Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
LEKCJA: język polski
Mertz, to się nazywa łyżka dziegciu.
Hmmm... ciekawe, jak wygląda mianownik od dziegciu.
Dziegieć? Ha. Niezły nick by był.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michu napisał/a:
Dziegieć? Ha. Niezły nick by był.


Dziegieć posiada właściwości aseptyczne i bakteriobójcze. Niegdyś był bardzo rozpowszechniony i stosowany jako lek w chorobach skóry. Wykorzystywany przez lekarzy weterynarii jako środek pomocny przy wykonywaniu opatrunków racic u bydła.

Michu, a Ty co? Masz jakiś bliski kontakt z raciczkami?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
M /kto? co?/ dziegieć
D /kogo? czego?/ dziegciu
C /komu? czemu?/ dziegciu/dziegciowi - tu Zorzyk pomoże, bo pewnien nie jestem
B /kogo? co?/ dziegieć
N /z kim? z czym?/ z dziegciem
M /o kim? o czym?/ o dziegciu
W /o.../ dziegieć
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michu widzisz? Tref podebrał Ci łyżkę z zawartością. Teraz pozostaje Ci tylko być słodkim, jak miód.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
Michu widzisz? Tref podebrał Ci łyżkę z zawartością. Teraz pozostaje Ci tylko być słodkim, jak miód.
Miody pitne (już było w wątku o trunkach) są jednymi z najprzedniejszych produktów naszego kraju. Cóż za szlachectwo (smaku także)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKO Tref, to teraz jeszcze poradźjak to jest z brakiem "dżdżu".
 

dickkett  Dołączył: 18 Wrz 2006
Oby tylko nie dojść w odmianie trudnych slów do sytuacji, jak w rozmowie dwóch sąsiadów:
- Stary, ale miałem wczoraj fart, zabiłem pięć ćmów!
- Ciem!!!
- Laciem!
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Michu to akurat tłumaczył świetnie prof. Miodek.

M. deszcz (dawniej deżdż)
D. dżdżu (dawniej deżdżu)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kłamiesz.
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Może mi się coś pop*******ło :oops:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
IMHO emigrant ma rację:
dopełniacz od deszcz -> dżdżu

M /kto? co?/ deszcz
D /kogo? czego?/ dżdżu
C /komu? czemu?/ dżdżu
B /kogo? co?/ deszcz
N /z kim? z czym?/ z dżdżem
M /o kim? o czym?/ o dżdżu
W /o.../ deszcz
poza tym raczej się tego używa jako przymiotnika-> dżdżyć, dżdży, dżdżył, dżdżysty dzień, jest dżdżyście...


PROPONUJĘ TAKIE DYSKUSJE UMIESZCZAĆ TU LINK DO WĄTKU
Drodzy Mod! Powyższe posty proszę przenieść - będzie porządek - dziękuję
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
A zaczęło się od FF na komplecie K10D+FA50/1.4, a skończyło na prof. Miodku. Kapitalny przeskok tematów :mrgreen:
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
LEKCJA: język polski
Proponuję wszelkie dywagacje na temat wysławiania się w ojczystym języku umieszczać w wydzielonej (bezpiecznej dla OT sekcji)

Pozwalam sobie jako pierwszy wkleić post Zorzyka z dnia 2006-12-02, 15:15 (tu link do oryginału)
Cytat

Forum - odmiana przesz przypadki w liczbie pojedynczej - zawsze "forum":
1. mianownik - (co jest?) forum, liczba mnoga: fora
2. dopełniacz - (czego nie ma?) forum, forów
3. celownik - (czemu sięprzyglądasz?) forum, forom
4. biernik - (co widzisz?) forum, fora
5. narzędnik - (z czym się zmagasz?) z forum, z forami
6. miejscownik - (na czym się udzielasz?) na forum, na forach
7. wołacz - (wolasz) O! forum! fora!

Potocznie mówiło się (w nieliterackiej polszczyźnie o komputerach Spectrum (taka sama odmiana jak forum): mam spektruma, na spektrumie itd. ale to było w oczywisty sposób niegramatyczne.
(stary czepialski zorzyk pozdrawia 8-) )
 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
Dzięki tref za inicjatywę.

Przy okazji "Spectruma" przypominają mi się nieco późniejsze "Pentiumy", co kojarzyło mi się z rosyjską odmianą "technikum"

M. technikum
D. technikuma itd.

Tak więc prozachodni technikaliści mówiąc "mam dwa pentiumy" nie zdawali sobie zapewne sprawy, że popełniają jaskrawy rusycyzm. :-)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
NIE WIEM KTO PRZENOSIŁ POSTY, WIĘC NIE PISZĘ NA PW LECZ TUTAJ - MOZNA DAĆ MÓJ POST O treści:
Cytat
Proponuję wszelkie dywagacje na temat wysławiania się w ojczystym języku umieszczać w wydzielonej (bezpiecznej dla OT sekcji)

Pozwalam sobie jako pierwszy wkleić post Zorzyka z dnia 2006-12-02, 15:15 (tu link do oryginału)

JAKO PIERWSZY? BYŁOBY WIADOMO O CO CHODZI

SPECJALNIE "KRZYCZAŁEM"!
TEN POST PROSZĘ SKASOWAĆ "PO PRÓBIE" SPEŁNIENIA MOJEJ PROPOZYCJI
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A weźmy na ten przykład (jaki jest przykład, jak nie "ten" ;-) ) następującą sytuację:

Czytałem książkę. Ksiązka została przeczytana.

Obchodziłem dom. Dom został ....?.... obejdziony ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Obejsznięty. Tak jak jezioro.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Nie pamiętam dokładnie, zdaje się, że nie można zastosować w tym przypadku analogii (książka-dom/jezioro), bo coś tam. Może sobie przypomnę jak to było.

P.S. A ten dom to razem z jeziorem? Ładna działka - gdzie i za ile? A jest las wokoło? To może i tartak? No i pies, żeby pilnował! :mrgreen:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
tref, właśnie odebrałem Twoją wiadomość i widze, że liście zostały już zagarnięte na kupe .. teraz jeszcze tą kupe trzeba uprzątnąć ;-)
tref napisał/a:
MOZNA DAĆ MÓJ POST [...] JAKO PIERWSZY? BYŁOBY WIADOMO O CO CHODZI

przyznam szczerze, że nie wiem czy istnieje taka opcja, aby przesunąć posty w danym temacie - przynajmniej ja takiej nie znalazłem. Może admin miałbym w tym względzie jakieś uprawnienia, np. mógłby zmienić czas "wysłania" :roll:

[post mój do usunięcia po uprzątnięciu tematu]
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
zorzyk napisał/a:
Obchodziłem dom. Dom został ....?.... obejdziony


Archaicznie mozna powiedziec 'obeszły'. Z biegiem czasu jednak, czasownik 'obejść' zatracil przechodniosc. Teoretycznie mozna uzyc 'okrążony' jako synonimu.

Tylko po co? Strona bierna nie jest przeze mnie lubiana ani czesto stosowana. Przez ludzi natomiast jest najczesiej naduzywana. Informacja jest najczesciej tylko zaklocana przez strone bierna. Zamiast zastanawiac sie jaka forma ma byc zastosowana, juz lepiej sobie uswiadomic, ze problem strony biernej moze byc obeszly przez unikanie jej uzycia.

Jestescie pozdrowieni ;-)

dz.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach