xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Agfa Isolette II
Witam,

chciałbym podzielić się wrażeniami z mojej przygody ze średnim formatem.
Drogą kupna na allegro nabyłem aparat mieszkowy Agfa Isolette II.
Aparaty te były produkowane w latach 50-tych ubiegłego wieku i można je nabyć w cenie kilkudziesięciu złotych.

Parametry techniczne:
- obiektyw Apotar 85 mm, światłosiła 1/4.5
- czasy migawki: od 1/200 do 1/25 oraz Bulb
- kadr 6x6cm
- jest opóźnione wyzwolenie migawki, ok. 7 s.

Oto zdjęcie aparatu:


Srebrna aluminiowa taśma klejąca na mieszku to moje nieporadne, acz skuteczne, łatanie przetarć i dziurek na rogach. Niestety, taki egzemplarz mi się trafił. Dziury w mieszku łatwo wykryć świecąc latarką do środka aparatu po otwarciu tylnej klapki w zaciemnionym pomieszczeniu.

Moje uwagi po zrobieniu pierwszej rolki filmu (fuji superia 100):
- bardzo słabo się kadruje przez malutką lunetkę
- trzeba opanować przesuwanie filmu po zrobieniu zdjęcia - ja robiłem za duże przerwy między klatkami, bo nie wiedziałem, że wizjerek na tylnej ściance służy do pokazywania numeru klatki.
- coś jest nie tak z ustawianiem ostrości. Gdy ustawiałem ostrość kierując się podziałką odległości na pokrętle dostawałem spory "back-focus". Może jednak to być brak wprawy.
- zdjęcia wychodzą bardzo dobre (jak opanuje się ustawienie ostrości).
Jak za te pieniądze, które wydałem to jestem zadowolony. Nie mniej, teraz już wiem, że dużo bardziej wolałbym aparat, którym się lepiej ostrzy i kadruje!

Prezentuję najlepszą klatkę z pierwszej rolki (w tym kadrze używany był filtr ND8, bo było silne światło).



pozdrawiam!
 
Marcin1978  Dołączył: 20 Lip 2008
Fajne :-) . W ogóle jest coś fajnego w zdjęciach ze starych aparatów :-) .
A ta srebrna taśma to "szczelna" jest?

I widzicie, back-focusa już wymyślono ponad 50 lat temu! Głowę dam, że hot- i deadpiksele też ;-)
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Srebrna taśma jest po prostu, grubą i dość sztywną folią alumniniową z bardzo dobrym klejem. Oryginalnie służy do klejenia samochodów, np łatanie ubytków lakieru po stłuczce celem tymczasowego zabezpieczenia przed czynnikami korozyjnymi. Polecam.
 

callistratis  Dołączył: 31 Sie 2007
xrog napisał/a:
Nie mniej, teraz już wiem, że dużo bardziej wolałbym aparat, którym się lepiej ostrzy i kadruje!


jest sporo mieszkow srednioformatowych z dalmierzami, Ikonty, moskwy itp itd. wydatek troche wiekszy ale warto.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Przyłączę się do wątku.
Potrzebuję mieszka do agfy isoletki II, podobno są dostępne na stronach azjatyckich.
Jak po angielsku nazywa się mieszek do aparatu?
Czy znacie jakąś stronkę oferującą te mieszki?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
Bogdan, "bellows". A może by tak zrobić to samemu ?
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
dzięki za szybką odpowiedź.
Jeśli chodzi o wykonanie samemu, pewnie dałbym radę- 40 lat temu robiłem modele latające, dzisiaj chyba czas a co za tym idzie cierpliwość nie pozwoliłyby mi na to.
Kiedyś ktoś pisał, że kupował takie- może znacie jakieś linki.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach