matteusz  Dołączył: 02 Lis 2007
Makro 1:1
Mam takie pytanie, otóż poszukuje obiektywu do makrofotografii z odwzorowaniem 1:1, manulanego, z mocowaniem na bagnet pentaxa (w ostatecznosci m42). Co byście polecili?
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Tamron 90/2.8. W wersji AF lub MF.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
matteusz, byly Cosiny 100/3.5[z soczewka dedykowana], bardzo dobry jest tez Takumar 100/4.
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Macro Takumar 50mm (ten starszy). Takumar 100/4 jest bardzo dobry, ale 1:2 posiada.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
tylko PENTAX SMC D-FA 100 f/2.8 Macro i to nie dlatego, że mam do sprzedania, to najlepsze szkło makro, nawet gdy porówna się inne systemy, np. nikona - brakuje mi jakości setki z pentaxa
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Cobretti, ale pytanie jest o szkielko MF.
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
milo, no tak:-) ale szkło AF można przełączyć w tryb manualny i już jestem w temacie:-)
 

matteusz  Dołączył: 02 Lis 2007
Cobretti, a ile sobie życzysz za Pentaxa?
 

Cobretti  Dołączył: 06 Lut 2007
 

Anisz  Dołączył: 31 Sty 2008
Witam,

ja ze swojej strony polecałbym Ci któreś z tych szkieł:
- Tokina AT-X 90 mm f/2,5 (tutaj polecam z doświadczenia, bowiem jestem szczęśliwym posiadaczem tego obiektywu);
- Vivitar Series 1 90 mm f/2,5;
- Tamron SP 90 mm f/2,5.

W zasadzie każde z nich jest legendarne, zwłaszcza tokina/vivitar series 1 (chociaż wg. informacji znalezionych w necie nie są to dokładnie te same konstrukcje). Tamron troszeczkę odstaje od reszty stawki (przynajmniej wg. opinii na photodo.com), ale i tak jakościowo jest rewelacyjny. Standardowo szkla mają odwzorowanie 1:2, po dołączeniu dedykowanych adapterów makro skala to poszukiwane przez Ciebie 1:1. Wszystkie wystepują w mocowaniu PK (Tamron poprzez "dupkę" Adaptall - tak więc mógłbys próbować kupić tamrona do innego systemu i osobno "dupkę" z mocowaniem na pentaxa).

Jedynym minusem tych szkieł jest ich dostępność, ale jeżeli szuka się cierpliwie - ja po pół roku szperania na ebay-u, zagladania na giełdę na pentaxforums.com itp. znalazłem w końcu swoją tokinę... w jednym z komisów fotograficznych w Bernie (ach ten google :-) ). Razem z wysyłką do Polski, zestaw w eleganckim futerale z makroextenderem kosztował mnie raptem 400 zł - jak sądzę niezła cena za takie szkło! ;-) Pamiętaj tylko, byś szukał szkieł z oznaczeniem AT-X, Series 1 i SP (Super Performance) w przypadku Tamrona - to te serie szkiełek projektowane i budowane bez oglądania się na księgowych.

Załączam jeszcze garść linków dotyczącą tych obiektywów:
http://www.photodo.com/product_486.html - Tokina na photodo.com;
http://forums.dpreview.co...essage=13056277 - krótki test Tokiny;
http://forums.dpreview.co...essage=16732485 - a tak wygląda Vivitar;
http://www.photodo.com/product_521.html - Tamron na photodo.com;
http://www.pbase.com/came..._macro_adaptall - przykładowe zdjęcia z Tamrona;

Pozdrawiam
M.
 
luckyluk  Dołączył: 27 Kwi 2007
Eee tam, nie wiem czy 100 pentaxa nie jest gorsza od Voigtlander 125mm F2.5 SL APO Macro. Manualne szkiełko, więc jeśli Cie cena nie ogranicza to polecam.
 

matteusz  Dołączył: 02 Lis 2007
Odnośnie Voigtlandera to widzialem wczoraj jednego wiszącego na ebay'u za ~890 $, troche drogo jak na manualne szkło. Za ta kwote mam Tamrona 90 2.8 + 50 1.4 Pentaxa. Chciałem cos manualnego żeby było tanio :)
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
Ja swojego Vivitara Series 1 105/2,5 też mogę z czystym sercem polecić -do upolowania na ebay'u za ludzkie pieniądze (za mojego z wysyłka i niestety z cłem dałem ok 600PLN) a jakość powala. Nie sądze aby odstawał od innych wymienionych w tym wątku. Ma 1:1 bez dodatkowych soczewek.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
lipalipski napisał/a:
Tamron 90/2.8. W wersji AF lub MF.

wersja manualna ma swiatlo 2.5 i skale 1:2. wieksza jest z dedykowanym piercieniem albo konwerterem. na pelnej dziurze fajny portretowo, potem kazde oczko przyslony zwieksza zylete. udane szklo.
pozdrawiam
kp
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Anisz napisał/a:
ja ze swojej strony polecałbym Ci któreś z tych szkieł:
- Tokina AT-X 90 mm f/2,5
- Vivitar Series 1 90 mm f/2,5;


W zasadzie każde z nich jest legendarne, zwłaszcza tokina/vivitar series 1 (chociaż wg. informacji znalezionych w necie nie są to dokładnie te same konstrukcje).


Optycznie to to samo szkło :-)

Ja bym trochę uzupełnił ta listę:
Vivitar 90/2.5
Vivitar 90/2.8
Vivitar 100/2.8
Vivitar 105/2.5
Tokina 90/2.5
Tamron 90/2.5
Tamron 90/2.8
Kiron 105/2.5
Kiron 105/2.8
Panagor 90/2.8
Soligor 105/2.8

Pewnie i tak o którymś zapomniałem...
 

Anisz  Dołączył: 31 Sty 2008
piotr_w napisał/a:
Optycznie to to samo szkło :-)


Z tym to już różnie, co źródło to inaczej - http://www.cdegroot.com/c.../2.5_AT-X_Macro Niemniej jednak oba obiektywy zasługują na najwyższe noty, a ja dodam od siebie, że oprócz SMC-A 50mm/1,7 i SMC-A 24mm/2,8 to innych szkieł poza Tokiną praktycznie nie wykorzystuję - zresztą... zdecydowanie Tokina jest moim ulubieńcem! :-) A ręcznę ustawianie przesłony na pierścieniu.. mhhh, poezja!

Pozdrawiam
M.
 

griffin  Dołączył: 19 Cze 2008
Mam pytanko. Skoro do zdjec makro nalezy przymknac przyslone aby otrzymac wieksze GO to w jakim celu kupowac cos bardzo jasnego.. ?? Dzisiaj robilem troche makro i dopiero przy f10 i w gore bylo cos wiecej widac niz pare detali w ostrosci..
 

Anisz  Dołączył: 31 Sty 2008
griffin napisał/a:
Mam pytanko. Skoro do zdjec makro nalezy przymknac przyslone aby otrzymac wieksze GO to w jakim celu kupowac cos bardzo jasnego.. ?? Dzisiaj robilem troche makro i dopiero przy f10 i w gore bylo cos wiecej widac niz pare detali w ostrosci..


Ja znajduję tylko jedną odpowiedź - taki obiekty to też bardzo ciasna, ale zawsze portretówka, a wtedy bardzo jasne szkła znajdują zastosowanie!

Pozdrawiam
M.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
griffin napisał/a:
Mam pytanko. Skoro do zdjec makro nalezy przymknac przyslone aby otrzymac wieksze GO to w jakim celu kupowac cos bardzo jasnego.. ??


Większość szkieł makro ma jasność około f2.8, IMHO to dość ciemno.
Większość portretówek jest przynajmniej o działkę przysłony jaśniejsze.

Oczywiście przy makro najcześciej domykamy do ~f16, te f2.8 przydaje się do dokładnego ostrzenia.
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
griffin napisał/a:
Skoro do zdjec makro nalezy przymknac przyslone aby otrzymac wieksze GO to w jakim celu kupowac cos bardzo jasnego.. ??

ostrzysz na pelnej dziurze czy na przyslonie roboczej?;],
pozdrawiam
kp

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach