Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
  K10D i adapter M42 oraz adaptery do innych systemow...
Witam

Na poczatku chcialbym sie przywitac, mam na imie Andrzej ;). Kilka osob z tego forum zapewne zna mnie z forum CB, na ktorym to pisuje od czasu do czasu z racji posiadania miedzy innymi systemu Canona (w tej chwili juz tylko analogowego A1, obu cyfrowych body pozbylem sie na rzecz Pentaxa) oraz tematu matowek z klinem, jak rowniez z forum obiektywow manualnych. Wojny systemowe sa mi obce, jako ze aparatu uzywam jako narzedzia i nie czynie z takowego przedmiotu kultu :mrgreen:

Z racji faktu ze jestem w trakcie przesiadki na K10D (czekam na swoje body), chcialbym zapytac o jego wspolprace z obiektywami M42. Nie chodzi mi oczywiscie o sam fakt takiej wspolpracy gdyz jest ona pewna i chyba najlepsza ze wszystkich body dostepnych na rynku, lecz o sam adapter i wybor najlepszego z mozliwych. Prioryterami sa jakosc wykonania, latwosc montazu/demontazu, ostrzenie na nieskonczonosc.

Tak wiec, poradzcie prosze nowemu w systemie Pentaxa, jaki adapter M42 z dostepnych na polskim rynku, badz tez dostepnych na Ebay wybrac.

Dodatkowo mam pytanie dotyczace innych adapterow.

Jako zwolennik i oredownik "fotografii manualnej" posiadam szkla do wielu systemow i w zwiazku z tym chcialbym zapytac czy istnieje mozliwosc podpiecia do Pentaxa K10D obiektywow do nastepujacych systemow:

1. Pentacon Six
2. Zeiss Contax/Yashica
3. Olympus/Zuiko
4. Nikkon

5. Szkla jakich innych systemow mozna podpiac do tego body poprzez adaptery?

Jest to dla mnie kwestia bardzo istotna gdyz w przypadku niekompatybilnosci ktoregos z obiektywow ktore posiadam bede musial podjac decyzje czy sie go pozbyc, czy tez dokupic do niego analogowe body...

Z gory dziekuje za wszelkie informacje i pozdrawiam...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andee napisał/a:
Z gory dziekuje za wszelkie informacje

daruj sobie wszelakie przejsciowki - serio. Albo bagnet K albo nic - takie przyjmij zalozenie i ciesz sie wygoda uzytkowania sprzetu na jakims sensownym poziomie ergonomi. No, moze makro jest tutaj pewnym wyjatkiem i w takim wypadku body zmierzy swiatlo przez cokolwiek, dobierze i poprawnie wykona ekspozycje - jak kazdy szanujacy sie Pentax ;]
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Hmm...

Jezeli dobrze rozumie, chcesz mi powiedziec ze Pentax sie poprostu do wspolpracy ze szklami M42 nie nadaje? Niebardzo mi sie chce wierzyc...

Czy mozesz poprzec to stwierdzenie (o ile je dobrze odczytalem) jakimis przykladami, czy masz jakies doswiadczenie w tym temacie?

Oczywiscie, bez obrazy... ja jestem jezeli chodzi o cyfrowy system Pentaxa zupelnie zielony.

P.S. Jezeli tak faktycznie jest to moze zresygnuje z zakupu K10D poki mam na to czas. Nie wyobrazam sobie fotografowania bez kilku obiektywow ktore posiadam i nie odnajduje zamiennikow...
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bylo juz naprawde duzoooo na temat m42 i pentaxow na podstawowe pytania odpowiedzi znajdziesz TU
 
enter  Dołączył: 18 Gru 2006
OTmodeON
witam tym razem na kolejnym forum się spotykamy.
OTmodeOFF

widze że zaczynasz walczyć. Dostałeś już tą puszeczkę?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andee napisał/a:
Jezeli dobrze rozumie, chcesz mi powiedziec ze Pentax się poprostu do wspolpracy ze szklami M42 nie nadaje?

nie to powiedzialem. Nadaje sie doskonale, ale mowie, ze szkla na bagnet K sa po pierwsze po prostu lepsze (zarowno optycznie, jak i np pod wzgledem powlok), a podrugie uzywa sie ich o wiele wygodniej. Szczerze mowiac, kupowalem deela z mysla, ze bede uzywal tanich szkiel na m42 lub kundli na bagnet no i okazalo sie, ze mozna kupic tez dosc tanio dobre szkla Pentaksa i do tego af, wiec po co meczyc sie (zmiana szkla z m42 na K to mordega), skoro mozna uzywac oryginalnych szkielek SMC :mrgreen:
 
wkrass  Dołączył: 09 Wrz 2006
Wspolpraca szkiel Nikona z Pentaxem:
http://forums.dpreview.co...thread=19738793
Sprawdz galerie autora na pbase.
Jak dla mnie, posiadacza kilku starych Nikkorow jest to co najmniej intrygujace.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
l_uka napisał/a:
Andee napisał/a:
Jezeli dobrze rozumie, chcesz mi powiedziec ze Pentax się poprostu do wspolpracy ze szklami M42 nie nadaje?

nie to powiedzialem. Nadaje się doskonale, ale mowie, ze szkla na bagnet K sa po pierwsze po prostu lepsze (zarowno optycznie, jak i np pod wzgledem powlok), a podrugie uzywa się ich o wiele wygodniej. Szczerze mowiac, kupowalem deela z mysla, ze bede uzywal tanich szkiel na m42 lub kundli na bagnet no i okazalo się, ze mozna kupic tez dosc tanio dobre szkla Pentaksa i do tego af, wiec po co meczyc się (zmiana szkla z m42 na K to mordega), skoro mozna uzywac oryginalnych szkielek SMC :mrgreen:


A no dla niektorych "waryjotow", jest to spora roznica...

Znam szkla SMC, niestety ja mam przyzwyczajenia i gdybym mial zrezygnowac z pracy z Sonnarem 2.8/200MC to niestety musial bym sie zastanawiac nad innym systemem niz Pentax.

Z tego co widze to nie bede musial rezygnowac...

Wrocmy wiec do meritum, jaki adapter M42 wybrac, ktos moze posiada takowy i jest bardzo zadowolony?

[ Dodano: 2006-12-20, 14:30 ]
enter napisał/a:
OTmodeON
witam tym razem na kolejnym forum się spotykamy.
OTmodeOFF

widze że zaczynasz walczyć. Dostałeś już tą puszeczkę?


OT.

Czesc kolego. Puszka jest w drodze, niestety musialem zmienic dostawce :/
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andee napisał/a:
ktos moze posiada takowy i jest bardzo zadowolony

ja posiadam i jesli chodzi Ci o to, czy obiektyw dziala, to tak, dziala ;] dziala nawet w Av na roboczej przeslonie - jedyne co, to z niektorymi (losowo) szklami, myli sie zawsze o te sama wartosc (np z biometarem zawsze musze dawac korekcje +1,3EV).

Sa dwa rodzaje przejsciowek - z kolnierzem i bez. Ta z kolnierzem nie ma nieskonczonosci.
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
O widzisz, to jest konkretna odpowiedz ktora jestem usatysfakcjonowany :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Rozwijając tę odpowiedź. Jeżeli nie musisz ostrzyć na nieskończoność (portret), bierz tę z kołnierzem. Zresztą jeśli masz wolnąchwilę polecam Ci te trzy wątki:
http://manufactura.home.pl/p-pl/viewtopic.php?t=44
http://manufactura.home.p...topic.php?t=864
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1330
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Dziekuje za linki. Niestety potrzebuje ostrzenia na nieskonczonosc bo czesto fotografuje przyrode a i astrofotografia nie jest mi obca...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andee napisał/a:
astrofotografia nie jest mi obca...

no tak, kolega jest z Wenus - rispekt ;-]
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Takich zdjec jak to ponizej z Wenus sie nie zrobi Panie Kolego szanowny, a do podpiecia odpowiedniego obiektywu niezbednego do jego wykonania przejsciowka na M42 jest niezbedna...

P.S. Za to kolega na zdjeciu w awatarze wyglada wlasnie jakby z Wenus pochodzil ;-) (no offence, oczywiscie)

 
ClicoFantastico  Dołączył: 14 Paź 2006
Re: K10D i adapter M42 oraz adaptery do innych systemow...
O, Andee na naszym forum :-) . Czy to znaczy że możemy liczyć ma matówki z klinem do cyferek Pentaxa ? :-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Andee napisał/a:
P.S. Za to kolega na zdjeciu w awatarze wyglada wlasnie jakby z Wenus pochodzil


Piekny 'odgryzek' ;-)


W imieniu Administracji witam na forum! :-)
(Wieksza radość z jednego nawróconego grzesznika... i takie tam... ;-) )
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Alkos, miałeś abdykować, co jest?
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Andee napisał/a:
P.S. Za to kolega na zdjeciu w awatarze wyglada wlasnie jakby z Wenus pochodzil ;-)

:shock: bez komentarza :-P

alkos napisał/a:
Piekny 'odgryzek'

Tobie tez sie podobam :P :shock: chlopaki, dajcie spokoj, za duzo :-B :lol:
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Dziekuje serdecznie za przywitanie ;)

Co do tematu matowek to jest on w tym momencie dosyc skomplikowany. Nigdy, zadnego body po macoszemu nie traktowalem. Robilem juz matowki dla Canonow, Olympusow, Nikonow, Minolt. Oczywiscie byly pojedyncze propozycje ze strony posiadaczy Pentaxow, ale nikt nie zdecydowal sie na podeslanie oryginalnej matowki do zdjecia obmiarow ktore sa niezbedne do wykonania projektu, matryc i w efekcie prototypu.

Tak jak pisalem aktualnie sytuacja jest na tyle skomplikowana ze nie wiem czy wogole dalej bede prowadzil ten biznes...

Co nie oznacza ze nie moge zostac, jak by to powiedziec Pentaxiarzem ;)
 
Andee  Dołączył: 19 Gru 2006
Czesc ryve ;)

Dziekuje za linki, sa mi bardzo pomocne. Szczerze mowiac do pelnego szczescia brakuje mi 2 szkiel.

1. Cos ponizej 17mm, najlepiej blisko 10mm

2. 300mm koniecznie ze swiatlem 2.8

Z tego co widac jest z czego wybierac :), wiec napewno wybiore dla odmiany teraz cos na bagnet Pentaxa...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach