aziolek  Dołączył: 17 Maj 2006
Lipa napisał/a:
O tym co posiadasz o body...


Z aparatu jestem zadowolony. Ma wszystko co mi raczej bylo/jest potrzebne do robienia zdjec. Jednym minusem jaki moze sie komus nie podobac - brak wymiennych kaset. Mnie osobiscie to nie przeszkadza. Robie zdjecia glownie na slajdach 50 i 100 ISO ze statywem. Nie uzywam innych rodzajow filmow, negatywow kolorowych czy czarno bialych, tak wiec nie mam problemu. Pomiar swiatla jest z calej klatki - trzeba sie go nauczyc, choc na negatywach mozna robic na slepo. Do slajdow uzywam raczej zewnetrznego swiatlomierza.

Nie wiem co jeszcze napisac, bardziej fotografuje niz zajmuje sie sprzetem :)


pozdrawiam Arek
 
nipus  Dołączył: 21 Kwi 2006
To może ja coś napiszę o body jestem teraz w trakcie przesiadki z 645 na 645n.
Stary 645 to niesamowity aparat powstał w tych samych czasach co Super A i w obsłudze jest bardzo podobny. Posiada on kilka unikatowych cech nieobecnych w 645n.
Można ręcznie zwinąć film jak padną baterie na dole jest dokręcone pokrętło a na boku mała zaślepka. Aparat ma program, automatykę przysłon, manual, automatykę czsu i to w dwóch wersjach (tego niema 645n)jedna normalna przysłonę ustawiamy ręcznie na obiektywie a drugi to ustawiamy ją przyciskami na korpusie.
Aparat posiada TTL błysku i obsługuje on wszystkie tryby co SuperA łącznie z program TTL. Zewnętrzny wyświetlacz jest podświetlany taką samą żaróweczkę jak w SuperA.
Jest też specjalny przycisk do włącznia i wyłącznia wyświetlanych czerwonymi diodami wartości czasu i przysłony (podobno zrobiono to w celu poprawy dokładności pomiaru).
Przesiadka z Kieva na 645 to jak z malucha na Maybacha.
Zresztą co ja się będę rozpisywał mam sporo katalogów z dawnych lat jeszcze z przed doby internetu i czasów kiedy o Pentaxach można było tylko marzyć. mam też katalog dotyczący 645 jest co prawda po niemiecku ale bardzo bogato ilustrowany.
Mógł bym go zeskanować i gdzieś wrzucić, może na forum. Pdejżewam że w naszych szfach kryje się ogromna wiedza dotycząca Pentaxa z dawnych lat tak potrzebna nowicjuszom i nie tylko.
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzięki Panowie za info. Może jeszce tylko: na ile średnio wyceniacie takie cacko. Dzięki. Pozdrawiam
 
aziolek  Dołączył: 17 Maj 2006
nipus napisał/a:
Można ręcznie zwinąć film jak padną baterie na dole jest dokręcone pokrętło a na boku mała zaślepka.


A nie jest w nim tak, ze jak padna baterie, to migawka jest zawsze wyzwalana na 1/60 i film mozna tym pokretlem przewinac? Nie mam od niego instrukcji, a tak mnie informowal poprzedni wlasciciel...

nipus napisał/a:
Jest też specjalny przycisk do włącznia i wyłącznia wyświetlanych czerwonymi diodami wartości czasu i przysłony (podobno zrobiono to w celu poprawy dokładności pomiaru).


ooo, tego nie wiedzialem. Zastanawialem sie tylko po co takie cos wymyslono :)


pozdrawiam Arek

P.S. Szkoda, ze ten watek bedzie skasowany po dwoch tygodniach...
 
nipus  Dołączył: 21 Kwi 2006
O tym czasie mechanicznym też słyszałem chyba zaraz to sprawdzę.
Mój jest wystawiony na Allegro.

[ Dodano: 2006-11-16, 10:36 ]
Didy świecą dość mocno i przy ciemnych kadrach ma to wpływ na pomiar.
Postaram się napisać coś w dziale średniego formatu.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
aziolek napisał/a:
P.S. Szkoda, ze ten watek bedzie skasowany po dwoch tygodniach...


To dlaczego dyskutujecie w Gieldzie? ... :-/


Nie mam wyjscia, przenosze watek... :-)
 
nipus  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dzięki za transfer wątku do działu średniego formatu.
Sprawdzałem czas mechaniczny działa jest to 1/50 (tak podaje instrukcja)
Działa to tak: Zakładamy pokrętło i przestawiamy pokrętło multiexpozycji w pozycję ME, lekkie przekręcenie pokrętła do przodu wyzwala migawkę.
Lustro pozostaje w górnej pozycji i pokręcając do siebie naciągamy film i opuszczamy lustro. Co najciekawsze to lampa błyskowa jest wyzwalana można pozostawić baterie w lampie i dość komfortowo robić dalej zdjęcia.
Zdoświadczenia powiem że niejest on zbyt prądożerny.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
nipus napisał/a:
Pdejżewam że w naszych szfach kryje się ogromna wiedza dotycząca Pentaxa

w mojej na pewno nie, ale może w Lesiaka?
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
tref napisał/a:

w mojej na pewno nie, ale może w Lesiaka?


W lesiaka tez NIE ;-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dobrze, że nie dojdziemy do czegos takiego:
szanowni państwo, Mr Pentax był TW, chodził i fotografował opozycję...
na szczęście, bo przecież używano sprzętu DDR :-)
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
tref napisał/a:
na szczęście, bo przecież używano sprzętu DDR

W "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Bronisław Pawlik biegał objuczony m.in. Pentaconem sixem.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
djack napisał/a:
Bronisław Pawlik biegał objuczony

no biegał, biegał. Całkiem to fajnie wyglądało, wcale się w oczy nie rzucał, wcale.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
o, to taki jakiego uzywalem kilkanascie (a moze 20?) lat temu. I moj imiennik :lol:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach