szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
Pas na skanie...?
Witam.
Sam nie mam styczności ze skanerami, może ktoś tu obecny będzie miał pomysł co zrobić... wygrzebałem gdzieś z szafy stary skaner Plustek OpticPro U12B. Chciałem poskanować trochę dokumentów A4. No i pech. Szyba czysta, a na skanie taki pas:

ew. wycięte bez zmniejszania
Takie cuś zrobiło się urządzeniu po wizycie w szafie nagle niespodziewanie. Ma ktoś pomysł, czy da się coś wyczyścić, czy tanim kosztem naprawić, czy się nie wygłupiać i kupić nowy skaner..?
 

negocjatorek  Dołączył: 12 Kwi 2007
to jest równolegle czy prostopadle w stosunku do dłuższego boku szyby?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po wielkości widać, że równoległe do dłuższego boku czyli mogą być uszkodzone diody albo taśma.
 

rafalf  Dołączył: 08 Cze 2007
Mam to samo ze swoim U12B, nie używałem przez jakiś czas i teraz mam też podobne pasy, ehh.
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
Cytat
to jest równolegle czy prostopadle w stosunku do dłuższego boku szyby?
równolegle.
plwk napisał/a:
Po wielkości widać, że równoległe do dłuższego boku czyli mogą być uszkodzone diody albo taśma.
Diody odpadają, bo tam jest świetlówka - to zimna katoda się chyba nazywa, nie..?
A taśma... qrde, ale od stania by sparciała...? Z zewnątrz żadnych oznak nie widzę... No i ten skaner jest po prostu "zajechany" ma może 200 przebiegów :mrgreen: :roll:
rafalf napisał/a:
Mam to samo ze swoim U12B, nie używałem przez jakiś czas i teraz mam też podobne pasy, ehh.
ano właśnie coś tak w googlach plusteki często wyskakują z tymi pasami :-?
Na elektrodzie coś pisali, że lustra wyczyścić. Ponoć pomaga. Jeśli nie, to elektronika. Chyba spróbuję dziada rozkręcić, najwyżej zepsuję do reszty... :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
szadok napisał/a:
Diody odpadają, bo tam jest świetlówka - to zimna katoda się chyba nazywa, nie..?

Świetlówka oświetla skanowany dokument ale odczyt to jest chyba przez fotodiody.

Tu jest opisana budowa skanera http://www.infod.website.pl/skaner.html
Układ poniżej soczewki to jest to co nazwałem fotodiodami.
 
szadok  Dołączył: 12 Kwi 2007
plwk napisał/a:

Świetlówka oświetla skanowany dokument ale odczyt to jest chyba przez fotodiody.[...]
Układ poniżej soczewki to jest to co nazwałem fotodiodami.

Aha. Czyli element CCD... No jeśli to padło, to czeka mnie kupno nowego skanera ;-( A ja myślałem, że pisałeś o lampie podświetlającej. W niektórych skanerach zamiast świetlówki są diody świecące RGB. Przy skanowaniu w kolorze świecą białym światłem, a przy skanowaniu w odcieniach szarości - zielonym :->
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem czy padło czy może trzeba wyczyścić styki taśmy.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach