Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Testy w Practical Photography
W majowym numerze Practical Photography są trzy testy porónawcze obiektywów: zoomów szerokokątnych, szkieł makro i tanich telezoomów.

Wśród szerokokątnych zoomów najwyżej oceniony został Pentax P-DA 10-17mm f/3.5-4.5 ED!

Wśród szkieł makro Pentax 100mm D-FA f/2.8 wypadł niestety gorzej od konkurencji.

Skany obu porównań wrzucam na forum - do każdego porónania był jeszcze 2 stronicowy wstęp z wielkim zdjęciem ilustrującym użycie danego typu szkieł, zdjęciem zbiorowym porónywanych obiektywów i paroma nic nie wnoszącymi zdaniami o tym co to jest szeroki kąt albo makro.

W ostatniej kategorii brak szkieł Pentaxa więc skanów nie wrzucam. Wygrała Sigma 70-300mm f/4-5.6 APO DG (136 funtów) tuż przed Tamronem 70-300mm f/4-5.6 LD (za 95 funtów). Według autorów Sigma jest lepiej wykonana i daje lepszy obraz co warte jest różnicy w cenie. Pod względem jakości obrazu najwyżej oceniono Nikona 70-300 f/4.5-5.6 D ED (276£). Olympus 40-150mm f/3.5-4.5 (195£) wypadł podobnie do szkieł niezależnych. Najsłabiej (3 gwiazdki, wobec 5 Nikona i 4 u reszty) wypadł pod względem jakości obrazu Canon 75-300 f/4-5.6 III USM. W suplemencie do testu (podobnym do tego w szkłach makro) wzmiankowane są szkła 'ciut szersze i krótsze' a wśród nich Pentax 50-200mm f/4-5.6 DA ED za 169£ ale tam już ocen nie ma.

W nowościach sprzętowych jest malutka wzmianka o "zapowiadanych przez Pentaxa ekscytujących produktach - cyfrowym 645 bazującym na dotychczasowym bagnecie 645 AF i opracowanej przez Kodaka 18 MP matrycy CCD oraz o nienazwanej jeszcze cyfrowej lustrzance z matrycą 10MP."
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
a czemu nie ma DA 12-24? :-/
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja specjalnie bym sie nie przejmowal....tym 100mm pentaxa... jakosc obrazka jest o jedna gwiazdke gorsza niz u konkurencji.....Gorzej jest z cena!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Ja specjalnie bym się nie przejmowal....tym 100mm pentaxa... jakosc obrazka jest o jedna gwiazdke gorsza niz u konkurencji.....Gorzej jest z cena!


Cóż, ale patrząc na miniaurki rozdzielczości jednak różnica jest dość spora. Nie da sięukryć, że to po prostu mydo.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Cóż, ale patrząc na miniaurki rozdzielczości jednak różnica jest dość spora. Nie da sięukryć, że to po prostu mydo.


Nie wiem czy to nie jest wina skanu - specjalnie się nie przykładałem i przez kolumnę z opisem Pentaxa akurat idzie jakiś pasek zniekształceń - widać go tez na tekście itp. Zajrzę w domu czy różnica jest naprawdę tak duża.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie sądzę - obok wszakże jest Nikon i tu już mamy żyletkę.
 

Maciek  Dołączył: 20 Kwi 2006
No ale ten pas nieostrości (który ja widzę co nie jest do końca wiarygodne he he) idzie pionowo.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Maciek ma racje, tam faktycznie widac nieostra smuge idaca pionowo przez cala strone akurat na tescie Pentaxa :lol: Zobaczcie srodek tekstu w opisie DFA. Widac tez, ze lewa czesc tablicy kontrolnej w Pentaxie jest ostra. Tak wiec damy spokoj, tym bardziej, ze i tak oba szkla w tescie pod kazdym wzgledem przebija Armata :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach