zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
Apropo's zdjęć z ist DS-a
Witam!
Chciałbym się zapytać szanowne grono w sprawie jakości zdjęć z ist DS, mianowicie zauważyłem robiąc zdjęcia w plenerze, ale nie tylko, że na LCD po zrobieniu zdjęcia wszystko sie wydaje ok. Ale jak przegrywam do kompa (jeden domowy drugi w pracy) zdjęcia są ciemne. No oczywiście nie jest to różnica duża a jednak. Zastanawiam się , czy to mój polar jest do du.., bo to jakiś okazyjnie kupiony Cokina nakręcany na obiektyw, czy ja nie umiem robić zdjęć , czy ten sprzęt tak ma? Wcześniej robiłem zdjęcia hybrydą Nikonem CPX 5700 z polarem Schneidera i nie miałem takich problemów zdjęcia jakie widziałem na LCD aparatu, były jesli chodzi o jasność takie same. Z UV Hoya też ciemnawe. Zrobie pare zdjęć jeszcze w ten weekend z filtrami i bez i wkleję tu-może jestem przewrażliwiony??? :-?

 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
LCD przekłamuje, zarówwno co jasności zdjęcia jak i kolorów (na LCD jest niebiesko). Możesz spróbować nad tym zapanować [przez ściemnienie jasności LCD. Dla mnie jedynym wyznacznikiem jest podgląd histogramu. (Im więcej po prawej stronie tym jaśniej, mówiąc w uproszczeniu, ale nie powinno wychodzić za prawą krawędź).
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
ja również robie jak zorzyk (mam coprawda DLa ale objawy są podobne) czyli przede wszystkim patrze na histogram (uzywam go od niedawna ii rzeczywiscie fajna sprawa)

moze to byc rowniez sprawa ustawienia monitora - czy jest skalibrowany? czy jest dobrze wszystko poustawiane? ja wiem, ze ja mam stary, ciemny monitor (ii nie umiem go dokladnie ustawic), wiec iii u mnie ciemniejsze jest wszystko, dlatego narazie tylko niestety robie zdjecia a z ich obrobka poczekam na śjakiś lepciejszy monitor
 

zenza  Dołączył: 22 Kwi 2006
sołtys,
Ja mam nowy laptop Dell-a i jest dobrze skalibrowany, ten domowy ciut gorszy ale miałem porównania z innymi zdjęciami z innych aparatów i też jest ok. Widocznie ten sprzęt tak ma. Nie pozostaje mi nic tylko zerkać na histogram tylko, że to "musztarda po obiedzie". Jakby taki histogram wyświetlał się na żywo gdzieś zbokowca, to by miało sens. A tak to co- powtórki tylko :-/ .
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
zenza napisał/a:
Jakby taki histogram wyświetlał się na żywo gdzieś zbokowca


no wlasnie, tez mi tego brakuje, tak jak w kompaktach .. mogliby zrobić taką funkcje, żeby zdjęcie robić patrząc w wizjer, a na ekraniku "podglądowym" wyświetlał się histogram i/lub inne parametry ... czy jakieś cyfranki tak mają, np. te z wyzszych polek? czy czasem, np. KM7D tak nie miala?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
no wlasnie, tez mi tego brakuje, tak jak w kompaktach .. mogliby zrobić taką funkcje, żeby zdjęcie robić patrząc w wizjer, a na ekraniku "podglądowym" wyświetlał się histogram i/lub inne parametry ... czy jakieś cyfranki tak mają, np. te z wyzszych polek? czy czasem, np. KM7D tak nie miala?

Takiego "bajeru" nie ma zadna cyfranka - przyczyna prosta - na drodze do matrycy stoi lustro. Jedyna cyfranka, gdzie zastosowano drugi sensor z podgladem na zywo obrazu jest Olek E-330, ale niestety nawet po ostatnim upgradzie firmware'u nie pokazuje na zywo histogramu.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
to może wartałoby się zastanowić na dwuobiektywową cyfranką :mrgreen: .. rollei coś takiego ma/miał w ofercie, ale cena również rolleiowa

sylwiusz napisał/a:
na drodze do matrycy stoi lustro


iii migawka, bo jakby to była sprawa tylko lustra to przecież to o czym pisze możnaby powiązać ze wstępnym uniesieniem lustra ii po sprawie

sylwiusz napisał/a:
drugi sensor z podgladem na zywo obrazu jest Olek E-330, ale niestety nawet po ostatnim upgradzie firmware'u nie pokazuje na zywo histogramu.


olka znam, sledze wszystko na biezaco ;-) .. dla mnie osobiscie wystarczylby jedynie podglad histogramu i ewentualnie pozostalych parametrow - nie musialby to byc obraz jak w olku ... tak sobie mysle wlasnie - tzn. histogram jest bezposrednio powiazany z obrazem, ktory sie pojawia na ekranie na zywo albo na zrobionym juz zdjeciu? czy dobrze rozumuje? (nie znam dokladnie zasady jego dzialania) tzn. nie jest zupelnie powiazany z pomiarem swiatla? bo jakby byl to sprawa luster czy innych migawek nia grala by roli, czyz nie?
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
to może wartałoby się zastanowić na dwuobiektywową cyfranką :mrgreen: .. rollei coś takiego ma/miał w ofercie, ale cena również rolleiowa

Pol biedy jakbys chcial podlaczyc dwa kity, gorzej jak np. dwa limitedy :-P No i jak rozwiazac sprawe rownoczesnego zooma w obu szklach? Trzebaby wrocic do powerzooma :lol:

sylwiusz napisał/a:
na drodze do matrycy stoi lustro

iii migawka, bo jakby to była sprawa tylko lustra to przecież to o czym pisze możnaby powiązać ze wstępnym uniesieniem lustra ii po sprawie [/quote]
Tak, tylko, ze po podniesieniu lustra tracimy widok w wizjerze i pomiar swiatla musi byc wowczas na CCD. W kazdym razie migawka to mniejszy problem ;-)

sylwiusz napisał/a:
olka znam, sledze wszystko na biezaco ;-) .. dla mnie osobiscie wystarczylby jedynie podglad histogramu i ewentualnie pozostalych parametrow - nie musialby to byc obraz jak w olku ... tak sobie mysle wlasnie - tzn. histogram jest bezposrednio powiazany z obrazem, ktory się pojawia na ekranie na zywo albo na zrobionym juz zdjeciu? czy dobrze rozumuje? (nie znam dokladnie zasady jego dzialania) tzn. nie jest zupelnie powiazany z pomiarem swiatla? bo jakby byl to sprawa luster czy innych migawek nia grala by roli, czyz nie?

Tak, tylko niestety ten "bajer" z zywym podgladem podraza E-330 o dobre kilkaset zlotych w stosunku do np. E-300, ktory tego nie ma. Nie wiem jak Ty, ale ja tyle nie doplacilbym za sam histogram na zywo...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
aa tak sie zastanawiam jak to jest robione w kompaktach ii w tych najtanszych i w tych najdrozszych - podglad obrazu jest przenoszony przez obiektyw na matryce czy jest śjakiś sensorek osobny czy coś innego? czy w takich kompaktach jest w ogole migawka mechaniczna?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Wszystko jak widzę dąży do tego, żeby najpierw zobaczyć zdjęcie, ewentualnie go skorygować a potem go zrobić...

Hmmm....
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
aa tak się zastanawiam jak to jest robione w kompaktach ii w tych najtanszych i w tych najdrozszych - podglad obrazu jest przenoszony przez obiektyw na matryce czy jest śjakiś sensorek osobny czy coś innego? czy w takich kompaktach jest w ogole migawka mechaniczna?

Ten sam przetwornik sluzy do zdjec i do podgladu i do AF i do pomiaru matrycowego :-) Stad tez w tego typu hybrydach wieksze opoznienia przy robieniu zdjecia niz w cyfrance.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
no właśnie coś mnie się tak wydawało, ze mechanicznej migawki nie mają tylko tam to wszystko programowo-elektronicznie-magicznie działa ;-)

[ Dodano: 2006-05-05, 20:22 ]
zenza: aa w jakim trybie robisz zdjęcia iii jak mierzysz światło?
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
fotonyf napisał/a:
Wszystko jak widzę dąży do tego, żeby najpierw zobaczyć zdjęcie, ewentualnie go skorygować a potem go zrobić...

Hmmm....


:lol: a kiedyś to po prostu wystarczyło zrobic takie okienko z dwóch dłoni (no wiecie, kciuk i wskazujący pod kątem prostym lewej dłoni tworzy lewy dolny róg, i analogicznie prawy górny z prawej dłoni) i skadrować sobie rzeczywistość 8-) no ale to były czasy mieszkowców 6x9 :roll:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach