Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Hehe, on sam nalegał abym kupił wreszcie Pentaksa, więc możliwe jest, że nie będzie chciał mi wydać sprzętu, jak ten już dotrze :mrgreen:
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Koledzy, jeśli brać docelowo na firmę, to nie prościej od razu w Polsce? VAT odliczacie od razu.
Jest tylko zastrzeżenie - że przy jednorazowym wrzuceniu w koszty - wartość nie może przekroczyć 3500,- zł. W przeciwnym wypadku należy przedmiot wciągnąć do ewidencji środków trwałych i odpisywać co miesiąc raty amortyzacyjne. Przy sprzedaży środka należy też odprowadzić VAT od wartości księgowej w chwili sprzedaży.

No i oczywiście trzeba mieć uzasadnienie zakupu takiego sprzętu i sprzęt ma być kompletny - tak jak pisze Zdano.
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
Mógłbyś objaśnić, proszę, co z tymi ratami amortyzacyjnymi, np. jakimś linkiem do przepisów? Czy oznacza to, że nie można jednorazowo odliczyć całości, bo jakoś nie do końca znam tą tematykę.

Pozdrowienia!
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Tu macie całość tematyki

http://www.vat.pl/srodki-trwale/
 

Zbigniew  Dołączył: 04 Lis 2006
:-B :-B 8-)
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Nie zupełnie. Do 3500,- wartości netto przedmiot nie kwalifikuje się jako środek trwały tylko jako wyposażenie. Można go wprowadzić w koszty natychmiast bez amortyzacji. Zamiast sprzedawać można komisyjnie spisać notkę dla skarbówki o zniszczeniu sprzętu lub zużyciu. Zakładam, że nikt nie będzie sprzedawał wymarzonego aparatu po rocznym korzystaniu z niego, a po 3 czy 4 latach miał prawo się zużyć albo zniszczyć.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Zdano Zgadza się. W podanym linku jest wyjaśnienie w tabelce - co jest, a co nie jest środkiem trwałym oraz co można zrobić przy określonej wartości. Nie jestem pewien tylko, jak rozumieć "cenę zakupu". Netto, czy brutto? O to lepiej spytać księgowego.

Ale chyba netto. W takiej sytuacji kadyszka z tańszym kitem napewno zmieści się w 3500, a więc można jednorazowo wpisać ją w koszty - pomimo iż jest środkiem trwałym - i nie trzeba później odprowadzać żadnego VATu.

Ale uwaga na ostatni akapit w moim wcześniejszym poście. US czuwa i śledzi :!: :evil: :roll:
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
emigrant napisał/a:
Ale chyba netto

Na pewno netto, przerabiałem nie raz.
emigrant napisał/a:
Ale uwaga na ostatni akapit

To prawda, trzeba mieć uzasadnienie po co się kupuje, czy przy prowadzonej działalności korzysta się z zakupionego urządzenia. Tłumaczenie musi być przekonywujące bo inaczej wyrzucą z kosztów i każą zapłacić podatek plus karę. To też przerabiałem :->
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
nie zmienia to faktu, że w Polsce cena i tak jest najwyższa i jest to naprawdę przykre. Gdybyśmy zarabiali na poziomie Norwegów czy Japończyków nawet słowem nie odezwałbym się, a tak jest to przykre. "Bogatemu sprzedaj za złotówkę, a od biedaka ciągnij stówkę". Nadal nie mogę pojąć dlaczego chłopcy z Nikona mogą zakręcić się za niskimi cenami na Polskę (na poziomie USA), a chłopcy z Pentaksa nie mają pojęcia o robieniu interesów. Przecież podstawową zasadą handlu jest lepiej sprzedać tanio i dużo niż drogo ale mało.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
ma1y napisał/a:
wiesz średnio ważne jest jak miłym człowiekiem jest pan Piotr, dla osoby która kupuje P, wręcz ma to w .... Ważna jest cena...
tylko, że to nie Piotr ustala ceny, a szefostwo Apollo - możesz do nich napisać, że ich nie lubisz, że są fe i co tam jeszcze chcesz - pozostanie bez odpowiedzi lub otrzymasz coś w stylu: nikt Pana nie zmusza do kupowania i będzie to racja. Ja też nie jestem zadowolony z cen i chciałbym kupować za normalne pieniądze, ale nie można wieszać psów na kimś, kto nie jest temu zupełnie winny. Poza tym, Niemieckie ceny nie są niższe, zatem czemu w Polsce miałoby być słodko? A to, że tu za mało się zarabia to wina Polaków a nie Japończyków, którzy sprzęt wrzucają na rynek po ustalonej cenie - stać Cię kupujesz, nie - trudno. Przykra prawda.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach