Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jednak mam problem z 6x7
niestety po ostatnich slajdach jestem w tej chwili przekonanay na 99% ze mam zle ustawiona matowke :shock:
zrobilem dodatkowo pomiar
obiekt z 1.5 m ostry mam PO ustawinieu szkla na 1.2m (to cholera widac na zdjeciach :-/
praktycznie wszystkie foty sa ostrzejsze blizej niz zakladalem
teraz pytanie - bo pogubilem sie
matowka jest zbyt nisko czy zbyt wysoko?
cholera - czy to kwestia lustra...jak to sprawdzic w tym czolgu nawet nie bardzo mozna na "sucho" popracowac :roll:
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Fafniak, ale jeszcze raz powiedz, jesli odleglosc od obiektu wynosi 1.5m to na matowce widzisz ostro jak w na szkle jest 1.2m? tak?
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Chodzi ci o to że aparat bez filmu tudzież przy otwartej tylnej ściance nie pracuje? Łatwo go do tego zmusić, mówi o tym strona 5 instrukcji obsługi u "Pana Butkusa" http://miniurl.pl/40800

edit
Stawiałbym raczej na lustro, bo chyba matówka nie jest wstawiona "do góry nogami" co?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
jest tak ze :
ustawiam przedmoi w odleglosci 1.5m - na obiektywie ustawiam 1.5m - na matowce jest nieostro....
na matowce jest ostro kiedy na obiektywie ustawie 1.2m
tyle ze na zdjeciach wlasnie wywolanych jest ostrosc zbyt blisko

wlasnie staram sie dobrac do regulacji lustra...
mig-37, - dzieki za linka - poczytam
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Aha i nie sugeruj się tym "shutter cocking keyem" wystarczy przycisnąć tę małą blaszkę choćby końcówką wkładu do długopisu... Zaraz i jeszcze coś mi świta: żeby zadziałała migawka bez filmu ale przy zamkniętej tylnej ściance, trzeba było po otwarciu ścianki naciągnąć migawkę i nie puszczając dźwigni szybkiego naciągu zamknąć ściankę ponownie. W tych podpowiedziach mogę być niezbyt dokładny, bo nie pamiętam ile lat temu trzymałem 67 w rekach

 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mig-37, -eh to juz opanowalem :roll:
natomiast nie wiem czym sie dokladnie robi reg. lustra....
jezeli tymi dwoma srubami na dnie komory to ni cholery nie moge zadnej porzuszyc :-/
 

mig-37  Dołączył: 25 Maj 2007
Co do regulacji lustra, nie wiem, nigdy tego nie robiłem.... Na pewno jest jakiś sposób, tylko nic na siłę. Wykluczyłem matówkę, bo powinna być na miejscu idealnie, ale przyjrzyj się czy jednakowoż nie widać jakichś podejrzanych "podkładeczek" pod nią czy czegoś w tym stylu, bo nie wyobrażam sobie żeby mogła opaść niżej niż przewidziała to fabryka
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
no wlasnie ogladam ja dokladnie ale nic takiego "dziwnego" nie widze....
ale chyba sobie z tym nie poradze.....
ktos zna w warszawie miejsce gdzie mi to nastawia prawidlowo?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Bazując jedynie na wiedzy z optyki myślę, że jeśli ruszać matówkę, to raczej odsunąć ją od układu soczewek. Przy jakiej ogniskowej był ten test?
 
Persiasty  Dołączył: 10 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
no wlasnie ogladam ja dokladnie ale nic takiego "dziwnego" nie widze....
ale chyba sobie z tym nie poradze.....
ktos zna w warszawie miejsce gdzie mi to nastawia prawidlowo?


Albo u Zdzisława Adamczyka - cholernie drogo
albo w komisie foto przy Armii Ludowej - P. Tadeusz Dyła - naprawia Pentaxy
Naprawił mojego 67 jak dopadła go krytyczna chwila usterki...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
dsk napisał/a:
Przy jakiej ogniskowej był ten test?
55mm
Persiasty napisał/a:
albo w komisie foto przy Armii Ludowej - P. Tadeusz Dyła - naprawia Pentaxy
- w tym po przeciwnej stronie co kiedys Magma foto byla?
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Jeśli przyjmiemy w uproszczeniu, że obiektyw to jedna soczewka o ogniskowej 55mm, to z Twoich pomiarów wynika, że trzeba odsunąć matówkę od obiektywu o ok. 0,55mm. Nie wiem, czy w tym sprzęcie robi się to przesuwaniem matówki czy ustawianiem lustra, ale pół milimetra to chyba nie jest tak strasznie dużo? Oczywiście, pomiar mógł być trochę niedokładny, a model zbyt uproszczony, ale obrazuje to skalę problemu. :-)
 
Persiasty  Dołączył: 10 Lis 2006
tak dokładnie - po drugiej stronie

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach