Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 002
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...pic.php?p=21430
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc002.pef - tym razem możemy użyć też PPLa.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 26.11.2006, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Wasze RAWy, które miałyby iśc następne pod młotek, proszę również słać na powyższy adres. Nie będzie rawów, nie będzie zabawy. Trzeci RAW w sumie też może być mój, ale chyba nie o to chodzi.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Liczę na co najmniaj tak liczny Wasz udział, jak w poprzednim tygodniu. Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Co tu dużo pisać, zapraszam na podróż po dziesięciu różnych kościołach :-)
Kolejność alfabetyczna.
To samo jest na: http://jarekdabrowski.net/prc/rc002.html - po kliknięciu na obrazki dostępne są wersje w pełnej rozdzielczości - tu dopiero widać, jak zawodnicy radzili sobie z szumami.

1. Alkos


2. Amas


3. Andreas


4. Bronek


5. Dan


6. Dancer


7. Jarek Dabrowski


8. Michu


9. MKw


10. Zdano

 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Glos na Jarka :mrgreen:
- usunal brzydkie aberracje chromatyczne i przepalenia przy oknach
- powalczyl z przepaleniami witrazy
- znalaz ciekawa tonacje, ktora mi osobiscie najbardziej pasuje
- nie zepsul tajemniczosci poprzez zbytnie rozswietlenie wnetrza

Alkos ma ladny kontrast, ale paskudna aberracje, przejarane okna i szumy, ktorym niestety daleko do tych z filmu BW :-P

A Michu jak dla mnie oddtworzyl klimat filmu "Imie Rozy" :mrgreen:

Niektore zdjecia sa IMO za jasne :-P W kosciele gotyckim nie jest jak na stadionie AS Monaco :-P

Fajnie, ze tym razem jest sporo prac, oby tak dalej!

[ Dodano: 2006-11-27, 02:28 ]
aha, ten kosciol to pewnie neo-gotyk :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
dan napisał/a:
ale paskudna aberracje,


a co to? :mrgreen:

dan napisał/a:
i szumy, ktorym niestety daleko do tych z filmu BW


pierwszy raz obrabialem RAwa, serio :-)


(a jakbym nie przejarywal okien, tobym skonczyl w takiej ciemnicy jak u ciebie :-P :-P :-P )
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Właśnie, właśnie, moim zdaniem sporo zdjęć za jasnych i za "kolorowych", wyciąganych na siłę.
Alkos, w CS2, w ACR masz korekcję aberracji chromatycznych (niebieskich obwódek) - jako, że masz dość nasycone kolorystycznie i kontrastowe zdjęcie, to i niebieskości na oknach Ci wylazły straszliwie.

Mi się podoba to co zrobił Dan i Andreas, obydwaj ładnie powalczyliście z szumem.

Michu, w pierwszej i w drugiej edycji Twoje zdjęcia są dla mnie o wiele za kontrastowe.

[ Dodano: 2006-11-26, 21:21 ]
Acha, byłbym zapomniał, ten kościół to Trinity Church na dolnym Manhattanie, tam schroniło się mnóstwo ludzi podczas ataków na WTC, 11.09.

http://www.trinitywallstreet.org/
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Nie wiem, która wersja mi się najbardziej podoba - na laptopie trudno to ocenić ;) Mogę się jedynie wypowiedzieć o odszumianiu. Ja w ogóle nie odszumiałem, bo wszelkie próby kończyły się według mnie gorszym rezultatem niż w oryginale. Całość potraktowałem tylko bardzo leciutkim gaussem, by szum, który wylazł po znacznym wyciągnięciu obrazu z ciemności, nie kłuł mnie w oczy. Niektóre zdjęcia zostały moco odszumione, mi osobiście takie coś się niezbyt podoba. Ja już wolę szum (oczywiście bez przesady ;) niż zniekształcenia wprowadzane przez odszumiacze.

Dodam tylko, że postanowiłem sprawdzić jak poradzi sobie oprogramowanie przeznaczone do obróbki zdjęć astronomicznych (Iris). Na razie obrobiłem dosłownie kilka rawów z DSLR, wciąż się tego uczę ;)
Pytanie dodatkowe - czy można rozbić obraz na składowe RGB, aby obrabiać je oddzielnie? Chodzi o regulamin RawChallenge.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lubię duży kontrast. Wiem, że często nie odpowiada to oryginałowi, ale nic na to nie poradzę - to silniejsze ode mnie. Budowle gotyckie/neogotyckie to dla mnie uczta dla oczu i wyobraźni. Zapewne stąd w tym przypadku pojechałem w klimaty lekko odrealnione.
Przy okazji. Zauważyłem, że mój obrazek różni się kolorystyką od pozostałych. Tknięty przeczuciem przepuściłem ów obrazek bez ingerencji przez PPL (w którym wołałem tego RAWa) i ACRa. Drastyczna różnica. Przy czym nie ukrywam, mi osobiście bardziej podoba się to, co wypluł PPL. Ale mi się podoba wszystko co jest czarne z domieszką czerwieni.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Z wielkością obrazka się poprawię. Co do reszty to muszę się uczyć, to jest pierwszy RAW, z którym cokolwiek robiłem.
A do wszystkich siedzących w temacie gorąca prośba, piszcie o wszystkim, co Wam się nie podoba, co zrobiłem źle. To jedyny sposób, żebym się czegokolwiek nauczył. Z góry dziękuję :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Głos na Alkosa za kontrast, kolory i rozświetlenie ołtarza bez zbytniego wyciągania reszty. Teraz widzę że sam niepotrzebnie powyciągałem. Nie wpatrywałem się zbytnio w szumy, ale i tak niewiele można na nie poradzić.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
Nie wpatrywałem się zbytnio w szumy, ale i tak niewiele można na nie poradzić.

Oj można, można - przypatrz sie różnicom w zdjęciach 1:1 - można całkiem ładnie zlikwidowac kolorowy szum, przygasić monochromatyczny, bez utraty detali. Ja swój plik przepuściłem przez Neat Image, ale zredukowałem mu "moc" odszumiania o ok. 50%, żeby nie dostać rozmytych placków.

A wcześniej, przy wołaniu RAWa w Lightroomie podniosłem poziom odszumiania, który ładnie wyciął mi kolorowe kropki.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Ja swój plik przepuściłem przez Neat Image,


Ej to niesportowe zachowanie, mielismy wywolywac RAWy a nie obrabiac jpgi :-P
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Heh, MKw, utwierdzasz mnie tylko w przekonaniu, że przeczytanie instrukcji jest ostatnią rzeczą, którą robi większość ludzi. ;-)
 
Andreas  Dołączył: 19 Lis 2006
To ja bym tylko powiedział, że to moje pierwsze spotkanie z RAWami, a także pierwsze użycie Lightrooma do tej zabawy.
A mnie się najbardziej podoba wersja Alkosa.

Pozdrawiam,
A.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach