Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Jezeli ktoś chciałby wiercić dziurke na blokade w jupiterze 9 85/2 to trzeba uważać ponieważ grubość obudowy aluminiowej w tym miejscu jest poniżej 2mm i ja przewierciłem na wylot. Ale jak na razie nie zauwazyłem aby cokolwiek złego się stało.
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
I cóż z tego, że moja przejściówka z allegro za 30 zł ostrzy na nieskończoność jak wykręca się z body, przy kręceniu pierścieniem ostrości mojego Tessara 50/2,8 :-/
Wiecie może czy można "psiknąć" pomiędzy ten pierścień a resztę obiektywu trochę WD :evilsmile:
Spodziewając się oczywiście, że po tym zabiegu, da się jeszcze robić tym zdjęcia :lol:

A tak w ogóle, to jestem zawiedziony obsługą tego obiektywu, przykręcanego przez przejściówkę M42 jako makro. Bez popychacza przysłony i zdjęciach z ręki, nie da się uchwycić ostrości, gdy trzeba tam i z powrotem kręcić pierścieniem przysłony. Bo przecież przy przysłonie f22 (wymaganej akurat do danego ujęcia) ostrości nie ustawie, bo za ciemno :-(
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
mysikrolik napisał/a:
I cóż z tego, że moja przejściówka z allegro za 30 zł ostrzy na nieskończoność jak wykręca się z body, przy kręceniu pierścieniem ostrości mojego Tessara 50/2,8 :-/
Wiecie może czy można "psiknąć" pomiędzy ten pierścień a resztę obiektywu trochę WD :evilsmile:

Heheh, chyba lepszym rozwiazaniem jest podlozyc cos cienkiego miedzy przejsciowke a obiektyw. Ktorys z userow (chyba Stachu) cos takiego wykombinowal z blachy po puszce koli (albo :-B czegos smaczniejszego). Jezeli jest dosyc cienkie to nie powinno byc problemow z ostrzeniem na niesk.

Na makro sie nie wyznaje. Poprobuje dzis w domu dla treningu, ale chyba trzeba troche pocwiczyc styl balansujacego-z-aparatem. Krecenie pierscieniem przyslon przy makro z reki - :-/

[ Dodano: 2007-11-27, 14:19 ]
halmac1 napisał/a:
Jeśli dobrze zrozumiałem z postów to przejściówki z kołnierzem nie ostrzą w nieskończoność wiec czy ta na aledrogo to jest jakiś chwyt reklamowy

Chlyt marketindody
 
mysikrolik  Dołączył: 31 Sie 2007
Pisząc wcześniej
mysikrolik napisał/a:
Wiecie może czy można "psiknąć" pomiędzy ten pierścień a resztę obiektywu trochę WD
miałem na myśli pierścień ostrości i nasmarowanie jego ułożyskowania :-) ale pomysł z tą blaszką też jest niezły.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Z racji, że K10D właśnie już chyba do mnie (płynie, leci ewent. jedzie) ośmielam się spytać, który ze wskazanych na stronie http://www.allegro.pl/search.php?string=m42+pentax adapterów byście polecili (ostrzenie na nieskończoność), a może macie inne adresy?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
seele, z linku, który podałeś jedynie 2 i 3 mogą być OK. Piszę mogą, gdyż (patrząc na zdjęcia) mogą chować się w gniazdo bagnetu. Dla mnie one wszystkie dość podejżane. Nie kupił bym żadnego z nich.
Jeżeli już na siłe zakup to radzę nr. 2 (ta z napisem hama).


Raz jeszcze patrzę, nic nie znajduję w opisie o kluczu do wykręcania i nie widzę blaszki zabezpieczającej przed odkręcaniem - podejżane toto. Odradzam, jednak decyzja należy do Ciebie - a i przesyłka jakaś droga.
 

seele  Dołączył: 07 Mar 2007
Dzięki dżejpi właśnie dlatego pytałem bo kiedyś było więcej tych przejściówek i też takich z kluczykami. Spróbuje poszukać gdzie indziej.

Edit:

Praktycznie żadnych ofert, a te, tóre są maja dziwny napis "brak zdjęcia".
I dotyczy to również innych marek.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
seele napisał/a:
kiedyś było więcej tych przejściówek i też takich z kluczykami.
Kluczyk nie jest znowu aż tak bardzo potrzebny. Blaszkę w założonej przejściówce można podważyć paznokciem i bez problemy wychodzi.
 
natalia  Dołączyła: 09 Kwi 2008
na ebayu niemieckim jest zatrzesienie przeroznych starych obiektywow, najczesciej z gwintem 42
czy jesli kupie adapter to WSZYSTKIE beda pasowac?
po czym poznac?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Był na forum nawet wątek o bagnecie Pentax K, który nie pasował do K10D. :-D

 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
natalia napisał/a:
najczesciej z gwintem 42
czy jesli kupie adapter to WSZYSTKIE beda pasowac?

Najczęściej są to obiektywy z gwintem M42x1, do których pasują przejściówki chowające się w gniazdo bagnetu K - to ta po prawej.
Są też w obiegu obiektywy z gwintem M42x0.75 i tu już potrzebna inna przejściówka - tzw. T-Mount. To ta po lewej.
Różnica widoczna i jednej nie zastąpisz drugą. Używając niewłaściwą możesz zniszczyć gwint na obiektywie. Niewłaściwie dobrana para "obiektyw-przejściówka" nie będzie miała prawidłowych własności optycznych.
Np. pierwsze Takumary produkowane do 1958 roku miały gwint M37x1, następne już były z gwintem M42x1.



[ Dodano: 2008-04-15, 02:38 ]
By nie wpędzać się w koszty najlepiej przed zakupem zapytaj jaki gwint dane szkło posiada. Samo określenie, że M42 jeszcze nie mówi z jaką przejściówką dane szkło będzie pasować. Ale o gwintach na obiektywach dużo w necie.
 
natalia  Dołączyła: 09 Kwi 2008
wielkie dzieki!
a do ktorych zaliczylbys ten adapter? rozni sie chyba od obydwu :?:
http://cgi.ebay.de/M42-Ob...1QQcmdZViewItem


i czy srebrny moze w jakis sposob odbijac swiatlo?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
natalia, do tego z linku napewno można wkręcić obiektyw z gwintem. Pewnie też bez problemu zamontujesz go w aparacie, tylko jest mały problem - przejściówki z kołnierzem odsuwają szkło od matrycy, co zazwyczaj kończy się niemożnością ostrzenia na nieskończoność.
Ja polecam ten "srebrny" z mojej fotki powyżej. Możesz kupić wykonany z innego metalu.
Kolor przejściówki nie wpływa na jakość fotek.
 
natalia  Dołączyła: 09 Kwi 2008
uffff, w ostatniej chwili, bo juz chcialam klikac - dzieki!
adapterow jest masa , ale tych z kolnierzem
znalazlam taki:
http://cgi.ebay.de/Objekt...Q2em118Q2el1247

chyba to samo?

[ Dodano: 2008-04-17, 22:57 ]
a w idiotsklepie nie maja tego?
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
http://cgi.ebay.de/Objekt...Q2em118Q2el1247
to właśnie taki jak mój. I też dałem $16.50.

natalia napisał/a:
a w idiotsklepie nie maja tego?

niestety, nie znam tego typu sklepów.

[ Dodano: 2008-04-17, 23:07 ]
by nie zasmiecać tego wątku (jest głównie do prezentacji obiektywów) wrazie niejasności pisz na pw.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
natalia, zadawaj pytania w odpowiednim wątku!
Informacje na temat adapterów M42 najłatwiej znależź w "szukaj" (u góry strony) wyszukujac ciąg znaków "m42".
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
natalia, tu dużo o przejściówkach


http://manufactura.home.p...887c752bc5b971d
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
natalia, a jak szukasz takiej przejściówki to jeden z użytkowników w Giełdzie dziś dostał partię adapterów, które wyglądają nieźle. Dokładniej opowiem jak przetestuję sam.

http://manufactura.home.p...pic.php?t=11368
 

owca_bwooy  Dołączył: 03 Mar 2008
Witam a ja mam pytanie... czy jak nakręcam przejściówkę na obiektyw to czerwona kropka na przejściówce musi się pokrywać z czerwoną linią na podziałce obiektywu od przesłony i ostrości.. bo moja przejściówka sie nie pokrywa z moim Flektogon-em 2,8/20, i jak montuje obiektyw w K100 to nie mogę go dokręcić do zatrzasku i żeby podziałka była na środku... Dodam że przejściówkę kupiłem na allegro (ostrzy do nieskończoności) i dodam że wygląda jak ta srebrna na zdjęciu wyżej.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
owca_bwooy,kropka na przejsciówce musi znależdz sie naprzeciw takiej samej kropki na bagnecie w korpusie- nie naprzeciwko indeksu do ustawiania przysłony.Wtedy możesz zapiąć obiektyw na korpus.Czasem tak jest,że gwint na adapterze jest nacięty tak,iz daje przesuniecie indeksu do ustawiania przysłony i ostropści.Nic na to nie poradzisz - kupując musiałbys mierzyc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach