Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 003
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...pic.php?p=21430
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc003.pef - tym razem możemy użyć też PPLa.

To już nie mój RAW, mam jeszcze jeden w zanadrzu, na następny tydzień - ale niech to Was nie zniechęca do nadsyłania swoich propozycji.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 3.12.2006, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie - a gmail w swoim interfejsie www pokazuje mi miniaturki załączników (no chyba, że mi ktoś podpowie, jak to wyłączyć).

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No i mamy kolejny poniedziałek, tym razem przybyło trochę dzieci na forum :)
Kolejność, jak zwykle, alfabetyczna.
To samo jest na: http://jarekdabrowski.net/prc/rc003.html - po kliknięciu na obrazki dostępne są wersje w pełnej rozdzielczości, polecam - bo różnice są spore, na miniaturkach niewiele widać.

Tak na marginesie, to autor tej propozycji nie podjął walki.

1. Amas


2. Dancer


3. Jarek Dabrowski


4. Michu


5. Zdano

 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
glos na micha :-)

landryna ze hej, ale cieszy :-D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
No i moje 3 grosze.
Ja odpuściłem sobie kolor, chciałem zobaczyć, jak sobie dam radę z cz/b. Wszystko robiłem w Lightroomie + koniec w PS, celem było choć częściowa namiastka czarnobiałej żelatyny. Celowo chciałem wydobyć jak najwięcej cyfrowego szumu, najfajniej wyłaził przez mocne wyciąganie cieni (gięcie krzywej). Aby tonalnie zniwelować te destrukcyjne działania, musiałem zjechać w dół z ekspozycją, ponad 1EV. Dodatkowo nieco podbity ogólny kontrast, a w channel-mixerze ciemne żółcie i jasne czerwienie. Zapis do 16-bit TIF, na koniec w PS dodanie szumu (Filter->Noise->Add Noise..->Gaussian, monochromatic, 2%). Zapis do jpg, niestety w wersji mniejszej (powyżej wyświetlonej) całe moje wysiłki z szumem diabli wzięli - jak to zwylke przy zmniejszaniu bywa.

Amas - w róż mi światła lecą i jak dla mnie za mocno odszumione.
Dancer - nie podoba mi się wyciągnięcie cieni (taki fill-light trochę "na chama").
Michu - jak zwykle kontrastowo, ale tym razem już oczy nie bolą :) - ogólnie podoba mi się.
Zdano - IMHO za duży kontrast na koszuli, ale za to podoba mi się kolor skóry. Też się podoba, nawet chyba bardziej niż Michowa.
 

tomecki  Dołączył: 22 Kwi 2006
IMHO Michu najlepiej sobie poradził.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
qrde, znowu nie zdążyłem :evil:
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Sabotaż! Na prc.dojarek.com nie mogę otworzyć zdjęcia Micha w pełnej rozdzielczości. A inne się otwierają.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
To nie sabotaż. Po prostu wczoraj wysyłałem zdjęcie o godz. 24.00 by zdążyć z terminem. Niestety, połącznie netowe miałem tak fantastyczne, że nie byłem w stanie przepchnąć niczego większego niż 1MB. Puściłem więc do Jarka notkę, że idzie tylko mały obrazek, a duży poszedł dziś rano. Zapewne zanim dotarł do Jarka, ten już zdążył odjechać w kimono. Sądzę, że gdy Jarek wygrzebie się z siennika to nie omieszka dorzucić brakującego jotpega.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wygrzebał, dorzucił.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, "podjalem" sie tego RAWa wczesniej i uznalem ze bez masek itp. nie potrafie:-P Ale Twoja propozycja podoba mi sie najbardziej.

[ Dodano: 2006-12-04, 15:52 ]
nie, czekaj "landryna" Micha tez jest fajna :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bronek - wolałbym określenie Mandaryna...
Przy okazji.
Wiem, że w nazwie to Chellenge i jak pojawia się kilka prac, to od razu najchętniej byśmy je jakoś pozycjonowali. Ale chyba nie o to chodzi, by konkurować ze sobą. Telepatycznie odczytując głębokie przesłanie, które towarzyszyło Jarkowi zakładając ten wątek, dostrzegam, że celem było zadawanie pytań typu: "Jarku! W jaki sposób udało Ci się uzyskać taką wspaniałą ferię barw?", po to, by się czegoś nauczyć. Od siebie nawzajem. I dotyczy to głównie osób, które nie do końca mają opanowaną zabawę z konwersacją, grafiką czy innym Paintem.
To powinny być bardziej warsztaty wprowadzające do świata lightrooma. Ale może się mylę...
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu, "pozycjonowanie" też ma swoje dobre strony - poznajemy, co podoba się innym. I tak samo, warto czasami usłyszeć krytykę, po to, żeby się podciągnąć, albo zacząć zauważać własne błędy.

Napisz jeszcze, jak wysmażyłeś tą Dodę... yyyy... Mandarynę... yyy... landrynę.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
za duży kontrast na koszuli

Faktycznie z kontrastem trochę przesadziłem.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek - ja wiem lepiej od Ciebie co chciałeś powiedzieć. Nie zapominaj o tym.
A odnośnie gustó - pewnie. Mi np. (ale to już norma) właśnie bardzo się podoba to, co Zdano zrobił z koszulą. To żyje przynajmniej teraz.
Cytat
Napisz jeszcze, jak wysmażyłeś tą Dodę.
"Ciemno było, pijany byłem, mało pamiętam". Ze skrawków urywanego filmu przypominam sobie wołanie w PPLu - wiadomo czerwony kolor i skóra. Wołałem tak, by możliwie ratować przepalenia ale i nie dać zniknąć w czeluściach cieniom. Chyba +1EV. Może 1.5. Szop. "Światła/cienie" na początek - ale dużo zabawy z suwakami, bowiem to, co zobaczyłem na dzieńdobry było zniechęcające. Potem zabawa z krzywymi, by uzyskać naturalne kolory skóry. Ociepliłem chyba wówczas całość. Niestety, widać to było również na ścianie nad zielonym koszem. Więc krzywe raz jeszcze, by uzyskać kolor neutralny. Potem chyba raz jeszcze (ale cholernie delikatnie) "Światła i cienie" i znów krzywymi wyrównałem kolory. Potem ctrl+U (ale nie pamiętam po co - wiem tylko, że tego używałem). I nie licząc wyostrzania to było chyba wszystko. W między czasie pewnie ze dwa razy jeszcze w ruch szły krzywe.
Tak sięzastanawiam, czy następnym razem nie nagrać "akcji" ile też ten biedny komp musiał się wycierpieć w imię fanaberii Jarka.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jakoś dało się historię poczynań nagrywać w PS, nie pamietam jak, wiem ze logi były z tego. Myślę, że najlepiej byłoby wklejać cos takiego z komentarzami - po co robiło się takie a nie inne ruchy...
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Ja znowu kombinowałem Irisem. Tym razem spróbowałem bardziej powalczyć z szumami. Może faktycznie nieco za mocno to wyszło, ale ja jestem zadowolony. Co do zaróżowienia - wyszło tak w skutek usunięcia zazielenienia ;)
A teraz ponarzekam trochę:
Zdjęcie 2 - wydaje mi się, że coś z kolorami jest nie tak, jakby wyprane; #3 za bardzo nie ma do czego przyrównać, ale dynamika mi się podoba. Numer 4 jak dla mnie zbyt duże nasycenie i przeostrzone, a nr 5 troche za ciemne i troche mniejszy kontrast bym dał.
Aha, dodam tylko, że ja wszystko robie na LCD i mogę widzieć co nieco inaczej niż kto inny. Ale jak coś drukuje, to mi się kolory podobają, więc chyba tak źle nie jest.

A teraz czas przystąpić do odcinka 4 ;)

PS. dodam jeszcze krótki opis wykonanych czynności, aby nieco zobrazować, jak wygląda obróbka w Iris:
Najpierw całe zdjęcie zlogarytmowałem, co ładnie wyrównało dynamikę (czyli żadnych zabaw z krzywymi). Następnie lekko poprawiłem przez dynamic stretch. Kolejna poprawka to zaaplikowanie arcus sinus hiperboliczny - dalsze poprawki dynamiki oraz kolorów. Teraz poprawka balansu kolorów, przez wskazanie białego (według mnie białego) punktu. Zrobiłem jeszcze odszumianie przez sprawdzenie wartości RMS szumu dla każdej składowej i puszczenie wavelet filtra. Następnie lekki unsharp mask w trybie 'planetary' :) Na sam koniec chyba była jeszcze leciutka poprawa kontrastu. That's all.
 

hamster  Dołączył: 11 Paź 2006
Michu napisał/a:
Tak sięzastanawiam, czy następnym razem nie nagrać "akcji"

Bardzo dobry pomysł; bo prawdę mówiąc pogubiłem się w twoim pokrętnym tłumaczeniu. Krzywą mogę nagiąć tylko pytanie na ile; może ma przybrać kształt sinusoidy :-P wtedy to dopiero fajne efekty wychodzą.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
amas, zaiste kosmiczne tłumaczenie :)
Ten Iris to tak z marszu pefy otwiera? Chyba sobie popróbuję...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Hamster, krzywe mają to do siebie, że możesz dzięki temu narzędziu edytowaćkażdy kanał oddzielnie i dodatkowo aby zobaczyć, których obaszarów zdjęcia dotyczy odcinek krzywej wystarczy (w RGB lub skali szarości) kliknąć na interesującym Cię obszarze.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
amas, zaiste kosmiczne tłumaczenie :)
Ten Iris to tak z marszu pefy otwiera? Chyba sobie popróbuję...


Tak, czyta pefy, prawdopodobnie wszystkie, choć z K10d jeszcze nie miałem okazji próbować. Nie czyta jeszcze DNG, ale tu jakimś ufrawem zrzucam do tiff16 i dalej jade Irisem. A tu jest strona programu. Niestety, program jest dość trudny w obsłudze - najciekawsze operacje wykonuje się z linii komend podając parametry. Undo jest albo 1 poziomowe, albo nie ma wcale, ale to sie da obejść. Natomiast jak się pozna możliwości i opanuje obsługę, to jest naprawdę potężnym narzędziem. A możliwość obróbki zwykłych zdjęć jest tam tylko ciekawym dodatkiem.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach