l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
  balans bieli
Czy moglibyscie podzielic sie swoimi sposobami na poprawnie ustawienie balansu bieli? Wiadomo, ze strzelanie w rowkach (sic!) pozwala dowolnie zmieniac balans suwaczkiem - no i fajnie, ale to jest upierdliwe. Przeciez lepiej od razu w trakcie wykonywania zdjecia zadbac o balans. Jak go zmierzyc? Centralnym polem czy cala klatka? W co celowac? No wiecie, zdradzcie troche metody swojego warsztatu :]
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
biala kartka/ szraa kartak/ czarna kartka tylko mocno przeswieltona :)
byle neutralne barwowo....
Ja olewam balans....robie w kompie..... inna sprawa jak mieszam rozne typy oswietlenia... tu trzeba uwazac
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
W ostatnim numerze Foto-Video Digital Chip Ultras High End Technology jest artykuł o tym, jak ustawiać balans bieli w plikach *.JPG.
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja balans w jpgach robięna warstwach - gdzieś w sieci znalazłem taki sposób i swietnie się sprawdza. Pobiera się próbkę koloru z jakiegoś białego/szarego kawałka (pobieramy zafarb) wypełniamy nim nową warstwę, zminiamy jej tryb łączenia warstw na "color" i robimy inwesję koloru całej warstwy (dostajemy kolor odwrotny który po połączeniu z zafarbem powinien go znieść), potem jeszcze dobieramy moc tej warstwy aby efekt był właściwy.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
zaraz, moment, ale ja mowie o pomiarze balansu z natury na miejscu - w trakcie robienia foty w PEFie. Rozumiem, wiem, mozna pozniej zmienic, ale po co, skoro mozna biel zmierzyc przed zrobieniem zdjecia? Pytam, bo przegladalem exify i troche wiem, kto to robi? ;> Teraz pytanie - jak? Cos neutralnego barwowo - no to juz jakas wskazowka :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Może chodzi Ci o coś takiego:

pierwszy

i drugi

wzornik wraz z softem?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
i tak i nie ;) wiem, ze czyms takim mozna zrobic pomiar bardzo dokladnie. A bardziej terenowe metody? Na biale chmury? Szare niebo? Kartke z bloku?
 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
No przeciez mozna ustawic WB manualnie, przy pomocy bialej lub szarej kartki, patrz instrukcja do DLa strony 112-114 :-D RTFM :-D
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
no super, ale jakos nie widzialem, zeby na PPD ktos latal z biala kartka, a w exifach widze, ze balans byl robiny recznie. Dobra, moze cos marudze - w koncu chory jestem :-/
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A czy w EXIFie to nie jest tak, że napisze "manual WB" bo masz inny niż AUTO WB?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a wiesz co, moze i masz racje ;] czyli sie czepiam. dobra, nie ma tematu :)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
Wychodzę z założenia, że najlepiej wszystko, co się da, zrobić od razu dobrze, po co bawić się w edycje, jeśli można od razu mieć wszystko idealnie w kadrze...

a przynajmniej, tak chciałabym

 

jacekzom  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dla jpgów robie na AUTO...wychodzi bardzo dobrze. Dla RAW...koryguje suwaczkiem.
 
angelos  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja też nie lubie bawić się w programach. Wkurza mnie to, że powoli fotografia traci swój romantyzm. Coraz więcej ludzi robi przeciętne zdjęcia a dopiero w programie stara się coś z nich stworzyć :-/ Wiem, że postępu nie da się zatrzymać ale co z prawdziwą fotografią, niedługo okaże się, że żeby robić świetne zdjęcia wystarczy być dobrym informatykiem.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
angelos, nie zapominaj o tym, że swego czasu fotograf musiał być świetnym chemikiem i nie tylko chemikiem ale i fizykiem, optykiem - wszystkim naraz. Jeśli chciał zrobić dobre (ogólnie rzecz ujmując) zdjęcie, mieć jaknajwiększa kontrole nad tym co robi musiał długie godziny spędzić w ciemni rzeby dojść w czymś do perfekcji - taki alchemik niemal :) Teraz po prostu zmieniają się metody pracy, ale sens nadal pozostaje ten sam, ani troche się nie zmienia - otrzymać dobre (ogólnie rzecz ujmując) zdjęcie. Ludziom się wydaje, że fotografie mistrzów (czy to tych z przeszłości czy tych obecnych) powstały właśnie w bardzo magiczny i romantyczny sposób, ale prawda jest taka, że chcąc nie chcąc często jest to niezła haruwa aby to zdjęcie otrzymać (wyczekiwanie na światło itp. a później obróbka czy to w ciemni czy teraz w ligtroomie) - zdjęcie nie powstaje w momencie naciśnięcia spustu migawki .. no ale możnaby tak jeszcze długo glendzić ;-)

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
sołtys napisał/a:
charuwa

Sołtys, fajny tekst, ale cdkn miales tu na mysli? :mrgreen: Czy ten kwiatek wyrosl z czasownika harować? :mrgreen: :-P

;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
dan, :oops: :oops: poprawiłem :oops: :oops: dzięki :oops: :oops:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach