Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
[Propozycja] - RAW Challenge
Chyba każdy, kto choć trochę rawy obrabia, ma na pewno jakieś zdjęcia, które przysporzyły mu niemało problemów, i z obróbki których nie jest do końca zadowolony. To może niech ktoś inny się pomęczy? :-) - a nuż wyciągnie cienie tam, gdzie my zwątpiliśmy, albo tak dobierze kolorystykę, jak nam jeszcze nigdy się nie udało? Myślę, że to byłby przede wszystkim świetny sposób na naukę (dla mnie przynajmniej) - dużo bardziej wartościowy, niż jakaś teoria, ot tak podpatrzeć, jak inni to robią.
Pomysł mam taki - co tydzień (np. w niedzielę) na forum udostępniany jest "trudny" RAW - jeśli byłoby więcej chętnych autorów, to po prostu ustawilibyśmy się w kolejkę. Tu nie chodzi o to, kto pierwszy :-) . No i po tygodniu wystawiamy swoje "dzieła" - pod ogólną dyskusję.
Nie wiem, jak na techniczną stronę zapatrują się admini - najwygodniej byłoby tak, jak jest/było z ZPMami w galerii (czyli wrzucamy fotki przez tydzień, nikt niczego nie widzi, a w niedzielę admin robi "pstryk", i już wszystkie zdjęcia widać) - nie wiem, czy można tak zrobić na forum.
Na razie nie zagłębiam się w szczegóły (co dozwolone, co zabronione przy obróbce), bo nie mam pojęcia, czy pomysł chwyci. Ja w każdym bądź razie deklaruję czynny udział - myślę, że to nie wygaśnie jak ZPMy.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Problem chyba techniczny - objętość RAW to +- 11 MB, czy starczy miejsca na serwerze? Jeżeli tak, to mi się pomysł podoba. Mam takich parę (nie tylko RAWów, ale i skanów) z którymi nie bardzo mi się udało coś sensownego zrobic.... a i sam lubie mieszać suwaczkami po zdjęciach Magdy ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pomysł super :) Szczerze powiedziawszy też pomyślałem o tym pisząc swój wątek o "wywoływaniu" rawów, tylko, że narazie ze względu na słaby monitor za wiele nie powojuje :-/ ale jakby to ruszyło to chętnie się dołącze - spróbuje na tym swoim monitorze się pobawić i byście powiedziali jak to u Was wygląda.

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to możnaby do tego rawa dołączyć również "wywołanego" jpga wg swoich ustawień, żeby ludzie się wypowiedzieli jak oni to widzą .. tylko właśnie tak jak zorzyk napisał czy nie będzie prolbemu z objętością?
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
jestem za. wszystkiego trzeba w zyciu sprobowac, a wlasnego rawa jeszcze sie nie dorobilem ;)

co do strony technicznej - trzeba bedzie rozwazyc. moze juz gotowe prace lepiej bedzie wieszac w galerii na zasadzie takiej jak zpm-y, bo zalacznikow ukryc sie raczej nie da. albumu forowego w ogole nie biore pod uwage ze wzgledu na daleko posuniete plany integracji galerii z forem. a danego rawa bedzie mozna po tygodniu kasowac - nie zostanie dla potomnosci, ale zostanie adres autora i najwyzej bedzie sie mozna zglaszac osobiscie - bedzie wilk syty i owca cala.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Za Grubem - dobrze gada.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To w takim razie najlepiej byłoby utworzyć przyklejony wątek w Lightroomie - "RAW Challenge", bez możliwości odpowiadania dla zwykłych userów, w którym pojawiałyby się tylko posty z linkiem do RAWa i z linkiem do utworzonej galerii, do której należy wrzucać obrobione jpgi. A samą galerię włączałoby się "do oglądania" po tygodniu, tak jak ZPMy po miesiącu (o włączeniu galerii też wypadałoby poinformować, np. jako odpowiedź do postu z informacją). Pytanie tylko, czy nie wartoby rozważyć możliwości pokazywania wyników w pełnej rozdzielczości...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
w ramach zmniejszania wielkosci oryginalnego RAWa, mozna przekonwertowac go do skompresowanego DNG - objetosc spada tak do 6MB.

pomysl oczywiscie przedni :D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
l_uka napisał/a:
w ramach zmniejszania wielkosci oryginalnego RAWa, mozna przekonwertowac go do skompresowanego DNG - objetosc spada tak do 6MB.


Tak, tylko wtedy ograniczamy zakres stosowanego softu. Oprogramowanie Pentaxa chyba DNG nie czyta...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
sadzilem ze oprogramowanie Pentaxa zostalo jednak uznane za 'do dpupy', wiec czy ktos go uzywa?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Do pupy, czy do papy, nie ważne - nie wypada na wejściu ograniczać potencjalnych uczestników zabawy. A jak na PEFa zabraknie miejsca tu, to ja służe kącikiem u siebie.
Z tego co pamiętam to chyba Bibble też nie czyta(ło) DNG, nie wiem jak C1.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
no dobra, ja sie nie upieram - to byla tylko taka mala propozycja ;)

pozdrawiam
wszystkich
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Do pupy, czy do papy, nie ważne - nie wypada na wejściu ograniczać potencjalnych uczestników zabawy. A jak na PEFa zabraknie miejsca tu, to ja służe kącikiem u siebie.

PPL i PPB w wersji 3 maja miec mozliwosc obrobki DNG, maja tez narzedzia konwersji do tego formatu :-) Ale ja wam tego nie mowilem :-P

Cytat
Z tego co pamiętam to chyba Bibble też nie czyta(ło) DNG, nie wiem jak C1.

Tak, Bibble dal plame :-( Ale C1 spoko, Silkypix tez a nawet Lightroom :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Lightroom? Wow...
Ty - Sylwiusz - a jak skończy się okres beta tego softu (w lipcy wygasa?) to rozpłaczasz się, czy też zainwestujesz?
Bo tak swojądrogą, to był niezły pomysł, by przywiązać potencjalnych klientów do tego softu i jednocześnie pokazać, że ma się odpowiedź na Aperture.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Lightroom? Wow...
Ty - Sylwiusz - a jak skończy się okres beta tego softu (w lipcy wygasa?) to rozpłaczasz się, czy też zainwestujesz?

W lipcu czy czerwcu konczy sie beta 2. A potem zobaczymy jaka bedzie cena, mam tylko nadzieje, ze nie wyzsza od Aperture, a jesli tak, to chyba zainwestuje, bo po moim 13-letnim obcowaniem z progrmami Adobe czuje sie z nim dobrze i rezultaty cacy ;-)

Cytat
Bo tak swojądrogą, to był niezły pomysł, by przywiązać potencjalnych klientów do tego softu i jednocześnie pokazać, że ma się odpowiedź na Aperture.

Mogliby na poczatek testerom dac szanse na zakup Lightrooma po powiedzmy 100$ :-P
BTW - jak dobrze pojdzie to planuje mala prezentacje mozliwosci Lightrooma na PPD :-)
 

Canin  Dołączył: 19 Kwi 2006
I na czym staneło? Chętnie popatrzył bym na wasze efekty i porównał z moimi. A może i czasem coś podesłał z prośbą o pomoc?
 

mily  Dołączył: 19 Kwi 2006
Nie wiem, ale ja sprawdzelem i RSE, bible, camera raw i jeszcze pare innych i stanalem na C1. Nie mam temu softowi absolutnie nic do zarzucenia, ale zaznaczam ze zdjecia amatorskie...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mily napisał/a:
Nie wiem, ale ja sprawdzelem i RSE, bible, camera raw i jeszcze pare innych i stanalem na C1. Nie mam temu softowi absolutnie nic do zarzucenia, ale zaznaczam ze zdjecia amatorskie...


Chyba jakiś problem bo wersja trial C1 z ftpa nie chce się instalować (nie może się prawidłowo rozzipować albo co?).

{EDIT} jest to niekompletnie ściągnięty plik, za krótki...
 

darku  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
jak dobrze pojdzie to planuje mala prezentacje mozliwosci Lightrooma na PPD :-)


Chetnie bym to zobaczyl...nie wykreslaj tego punktu z planu plenerowego.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
darku napisał/a:
Cytat
jak dobrze pojdzie to planuje mala prezentacje mozliwosci Lightrooma na PPD :-)


Chetnie bym to zobaczyl...nie wykreslaj tego punktu z planu plenerowego.

Nie wykreslam, kombinuje tylko rzutnik i przejsciowke, zebym mogl go podaczyc, jak te dwie rzeczy sie udadza to pokaz sie odbedzie ;-)

[ Dodano: 2006-05-10, 17:44 ]
No! Rzutnik zalatwiony, jeszcze tylko przejsciowka do iMaca, ma byc pojutrze ;-) Hmmm... to jeszcze ekran przydalby sie. Tu u mnie gorzej... Czy ktos moze dysponuje takowym i moze ze soba zabrac???
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
ha, ale z wywoływaniem RAW-ów, to zabawa przednia, i tyle opinii na temat danego sposobu wywołania będzie, co obserwujących...
bo, nie dość, że należy uwzględnić estetykę, to jeszcze odwzorowanie rzeczywistości (chyba, że w to się nie bawimy).

więc może jeszcze do każdego takiego "starcia" dołożyć sondę - czyli, która poprawiona wersja najbardziej jest akceptowalna.

Sama na razie głównie zajmuję się korekcją zdjęć - ze skanów. I to naprawdę potrafi dużo czasu zająć, bo np. ta trawa nie ma tyle niebieskiego, co powinna mieć, a ławki są zażółcone... i po obróbce, następnego dnia i tak mogę stwierdzić, że to wcale nie był taki dobry pomysł...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach