gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Konwersja do formatu DNG.
Mam taki problem.
Robię sobie zdjęcia Samsungiem GX-1S, póki co trzymam zdjęcia na dysku w formacie PEF i JPG. RAW-y mam przekonwertowane za pomocą programiku Jarka "sam2pef". Jakiś czas temu pomyslałem o przekonwertowaniu wszystkich RAW-ów do formatu DNG, aby zaoszczędzić miejsca i pozgrywać wreszcie zdjęcia na płytki. Sprawdziłem, że RAW-y przekonwertowane narzędziem Adobe DNG Converter otwierają się w RSE i cieszę się z tego :-)
Są niestety dwa dziwactwa w tej metodzie. Jedna polega na tym, że dla ujęć które są zrobione obiektywem manualnym nie jest podawana ogniskowa (to standard), w PEF-ie mam podaną ogniskową "0" a w przypadku DNG "-1" to mogę przeboleć bo to po prostu pewnie ich standard , kwestia zapisu.
Drugi problem jest większy, po otwarciu DNG mam inną temperaturę barwową światła! Np. dla PEF-a 6400 a dla DNG 6850! RSE sugeruje też wtedy inną wartość parametru "Tint".

Skąd mam w takim razie wiedzieć czy przy przekonwertowaniu do DNG nie zmienią mi się też inne parametry? Czy przypadkiem nie zepsuję sobie zdjęć konwertując je do DNG? Przede wszystkim nie wiem która temperatura jest właściwa, przed czy po konwersji, jeśli przy konwersji jest podnoszona, to będę musiał przy każdym zdjęciu ją korygować :-/ .


Czy ktoś mógłby sprawdzić czy przy konwersji oryginalnych RAW-ów z *ist DS też zmieniają się te parametry?
Podejrzewam również, że program Jarka (chwała Ci Jarku za niego :-) ) nie powinien zmieniać obrabianych plików na pliki z wpisem "*ist DS firmware 2.0" a na odpowiadające im pliki z nazwami odpowiednich modeli Pentaksa! (wiem, powiniennem sam sobie napisać odpowiedni program a nie krytykować gotowy :-) )

Zajrzałem do źródełka "dcraw.c" i znalazłem tam, że różne modele cyfranek Pentaksa mają różne współczynniki adobe_coeff *ist D <> DL <> DS <> DS2=GX-1S=GX-1L. Nie bardzo rozumiem jeszcze co robią te współczynniki ale może się dowiem :-) po głębszej analizie kodu. Mam nadzieję, że nie pójdę do piekła gdy przytoczę fragment tych źródełek:

/* Thanks to Adobe for providing these excellent CAM -> XYZ matrices!
*/
void CLASS adobe_coeff (char *make, char *model)
{ static const struct { const char *prefix; short black, trans[12]; }
table[] = {

(...)

{ "PENTAX *ist DL2", 0, { 10504,-2438,-1189,-8603,16207,2531,-1022,863,12242 } },
{ "PENTAX *ist DL", 0, { 10829,-2838,-1115,-8339,15817,2696,-837,680,11939 } },
{ "PENTAX *ist DS2", 0, { 10504,-2438,-1189,-8603,16207,2531,-1022,863,12242 } },
{ "PENTAX *ist DS", 0, { 10371,-2333,-1206,-8688,16231,2602,-1230,1116,11282 } },
{ "PENTAX *ist D", 0, { 9651,-2059,-1189,-8881,16512,2487,-1460,1345,10687 } },
{ "SAMSUNG GX-1S", 0, { 10504,-2438,-1189,-8603,16207,2531,-1022,863,12242 } },

(...)

};


Jeśli te parametry są brane pod uwagę przy interpretacji RAW-a, to znaczyłoby, że wszystkie zdjęcia miałem z przekłamanymi kolorami, ponieważ program interpretował plik jakby pochodził z *ist DS a powinien widzieć go jako *ist DS2! (zostałem ukarany za to, że nie używałem dostarczonego przez Samsunga oprogramowania :shock: ).
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No, zajrzałem do swojego kodu i widzę, że w ostatniej chwili dopisałem linijkę zmieniającą Daylight na Fluorescent ;-)
A tak na serio, to ja ręce umywam, zmieniam tylko wpis o nazwie aparatu. Z tym WB, to chyba coś jest na rzeczy - o ile dobrze pamiętam, to Fafniak tutaj nawet narzekał (poszukaj), że mu w różnych programach pokazuje różny WB "as shot" (on ma *istD).
Jak nie zapomnę dzisiaj to w domu posprawdzam, jak to się zachowuje. Zresztą, WB jest po to, żeby je ew. skorygować, a oceniac mają nasze oczy/pipetka.
Ja bym dawno miał wszystko w DNG, gdyby nie PPL, który ich nie czyta a czasami się przydaje.

[ Dodano: 2006-11-21, 12:54 ]
A tutaj:
"Podejrzewam również, że program Jarka (chwała Ci Jarku za niego ) nie powinien zmieniać obrabianych plików na pliki z wpisem "*ist DS firmware 2.0" a na odpowiadające im pliki z nazwami odpowiednich modeli Pentaksa"
proszę o podkręcenie jasności wypowiedzi.
Ja zmienić program mogę, tylko muszę wiedzieć, co. :)

Gwoli wyjaśnienia, zmieniana jest nazwa aparatu i wpis o sofcie. Można sobie podejrzeć oryginał i kopię binarnie w jakimś edytorze, który potrafi porównywac dwa pliki (gorąco polecam PSPad).
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Przypuszam ze problemem jest kolorometryczna definicja filtru Bayera. Kazdy model moze miec filtr z nieco innymi kolorami. To oczywiscie wplywa na obrobke danych RAW. Jezeli te dane nie sa zapisywane w DNG (tego nie wiem) to oznacza ze program czytajacy DNG musi je zgadywac (nastepuje przeklamanie kolorow) albo musi miec je zaprogramowane, czyli po prostu wspierac konkretny model (i wtedy glowna zaleta DNG idzie sie kochac)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Bronek W danych podają, że K10D może zapisywać w DNG, chyba problem przekłamywania barw zniknie. Myślę, że jak K10D dotrze do Ciebie to sprawdzisz.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Zdano, cos tam sprawdze. Ale zeby miec pewnosc potrzebna by byla "podgladarka" do formatu DNG.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Bronek napisał/a:
Przypuszam ze problemem jest kolorometryczna definicja filtru Bayera. Kazdy model moze miec filtr z nieco innymi kolorami. To oczywiscie wplywa na obrobke danych RAW. Jezeli te dane nie sa zapisywane w DNG (tego nie wiem) to oznacza ze program czytajacy DNG musi je zgadywac (nastepuje przeklamanie kolorow) albo musi miec je zaprogramowane, czyli po prostu wspierac konkretny model (i wtedy glowna zaleta DNG idzie się kochac)

Zmieniłem (może nieumiejętnie) w pliku za pomocą edytorka wpis z Pentax DS na DS2, ale po konwersji na DNG nadal mam zmienioną temperaturę barwową. Może po prostu Adobe stwierdziło, że Pentax zaniża tą wartość?
Trzeba chyba dorwać RAW-a z jakiegoś (tfu ;-) ) Canona albo Nikona i zobaczyć czy tam też zachodzi takie zjawisko.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
A propos DNG Convertera - pomijałem go, bo wszędzie piszą że jest do PS CS2, PS Elements etc. a ja wciąż mam poczciwego PS 7.1

Tymczasem gdy doczytałem, że od wersji 3.6 można go odpalać z linii komend, zasałem DNG Convertera w tejże wersji. No i odpaliłem, ale nie z lini komend, a normalnie - klikiem. I bingo! Chodzi jak ta lala, pozwala wsadowo skonwertować PEFy do formatu DNG, przez co zwolniłem sobie połowę m-sca na zapchanym już RAWami dysku ;-)

 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
valdi99, ja właśnie w ten sposób pozbawiłem się możliwości otworzenia większości swoich RAWów w PPLu.
Jak masz jeszcze PEFy, to se na płytki ponagrywaj chociaż.

Jedno mnie ciekawi cały czas, czy PPL dostarczany z kadyszką będzie czytać skompresowane DNG - jeśli tak, to problem z głowy.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czy ów PPL też będzie w sieci jako darmowy upgrade - mnie zaś to ciekawi.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Obstawiam ze bedzie dostepny jako upgrejt jak to ze wszystkimi dotychczasowymi wersjami bywalo. A przynajmniej mam taka nadzieje :mrgreen:
Tez prawde powiedziawszy mam wszystko w dng.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
w ten sposób pozbawiłem się możliwości otworzenia większości swoich RAWów w PPLu


Używam głównie RawShooter'a który mi śmiga (i czyta DNG) a PPL się czołga, więc nie będę tęsknić za PPL. Ale dzięki Jarek za radę - pentaksiarze to jednak życzliwe ludziska :)

PS
Po konwersji PEFów do DNG pokazuje mi się teraz Focal Lenght -1. Minus jeden... czyli że co, że wklęsłe szkło? Extremalny pancacke jakiś ;-) Czy tak ma być..?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Również wszystkie PEF-y konwertuję do DNG - mają o połowę mniejszą objętość. Jak dotąd nie zauważyłem (ale specjalnie nie zwracałem na to uwagi) żeby przy konwersji zmieniało mi w jakiś sposób parametry.
Jeśli chodzi o balans bieli to nie zwracam uwagi na wartości liczbowe tylko czy mi pasują kolory a gdy nie pasują to i tak ustawiam raczej nie wg wartości liczbowych ale na szarych lub białych elementach no i koryguję "na oko".
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
valdi99 napisał/a:
PS
Po konwersji PEFów do DNG pokazuje mi się teraz Focal Lenght -1. Minus jeden... czyli że co, że wklęsłe szkło? Extremalny pancacke jakiś ;-) Czy tak ma być..?

No właśnie na początku wątku o tym pisałem :-) (wiem, że był długi i nie każdy musiał go całego przeczytać ;-) ) Ale jak mówiłem to akurat najmniejszy problem. Bardziej niepokoi mnie właśnie zmiana temperatury barwowej światła.

plwk napisał/a:

Również wszystkie PEF-y konwertuję do DNG - mają o połowę mniejszą objętość. Jak dotąd nie zauważyłem (ale specjalnie nie zwracałem na to uwagi) żeby przy konwersji zmieniało mi w jakiś sposób parametry.

A jednak Adobe Converter zmienia parametry :-( Co do samej konwersji to zauważyłem, że wersja 3.6 konwertera generuje ciut mniejsze pliki niż 3.4 - poprawili widać kompresję (niby to tylko 100-500bajtów na pliku, ale do wersji 5.6 może to już być 5kB :mrgreen: ) .
plwk napisał/a:

Jeśli chodzi o balans bieli to nie zwracam uwagi na wartości liczbowe tylko czy mi pasują kolory a gdy nie pasują to i tak ustawiam raczej nie wg wartości liczbowych ale na szarych lub białych elementach no i koryguję "na oko".

Ale przydałoby się jednak, żeby można było wykorzystać wartość balansu przy "zgrubnym" przetwarzaniu zdjęć, a dopieszczać tylko te które tego wymagają. Mnie chodzi głównie o to, że w tej chwili nie ufam do końca narzędziu, które z założenia miało bezstratnie skompresować powierzony mu materiał i zmienić jedynie format danych, a nie dokonywać modyfikacji na które nie mam żadnego wpływu :-x

[ Dodano: 2006-11-24, 10:03 ]
Hmm, ciekawa sprawa. Z ostatnich testów:
Konwertowałem do DNG plik Jarka z tym mostem i pasami w domu i rzeczywiście pasy są bardziej widoczne jak nie ustawi się jakości pliku JPG na maksimum, ale nie o tym chciałem. Oczywiście temperatura barwowa zmieniła się i to znacznie, ale przekonwertowałem również plik z kościoła, który Jarek podał na "RAW challenge 002" i okazało się, że temperatura się nie zmieniła! W obydwu przypadkach pokazuje 4100! Ja już nie wiem o co w tym chodzi.
Jarku czy ten plik z mostem jest z Twojego DS-a czy też z jakiegoś Samsunga potraktowanego Twoim programikiem?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach