palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
Konwerter GX-1S -> DS
Używam programu jak w temacie i zauważyłem, że program błyskawicznie przerabia RAW->JPG. A jpegi z tego softu bardziej oddają barwy i są ostrzejsze niż wywoływane np. Ligtromem czy Capture One.
Czy ktoś wie w jaki sposób jest robiona ta konwersja? Chciałbym uzyskać ten sam efekt z innych znanych "wywoływaczy".
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jaki program masz na myśli? Podaj nazwę.
 

palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
Dokładnie nazywa się "Samsung GX PEF -> Pentax *ist PEF". Jakiś czas temu ktoś na umieścił link do niego.
Oprócz konwersji RAW->JPG zmienia też w plikach RAW nagłówki EXIF z samsunga na Pentaxa, aby niektóre programy które nie obsługują RAWów z Samsunga zaczęły je widzieć.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Bardzo fajny programik, szkoda tylko, że nie zachowuje EXIF-a przy tworzeniu JPG-ów (co robi bardzo szybko) i mógłby też zamieniać GX-1S na *ist DS2, zamiast DS.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
palermo napisał/a:
program błyskawicznie przerabia RAW->JPG
Jeśli błyskawicznie, to zapewne nie "przerabia", a "wyciąga" jpga zaszytego w rawie. Innymi słowy, on nic nie konwertuje.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli błyskawicznie, to zapewne nie "przerabia", a "wyciąga" jpga zaszytego w rawie. Innymi słowy, on nic nie konwertuje

Jeśli to ten program, o którym myślę, to właśnie tak jest - wyciąga.
 

palermo  Dołączył: 12 Lut 2007
bEEf napisał/a:
Jarek Dabrowski napisał/a:
Jeśli błyskawicznie, to zapewne nie "przerabia", a "wyciąga" jpga zaszytego w rawie. Innymi słowy, on nic nie konwertuje

Jeśli to ten program, o którym myślę, to właśnie tak jest - wyciąga.


Nie wiedziałem, że w RAWie jest zaszyty JPEG... .człowiek całe życie się uczy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
palermo napisał/a:
Nie wiedziałem, że w RAWie jest zaszyty JPEG...
On jest choćby po to, żebyś mógł w aparacie szybko zdjęcia oglądać.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Porównywałem sobie przed chwilą wyniki z dwóch programów wyciągających JPG-i z RAW-ów. Na wygląd nie dostrzegłem żadnych różnic na zdjęciach, pliki wynikowe różnią się jednak rozmiarem! "pef2jpeg" dawał większe pliki, dla zdjęcia przykładowego była to różnica aż 100kB (1.2MB vs 1.3MB). W sumie bardzo dziwna sprawa, skoro obydwa programy tylko wyciągają pliki JPG z RAW-ów. :-?

Okazało się, że ten program o którym tu dyskutujemy jest o wiele sprawniejszy od programiku "pef2jpeg". Na moim wiekowym już procku Athlon XP 1600+, wyciągnięcie JPG-ów z 90plików trwa 9-10s a programem "pef2jpeg" w ostatniej wersji (1.3.3) około 40s! To porażająca różnica, ale wynika zapewne z użytego narzędzia, bo ten drugi program jest napisany w Visual Basicu. Jego wielką jednak dla mnie zaletą jest to, że nie gubi informacji z EXIF-a!
Dla zainteresowanych link do programu

Teraz pytanie do bEEf-a. Skoro włożyłeś już tyle w pracy w przetłumaczenie tego programu, to może mając dostęp do źródeł i kontakt z autorem, miałbyś możliwość poprosić o udoskonalenie tego programu o zapisywanie informacji do EXIF-a? Ewentualnie czy gdzieś dostępne są może źródła tego programu i autor umożliwia ich modyfikację?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
gebi napisał/a:
Teraz pytanie do bEEf-a. Skoro włożyłeś już tyle w pracy w przetłumaczenie tego programu, to może mając dostęp do źródeł i kontakt z autorem, miałbyś możliwość poprosić o udoskonalenie tego programu o zapisywanie informacji do EXIF-a? Ewentualnie czy gdzieś dostępne są może źródła tego programu i autor umożliwia ich modyfikację?

Źródła były dostępne publicznie, chyba na jakimś forum. Niestety nie pamiętam gdzie ich szukać, wygrzebał je Tok'Ra, on też tłumaczył i to jemu należą się główne credits'y :-) Ja tylko skompilowałem program, bo mam akurat Delphi. Źródła mam nadal na dysku. Najlepiej uderzać do Tok'Ry, choć pewnie pogooglanie też da wyniki. Jak będę miał chwilę to spróbuję.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
W takim razie przeprosiny lecą do Tok'Ra-y, wydawało mi się, że w jakimś wątku była mowa o tym, że to Ty tłumaczyłeś i kompilowałeś.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
gebi napisał/a:
W takim razie przeprosiny lecą do Tok'Ra-y, wydawało mi się, że w jakimś wątku była mowa o tym, że to Ty tłumaczyłeś i kompilowałeś.

Niestety, rosyjski miałem dawno i pamietam tylko, że "dywan" to fotel a "śnieznaja baba" to bałwan :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
bEEf napisał/a:
Źródła były dostępne publicznie, chyba na jakimś forum. Niestety nie pamiętam gdzie ich szukać, wygrzebał je Tok'Ra, on też tłumaczył i to jemu należą się główne credits'y :-) Ja tylko skompilowałem program, bo mam akurat Delphi. Źródła mam nadal na dysku. Najlepiej uderzać do Tok'Ry, choć pewnie pogooglanie też da wyniki. Jak będę miał chwilę to spróbuję.


Beef, jakie credits!? ;-) - bez Ciebie bym musiał przeczytać znowu jakąś grubą książkę o Delphi :mrgreen:
Więc jeśli mógłbyś dorobić import tego exifa - to chwała, białogłowy i dużo :-B :-B :-B dla Ciebie.
Hmm... A pomyśl może nad czymś takim:




Ludziska bawią się darmowym programem M$ o nazwie Pro Photo Tools - opis: http://tinyurl.com/6nw2ho

Heh, okazuje się - że do lustrzanki i kodeki są już potrzebne jako dla divix'a :shock:
Ktoś nie wierzy? :mrgreen:
http://tinyurl.com/5tuded
Więc jedynej rzeczy jakiej mi brakuje w czymś takim jak exif to geolokacja.
Ale może doczekamy takich jeszcze czasów, że i ona będzie będzie... :mrgreen:
Czego sobie i innym życzę...

BTW, jak się nie dotyka lub nawet zjedzie suwakiem z wyostrzania w programie Stepok Raw Importer free do pobrania ze strony http://www.stepok.net/eng/raw_importer.htm
to mamy i Samsungowe z GX-1x jpg-i, i tif-y, i jakiś exif też tam jest. :mrgreen:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
gebi napisał/a:
Bardzo fajny programik, szkoda tylko, że nie zachowuje EXIF-a przy tworzeniu JPG-ów (co robi bardzo szybko) i mógłby też zamieniać GX-1S na *ist DS2, zamiast DS.


Tak z ciekawości zapytam jaka tu by była wartość dodana?
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Kfan, o swoich wątpliwościach napisałem w wątku:
Konwersja do formatu DNG
Chodziło mi o to, że podejrzewam, że *ist DS2=GX-1S oraz *ist DL2 jako najnowsze aparaty z serii *ist były ciut inaczej zestrojone niż *ist D, DS, DL. Wnioskowałem to z użytych tablic w programie "dcraw" (dostarczonych przez Adobe). Minęło jednak półtora roku i jakoś nie zrobiłem żadnych dokładnych testów tego zagadnienia, ani nie przeanalizowałem dalej kodu aby sprawdzić co to są te "CAM -> XYZ matrices".

[ Dodano: 2008-10-10, 13:19 ]
Odświeżyłem wątek, bo chciałbym wiedzieć, czy istnieje może zmodyfikowana wersja tego programu, która w wygenerowanych na szybko JPG-ach umieszczałaby również informację EXIF?

[ Dodano: 2008-10-24, 09:27 ]
Rozumiem, że nie ma nowej wersji?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach