Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 001
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...pic.php?p=21430
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc001.dng

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 19.11.2006, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Wasze RAWy, które miałyby iśc następne pod młotek, proszę również słać na powyższy adres.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Miłej zabawy. :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No no, nie spodziewałem się takiego odzewu, jestem zaskoczony. Tak samo ilością nadesłanych maili z wywołanym rawem, jak i własnych propozycji z plikami pef lub dng. Podpowiem tylko, że maili z rawami było o jeden mniej niż maili z jpgami.

Do rzeczy:

1. Michu


2. Jarek


To samo jest na: http://jarekdabrowski.net/prc/rc001.html - po kliknięciu na obrazki dostępne są wersje w pełnej rozdzielczości.

Zapraszam do burzliwej (nie wątpię) dyskusji.

 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Ładniej to wygląda u Micha. Cięzko było sobie poradzić z tym przepaleniem na czole modelki. Dzięki mocniejszemu kontrastowi te przepalenie tak bardzo nie rzuca się w oczy : ) Od nowego RAWa....... ja też wchodzę w tę zabawę ; )
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Heh, obróbka tego rawa, to jak przed '89 - walka z czerwonym.

Michu z przepałów (255, 255, 255) zrobił (255, ~240, ~230) - czyli z białych placków zrobiły się bladoróżowe (?) - tu by się kobieta przydała do określenia koloru.
Ja postanowiłem zostawić je tak jak są, i poprzez obniżenie kontrastu i "złagodnienie" zdjęcia uczynić je mniej widocznymi. Mi bardziej podoba się moja wersja - oczywiście nie widziałem efektów pracy Micha, kiedy robiłem swoje.

Acha, w rzeczywistości kamizelka jest prawie-pomarańczowa, myślę, że na mojej fotce jest w miarę dobrze pokazana - oczywiście Michu nie mógł o tym wiedzieć.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Najpierw zdefiniowałem priorytety: wiadomo modelka. Przepalenie na czole proktycznie nie do uratowania - nawet po zejściu z ekspozycją o 2EV tam nadal była biała plama. Dlatego sobie to praktycznie darowałem.
Dwa: kolory. Wiedząc, że ACR ma problemy z czerwonym postanowiłem doprowadzić ów kolor do stanu faktycznego (jak się okazało, błędnie założyłem, że kamizelka jest czerwona). Plus kolory skóry, co jednak przy przepaleniu oraz części twarzy zacieniowanej było dosć kłopotliwe. Z pewnością inaczej by to wyglądało, gdyby można było używać działań regionalnych.
Plik wyjściowy z ACRa był mniej więcej zbliżony do tego, co zaprezentował Jarek (działania suwakami w ostatniej zakadce ACR dawały średnie rezultaty). Następnie w ruch poszedł Szop. Zduplikowałem obraz pierwotny i na nim pracowałem, porównując co jakiś czas zaszłe zmiany - chodziło m.in. o to, by nie przesadzić.
Krzywymi nadałem kolorystykę skóry i kamizelki. Niestety, poprzez to ociepleniu uległ cały obraz, tracąc w ten sposób kolorystykę. Odzyskanie zieleni było stosunkowo prostą czynnością - podmieniłem kanał R z pierwowzoru. Ponieważ całość była za ciemna, minimalnie rozjaśniłem za pomocą Shadows/lighting. Następnie poprawiłem kolorystykę czerwonego za pomocą "Hue/saturation" edytując tylko czerwienie.
Całość wyostrzyłem przed zapisaniem obserwując na 100% powiększeniu. Obrazek 1:1 zapisałem z jakością 85% zaś miniaturka 700pxl poszła chyba z maksymalną jakością.
Zgodnie z regulaminem: żadnych selekcji, masek, warstw (a szkoda).
Pewnie tworzyłem coś jeszcze, ale w tej chwili nie pamiętam.
Przy tego typu obróbce, gdy mamy dużo czasu na pojedyncze zdjęcie, jedna uwaga: warto robić sobie co jakiś czas przerwę (odejść od kompa np na spacer) by nabrać dystansu - łatwiej wówczas wychwycić wszelkie niedociągnięcia.

I jeszcze na koniec: jestem totalnie zdegustowany ilością prac i jakże piękną dotychczasową dyskusją. Za to postów o Kadyszce w pip. Tak się rodzi onanizm.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
E no, chłopaki, nie zrażajcie się. Początki są zawsze trudne, może się potem toto rozkręci ;-) . Jak to w każdej piaskownicy... Najważniejsze, że Wy macie frajdę, no chyba, że nie macie? :mrgreen: A co do Kadyszki -to zasłyszane: "To też minie"; o Kasetce już się nieco uspokoiło.

No, a teraz sio z kozetki, w rejestracji dostaniecie po lizaku...
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Michu napisał/a:
jestem totalnie zdegustowany ilością prac i jakże piękną dotychczasową dyskusją. Za to postów o Kadyszce w pip. Tak się rodzi onanizm.


:-D to pewnie dlatego, że generalnie jest to forum sprzętowe - Pentaxowe a nie np. forum związane z jakimś gatunkiem fotografii; wobec tego generalnie przychodzą tu ludzie chcący dowiedzieć się czegoś o sprzęcie.

Żywsze kolorki pierwszego zdjęcia zwracają uwagę, poza tym fotka Micha jest cieplejsza przez co wydaje się milsza dla oka. Na plus zaliczyć należy prawidłowy kolor skóry. Jednak na minus przemawia nietrafiony kolor kamizelki (od razu widząc rawa chyba widać że nie powinna być czerwona). Poza tym chyba Michu przeostrzyłeś.

Zaryzykuję was porównać i wychodzi raczej na remis. Jeśli chodzi o mnie to lajkonik ze mnie totalny :roll: . Ja tam tylko krytykować umiem :-P Może za parę rundek zbiorę się na odwagę :oops:
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
No no, nie spodziewałem się takiego odzewu, jestem zaskoczony.

Ja szczerze sie przyznaje, ze odpuscilem to zdjecie. Poddalem sie, jak kroplomierz na czole wskazal 249, 248, 251 :-P Poza tym jakos nie mam serca do zabawy z czyms, co skasowalbym od razu po zgraniu z karty na kompa ;-) No chyba, ze wzgledu na duza wartosc pamiatkowa fotki, bylbym zmuszony do walki :-)

Zaraz sciagne nastepnego RAW-a :-> (Cholera, wie ktos jak to wymowic poprawnie po polsku? "RAW, ROŁ, REJW, eRAwu" - takie wersje juz slyszalem :-P )
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
dan, po prostu mów "raw" . Rzeczywiście, fotka trochę za trudna. Ta druga też trudna, ale powalczę.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Bronek napisał/a:
dan, po prostu mów "raw"

Czyli liczba mnoga, to "rawy"? Bo "roły" brzmi komicznie :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
tak, ja mówię "rawy". Z Anglikami nie gadam o fotografii, wtedy miałbym rzeczywiście problem :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dan, Bronek - a czego wyście się spodziewali? Jeziorko i drzewka, niebieskie niebo, te sprawy? ;-) Z założenia te rawy mają być takie... trudnawe.
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie. Dla kogoś, kto do tej pory wywołał tylko jednego RAWa i to tylko dla zabawy, czyli mnie taki czelendż jest bardzo interesujący. Przede wszystkim dlatego, że ma się jakieś pojęcie, co z trudnym zdjęciem można zrobić. RAWy dopiero przede mną (dyskretny ruch poprawiania pieluchomajtek). I takie sytuacje też, silne kontrasty, małe powierzchnie kadru, którym grozi przepalenie - jest kilka roślin, które doprowadzają mnie do rozpaczy przy obecnych zasobach sprzętowych i umiejętnościach :cry:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach