje się dolna...?

[ Dodano: 2008-12-09, 19:43 ]
matth napisał/a:
jurekg, sprawdź przy dziennym, imo nie ma co ruszać w ogóle


mnie sie też tak wydaje,że raczej jest ok,jutro sprawdzę przy dziennym,dziekuję za opinie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach