Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Ja od siebie dodam:

- debil, idiota - aparat kompaktowy, w którym jedyne przyciski to spust migawki oraz ON/OFF.
- ACR - Adobe Camera Raw
- BW - z ang. "Black and white" czyli czarno-białe

Podobny problem jak z KITem, pojawia się z "kliszą", tyle że na mniejszą skalę. Klisza to jest taki przezroczysty kawałek plastiku, poza tym jest to chyba fonetyczny zapis jakiegoś rosyjskiego słowa, jeśli się nie mylę. To zaś, na czym naświetlamy nasze zdjęcia to błona światłoczuła, negatyw, film...
Co do samego zaś "KITa" zaproponowałbym określenie "do KITu" czyli obiektyw do podstawowego zestawu; uznawany za standardowe szkło sprzedawane w zestawie z daną puszką.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W dawnych romantycznych czasach klisza oznaczała format 6x6, 6x9 lub większy, aparat to był kliszowiec, często z mieszkiem (mówiło się też - mieszkowiec).

Klisza - potocznie film zwojowy.

Film - jednoznacznie był małoobrazkowy czyli lajkowski :-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Matewka napisał/a:
debil, idiota - aparat kompaktowy
Bez przesady, to chyba już jakieś wymysły. Małpka, idioten kamera - owszem, ale "debil", "idiota"?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Matewka napisał/a:
debil, idiota

Określenia cokolwiek kontrowersyjne... Poza tym, najbardziej 'zbliżonym' określeniem byłoby idiotenkamera, bo tych to nie słyszałem. Tak czy inaczej pokazują IMO brak szacunku dla ich użytkowników, a są ludzie, którzy prostymi kompaktami (migawka i on/off) robią lepsze zdjęcia niż niejeden 'fotoamator' z zaawansowaną lustrzanką.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Małpka

...zabrakoło mi tego słówka :-| Znowu brak lecytyny? :roll: ;-)
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
zorzyk napisał/a:
zabrakoło mi tego słówka

Nie martw się, ja mam tak cały czas :-?
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Klisza - potocznie film zwojowy.


klisza - dawna nazwa światłoczułych materiałów negatywowych; głównie szklanych płyt światłoczułych.

Za: "1000 słów o fotografii" Henryk Latoś Wydawnictwo MON 1982


Klisza – rodzaj matrycy w postaci płaskiej, sztywnej płyty. (...)
W tradycyjnej poligrafii, czyli druku wypukłym, klisze były metalowymi płytami (później również z tworzywa sztucznego) służącymi do reprodukcji grafiki.

Za: http://pl.wikipedia.org/wiki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach