Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
Adobe RGB
Witam!
Mam pytanie do bardziej doświadczonych "wiecznych fotoamatorów" ;-) :
Czym tak naprawde różni sie w praktyce "sRGB" od "AdobeRGB" ?
Które z tych "przestrzeni" wybrać?

Pozdrawiam serdecznie!
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wybierz sRGB
 
Charli1902  Dołączył: 19 Maj 2008
plwk napisał/a:
Wybierz sRGB


Dziękuje "Plwk" za sugestie.
Powiem Ci, że jesteś dla mnie autorytetem od kiedy obserwuje forum Pentaxa...

"AdobeRGB zawiera większy zakres kolorów niż sRGB" - tak mi pisze producent w instrukcji.
Pisze też że: "AdobeRGB stosuje sie do celów komercyjnych (?) takich jak druk (tzn. normalna fotografia na papierze).
Plwk, ja nie chce wiecznie oglądać zdjęć które robie na monitorze.
Chcę je widzieć tak jak kiedyś, tzn. na papierze..

Co takiego jest w tym AdobeRGB?
Powiedz mi prosze.

Pozdrawiam
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Adobe RGB obejmuje więcej kolorów (jak to widać na obrazku wystawionym przez Grendela), a zatem teoretycznie jest lepszy. Ale tych "nadliczbowych" kolorów raczej nie zobaczysz na monitorze (bo monitory nie potrafią ich wyświetlać) i nie zobaczysz ich też na odbitce z labu lub wydruku z drukarki.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Korba, to gdzie je zobaczę?
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
w drukarni
 

oyo555  Dołączył: 02 Wrz 2006
plwk podpowiedział Ci dobrze. Jeżeli nie orientujesz się w zarządzaniu barwą, to Adobe RGB, tylko sobie krzywdy narobisz. sRGB wymyślono właśnie po to, żeby większość miała problem z głowy. To że, Adobe ma większy gamut nie jest żadnym argumentem. Większe wcale nie znaczy lepsze. Jezeli by tak było, to wszyscy stosowaliby ProPhoto. Adobe RGB, stosuje się w obrazkach przeznaczonych do druku. Chociaż uwala nasycone żółcie, które na niektórych drukarkach są jeszcze możliwe do uzyskania. Nie zanoś do labu plików w Adobe, bo naświetlarki nie robią żadnej konwersji i zdjęcia wyjdą Ci szare i wyblakłe.
 

A610  Dołączył: 15 Sie 2007
Dlaczego zatem Scott Kelby (Fotografia cyfrowa Edycja zdjęć) marnuje papier namawiając do zmiany na Adobe RGB?

Edit: Pisane przed wypowiedzią OYO555
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
A610, moze doczytaj albo spytaj go ?
90% labow pracuje w sRGB wiec.....?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Za poprzednikami - większy gamut, ale którego nie jest w stanie przenieść nośnik (monitor, lab) = zdjęcia szaro-bure i bez jaj. Na początku też cykałem w Adobe, potem porównałem efekt i mi przeszło.
 

Robert N  Dołączył: 25 Lip 2007
bEEf napisał/a:
Na początku też cykałem w Adobe, potem porównałem efekt i mi przeszło.

Jedna drobna uwaga: jeśli cyka się w RAW, to zawsze dostępny jest cały gamut matrycy (może być miejscami szerszy niż AdobeRGB). Można go konwertować później wedle uznania i potrzeb do sRGB lub AdobeRGB.
 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Fafniak napisał/a:
w drukarni

W drukarni też nie wszystkie kolory zobaczysz. Np. mocno nasyconym odcieniom niebieskiego (nawet z sRGB) tradycyjny druk czterobarwny nie da rady.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
 
gompky  Dołączył: 22 Kwi 2006
no to teraz poproszę o wywód, dlaczego Adobe RGB jest przeznaczone do obróbki obrazków do druku, skoro i tak drukuje się w CMYKu, która to przestrzeń barwna jest uboższa od sRGB, a tym bardziej od AdobeRGB, że o problematyce konwersji z przestrzeni do przestrzeni nie wspomnę :evilsmile:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
gompky, - stosowane sa tez maszyny 6 barwne (tak jak w drukarkach dostajesz dodatkowe kolory)
A tak generalnie to ZAWSZE przy komerycjnych robotach dostawalem polecenia od grafikow i drukarni zeby robic w Adobe RGB - podejrzewam ze wlasnei jest im to protrzebne przy wszelkich konwersjach ....ale poniewaz ja jestem po "stronie fotograficznej" to ten problem mnie nie ineteresuje - klient wymaga -klient dostaje :-P
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
żeby nie mieć takich dylematów, czy srgb czy adobe rgb, można wybrać monitor z obsługą adobe rgb (wyświetla 92% przestrzeni kolorystycznej):

http://www.eizo.pl/pl/gra...ColorEdge_CG221

:mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
http://www.cortland.com.p...or_czarny).html
:mrgreen:

[ Dodano: 2008-05-23, 09:31 ]
widze cotti, ze juz kupilas i wkleilas ten wodospad :-P
 

Tomaszttr  Dołączył: 23 Lut 2007
OK, zatem dla drukarki Epson R285 (6 kolorów) plik do druku w AdobeRGB czy sRGB :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Tomaszttr, - poczytaj w czym pracuje drukarka

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach