Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Epson v500 versus v700 versus v750
Witajcie. Zaczyna dobijać mnie wydawanie kasy na skany w labie (nie będę tu też wspominał o ich zróżnicowanej jakości, mam wrażenie, że traktują skanowanie jak pakowanie kanapek McD).
Robię póki co czarno-białe 35mm, planuję wejście w świat średniego formatu, też cz-b. Nie wykluczam jednak koloru zarówno w 35mm jak i w średniaku. Cel zdjęć: teoretycznie do kompa + na WWW, ale nie wykluczam wydruku powiedzmy 20x30 czy nawet 50x70 jak coś się wykluje ładnego.

No i mam dylemat.
Epson v500 = 780zł
Epson v700 = 1780zł
Epson v 750 = 2780zł/...

Powiedzmy, że ten ostatni to chyba odpuściłbym, ale waham się między v500 a v700. Czy warto dokładać te 1000zł i co zyskam za to? Sporo na grupie jest o v500 (głównie dzięki Danowi), parę wątków Epson Vxxx versus Cośtam-Nieepsonowego, ale tak naprawdę samego porównania v500 i v700 nie widziałem. Interesuje mnie głównie porównanie w 2 kategoriach:
1) jakość pliku wyjściowego (zarówno ŚF jak i 35mm)
2) ergonomia/wygoda pracy (czy do v500 lub v700 trzeba coś dokupić?),
+ ew. czas pracy.

Jeśli dubluję wątek, wybaczcie, ustawię wówczas wygaśnięcie, jednak jakoś nie mogę się dokopać do ww informacji. Dzięki z góry za wszelkie informacje.
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
V500 ma dodupne ramki - od razu kwalifikuja sie do wymiany a to jakies 125$ (z betterscanning.com).

Skanowanie 35mm jest mocno upierdliwe. Przy kazdym podniesieniu klapy dostaja sie jakies pylki, film wklada sie niewygodnie itd. Operacja zeskanowania calego filmu 35mm trwa bardzo dlugo - samo skanowanie to wlasciwie jakas polowa tej operacji - mi duzo czasu zabiera ustwienie ramki kadrowania, parametrow dla kazdej klatki, zmiana paska.
Ostrosc dla mnie nie jest zadowalajaca. Wydruki tez nie.

Sredni to inna bajka, ale tylko z ramka z betterscannig.com. Oryginalna pozawala skanowac max 2 - klatki z paska. Zeby zeskanowac trzecia, trzeba otworzyc pokrywe (moga wleciec nowe pylki), wyjac ramke, otworzyc ja, przesunac film (tak, zeby go nie pobrudzic paluchami i pylkami) zamknac ramke, wlozyc ramke, zamknac pokrywe. Na kazdy pasek 2 takie czynnosci... Z ramka z betterscanning.com jest jedna czynnosc na pasek i do tego o wiele latwiej sie ja wykonuje.

Do 35mm tylko dedykowany, bo:
po pierwsze: latwiej/szybciej/przyjemniej
po drugie: ostrosc, detale, Dmax

Do sredniego V500 z ramka z betterscannig.com.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dan napisał/a:
po drugie: (...) Dmax

A co to? Ktoś o tym mówił, ale już przy V500, więc cokolwiek to jest, to V500/700 tego nie ma?
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
Gęstość optyczna.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dodajmy jeszcze, że jest to taki parametr, co zwykle jest sporo większy w specyfikacji podawanej przez producenta, niż zmierzony w rzeczywistości.
 
ryve  Dołączył: 14 Wrz 2006
dan: z Twojego posta można wyciągnąć wniosek, że do średniego v500 jest super z dokładnością do wygody skanowania (uzależnionej od ramek). mam rację?
chodzi mi o to, czy zostając przy ramkach standardowych będę skazany co najwyżej na niewygody przy skanowaniu? bo nie wspominasz nic o tym, że jakość skanów mogłaby być gorsza.

widziałem Twoje porównanie skanów z ramkami epsona i betterscanning - mówiąc szczerze dla mnie różnica w jakości jest na tyle mała, że nie myślałbym o dokupowaniu ramek. a z niewygodą pewnie sobie poradzę.

a! w moim przypadku chodzi o 6x4,5.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach