g70104sm  Dołączył: 25 Cze 2007
dan napisał/a:
g70104sm napisał/a:
Ja tam bym zamiast książek przeglądowych proponowałbym album poświęcony jednemu autorowi.

Na poczatek?!

No. Tematy ogólne i przegląd twórczości robię sobie przez wikipedię i jej odnośniki albo po prostu wpisuję nazwisko fotografa w google i przełączam na wyszukiwanie obrazków. I już wiem, czy chciałbym zobaczyć te fotografie na papierze i trochę się nad nimi zastanowić. Chaotyczne to trochę i obraz fotografii układa mi się bardziej tematmi niż datami. Piszą o fotografii krajobrazu, to od razu mam do sprawdzenia co najmniej 10 nazwisk. Inny sposób zwiedzania :)
Prace przeglądowe, podobnie jak te z zakresu malarstwa, najczęściej mnie brzydzą. Wyglądają fajnie, ale zazwyczaj szybko się okazuje, że świat fotografii = USA + UK + Niemcy + Francja + trochę innej Europy Zachodniej + na osłodę 1-5% z dziczy (czyt. reszty świata).

Cytat
Ja np z miejsca zagospodarowalbym 5tys. na ksiazki/albumy foto, bo wiem, czego potrzebuje :-D

Dorzucę do listy potrzeb 10tys na powierzchnię mieszkania na te książki i ze 3tys na miesiąc urlopu bezpłatnego, żeby je chociaż przewertować ;)

Cytat
Jego fotografie sie podziwia (lub nienawidzi), a nie kontempluje 8-)

Ja akurat jestem na etapie zastanawiania się, dlaczego niektóre jego prace są dla mnie genialne a inne jakieś takie przypadkowe i w ogóle niewarte pokazania. Na niektórych nawet jakieś przypadkowe kable się plączą, a są w albumie. A przecież na pewno mieli z czego wybierać i nie zamieściliby pracy z ewidentnym błędem.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
g70104sm napisał/a:
No. Tematy ogólne i przegląd twórczości robię sobie przez wikipedię i jej odnośniki albo po prostu wpisuję nazwisko fotografa w google i przełączam na wyszukiwanie obrazków. I już wiem, czy chciałbym zobaczyć te fotografie na papierze i trochę się nad nimi zastanowić. Chaotyczne to trochę i obraz fotografii układa mi się bardziej tematmi niż datami. Piszą o fotografii krajobrazu, to od razu mam do sprawdzenia co najmniej 10 nazwisk. Inny sposób zwiedzania :)

Hmm... Taka ksiazka przekrojowa ulatwia nawigacje. Internet pod tym wzgledem jest jeszcze bardziej wybiorczy. Czasem ciezko trafic na cos wartosciowego, a malo popularnego. Ja wierze, ze te antologie przygotowuja osoby znajace sie na tym, ze wybieraja autorow charakterystycznych dla swojej dziedziny, epoki, nurtu.

Dla mnie to przede wszystkim narzedzie - torche sciaga, troche zrodlo inspiracji.

[ Dodano: 2008-01-08, 01:02 ]
alkos napisał/a:
Dan, cudna z ciebie swatka.

Nie ma za co :-P
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
no to się pochwalę dzisiejszym zakupem... wszedłem do Kolportera, uderzyło mnie na pierwszej półce w nowościach, miałem chwilę, przysiadłem, na oddechu, machnąłem 2 pierwsze rozdziały, bardzo przyjemnie się czyta.. nawet nie myślałem ile kosztuje, po prostu wziąłem ją ze sobą do domu bo czyta się wybornie...

..o czym mówię? Tu jest fragment: http://serwisy.gazeta.pl/cjg/1,50500,4709025.html

P O L E C A M
 

rOTTEN  Dołączył: 27 Mar 2007
A na okladce James Nachtway :)
Co do "Fotografie XX wieku - Muzeum Ludwig w Kolonii" to dostalem od siostry na gwiazdke :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie wiem czy ktoś podawał. Ja podam.

August Sander Hommes Du XXe Siecle ISBN: 2.85108.418.6

Helmut Newton - Portraits. Photographs from Europe and America. ISBN: 0-7043-2641-8

[ Dodano: 2008-01-09, 15:57 ]
Grizley napisał/a:
Jak sie nie myle to tref też sie pytał na prv
Pytał się. Powiem gdzie, jak tylko postawię ten serwer.
 

Gemini7  Dołączył: 16 Gru 2007
A ja podam taki tytuł
"Ekspozycja bez Tajemnic"-Bryan Peterson
Fajnie wszystko opisuje, dodatkowo z fotkami jako przykłady.
 

maad11  Dołączył: 28 Lip 2007
Dzisiaj w księgarni "Świata Książki" przeglądałem The Beatles. Nieznane fotografie - wydaje się dosyć ciekawe wydawnictwo.

Może nie dosłownie to pozycja o fotografii, ale patrząc na avatar i tytuł strony dzerrego - może się przyda :-)

pozdrawiam
 

Melchior  Dołączył: 26 Kwi 2007
A czy znana jest Wam książka W. Barchacza pt. "Fotografujemy. Jak ustrzec się błędów"? Warto to przeczytać?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Melchior, znam. To jest MZ pozycja przeznaczona (choć wprost autor tego nie pisze) dla osób, które kupiły cyfrowego kompakta i nie mają pojęcia o co w fotografii chodzi. Tam się znajdują takie rudymentarne porady typu "zwróć uwagę, żeby z głowy fotografowanej osoby nie wyrastały gałęzie".
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
matb napisał/a:
zwróć uwagę, żeby z głowy fotografowanej osoby nie wyrastały gałęzie
albo skrzydla z plecow ;-)

foto: alkos -> http://pad.alkos.info/index.php?showimage=299

dz.
 

rami Dołączył: 04 Cze 2006
bardzo polecam, na prawde fajnie napisana:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
rami napisał/a:
bardzo polecam, na prawde fajnie napisana:


Pochrzaniło ich?!?! minimum 96Ł na amazonie... :shock: :shock: :shock:

Ide sobie kupic The Americans...
 

rami Dołączył: 04 Cze 2006
a tak przy okazji - zna ktos moze to co na zdjeciu (oraz vol ii) ? bo niestety nie mialem okazji poogladac, a w ciemno nie chce kupowac - a chyba jest ciekawe:

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Właśnie wydałem ostatnie pieniądze na Personal Best Erwitta + Photographs Rene Burri.

Teraz do końca miesiąca na kredytowej, ale warto było ;-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
A ja właśnie czytam "CAPA Szampan i Krew" autorstwa Alexa Kershaw.
25zł w Matras (promocja) - bardzo fajnie napisana. Wciąga! :-)

EDIT: Amerykański dziennikarz Vincent Sheean zapamiętał szczególnie jeden z nalotów: "Capa jak zawsze robił zdjęcia , kiedy nagle z hukiem nadleciał sztukas albo JU-88. Natychmiast skoczył do rowu, a wraz z nim dwoje innych ludzi. Uznał za stosowne, że w takiej sytuacji powinien się przedstawić, więc powiedział: << Jestem fotoreporterem >>. Drugi mężczyzna na to: << Jestem baskijskim katolikiem >>. Na co trzeci odparł: << Obie profesje w tej chwili nie mają najmniejszego znaczenia>>....
:-D
 

matth  Dołączył: 21 Kwi 2008
Na taki wykaz literatur trafiłem

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Właśnie nabyłem przed chwilą na warszawskim Dworcu Centralnym świeżutko wydaną, jeszcze ciepłą, nową książkę znanego chyba wszystkim Andrzeja Mroczka pt. "Książka o fotografowaniu dzieci " Z tego co zdążyłem rzucić okiem do środka, zapowiada się na nową kultową pozycję w literaturze foto. Radzę kupic, jak ktoś zobaczy w księgarniach, bo i ładnie wydana, i nie jest wściekle droga ( 49 zł )a zawartość ( dużo zdjęć ) cenna. Pan Mroczek jest osobą, która potrafi połączyć informacje techniczne z dobra opowieścią, co w efekcie jego książkom nadaje specyficzny charakter. Książkę wydało wydawnictwo Znak w Krakowie.
Tak wymyśliłem przed chwilą, że ta książka może być świetnym prezentem np. dla młodych rodziców ( w załączeniu do K20 :mrgreen: )
 

tapirek  Dołączył: 14 Wrz 2006
Wczoraj na Brackiej w Krakowie, w Taniej Książce kupiłem "Photo Journalism - GettyImages" (kosztował 106 zeta - nowa definicja taniej książki ;) ). Około 800 stron, duży format i mnóstwo zdjęć od 1850 do dzisiaj - większość ważnych wydarzeń z tego okresu. Komentarze w jęz. angielskim, niemieckim i francuskim.

Przeglądam zafascynowany.

Gdyby ktoś chciał to jeszcze chyba ze trzy egzemplarze mieli.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
a bedac w fotosklepiku natknalem sie na to:
http://fotosklepik.pl/ind...uct&prod_id=189

widzial ktos? warte?

bo swiatlo i cien mam.. i w sumie fajne uporzadkowanie wiedzy to jest, a jak z ta wyzej?
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
Jakby kogoś interesowało, to chodzą słuchy, że na jesieni ma się ukazać trzecie, rozszerzone wydanie "Książki o fotografowaniu" Mroczka.

O trzecim wydaniu słyszę już tu i tam od kilku [nastu?] miesięcy, więc może już niedługo będzie w księgarni za w miarę normalną cenę...

A tak BTW - zanabył ktoś "Książkę o fotografowaniu dzieci" tegoż autora?
Jeśli tak - to czy można prosić o opinie?
Przeglądałamna szybko w Empiku - pan A.M. zmienił system...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach