mix  Dołączył: 16 Gru 2006
Jakie obiektywy do Pentaxa MZ50?
Witam!
To moj pierwszy post tutaj :roll:
Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Pentaxa MZ50. Wybrałem system pentaxa ze względu na: ludzkie ceny sprzętu - jestem biednym studentem :cry: ; markę której image jest mniej "lansiarski" w stosunku do oklepanych: nikona i canona, kompatybilność wszystkich obiektywów, akcesoriów i body. Jestem dopiero początkującym i trudno powiedziec mi coś o jakości pentaxowskiego szstemu w stosunku do konkurencji. Moge się opierac tylko na tym co czytałem w necie.
Niestety co do kompatybilności akurat w przypadku MZ50 chyba nie jest aż tak różowo. Czytałem, że ten korpus nie współpracuje ze wszystkimi seriami obiektywów pentaxa. Znalazłem w necie różne sprzeczne informacje na ten temat. Prosze was o pomoc w uściśleniu mojej wiedzy! Swój aparat kupiłem ze standardowym SMC 35-80 i chciałbym już dokupic do niego jakieś "dłuższe" szkła (np. manualna TOKINA 80-200 1:4,5). A przy okazji....jakich niezależnych wytwórców polecacie? Tokina, Tamron, Sigma, Vivitar?
Pozdrawiam gorąco wszystkich Pentaxiarzy!!!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Vitaj Mix.
Cieszy fakt, że w dobie ochachów cyfrowych radość daje zakup normalnego aparatu.
Z "50" niestety, jest tak, jak piszesz. Model ten, wraz z MZ30 i 60 prawdopodobnie miał zostać skierowany jedynie na rynek Izraelski. Niestety, inżynier japoński otrzymawszy źle przetłumaczone wymogi tamtego rynku, zamiast obrzezania bagnetu, dokonał jego kastracji. Dlatego też puszki owe prawidłowo współpracują tylko z tymi obiektywami, które mają na pierścieniu przysłon pozycję "A". Lub w ogóle nie mają pierścienia przysłon (to dotyczy nowszych szkieł). Dlatego z firmówek z pewnością będziesz mógł podpinać szkła typu "A" (manuale), "F", "FA", "FAJ". Zresztą tutaj:
http://manufactura.home.p...topic.php?t=222
masz rozpisane oznaczenia szkieł Pentaksa.
W przypadku szkieł niezależnych producentów generalnie też musisz szukać obiektywów z pozycją "A".
Co się zaś tyczy jakości owych szkieł. Tak naprawdę, to zasadnicze znaczenie zaczyna to odgrywać w momencie, gdy robisz duże powiększenia. Jeżeli format docelowy Twych odbitek to 10x15 lub okolice, to zbyt dużego znaczenia jakość szkła mieć nie będzie. Przy czym nie da się ukryć, że szkła wyposażone w powłoki (np. MC - lub jeszcze lepiej Pentaksy ze swymi SMC) będą dawaćzdjęcia z lepszym kontrastem i będą mniej podatne na flary, bliki i tym podobne robactwo.
 
korbi  Dołączył: 29 Lip 2006
Pozdrawiam mixa ;], gdyż jestem posiadaczem takiego samego modelu ;]

Mam inne pytanie. Co będzie jeśli podłącze obiektyw bez 'A' ?

Nie będę mógł ustawić przesłony ?
 

MG  Dołączył: 20 Gru 2006
Przesłone ustawiasz pierścieniem na obiektywie, ale aparat nie będzie mierzył światła.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: Jakie obiektywy do Pentaxa MZ50?
mix napisał/a:
Witam!
To moj pierwszy post tutaj :roll:
Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem Pentaxa MZ50. Wybrałem system pentaxa ze względu na: ludzkie ceny sprzętu - jestem biednym studentem :cry: ; markę której image jest mniej "lansiarski" w stosunku do oklepanych: nikona i canona, kompatybilność wszystkich obiektywów, akcesoriów i body. Jestem dopiero początkującym i trudno powiedziec mi coś o jakości pentaxowskiego szstemu w stosunku do konkurencji. Moge się opierac tylko na tym co czytałem w necie.
Niestety co do kompatybilności akurat w przypadku MZ50 chyba nie jest aż tak różowo. Czytałem, że ten korpus nie współpracuje ze wszystkimi seriami obiektywów pentaxa. Znalazłem w necie różne sprzeczne informacje na ten temat. Prosze was o pomoc w uściśleniu mojej wiedzy! Swój aparat kupiłem ze standardowym SMC 35-80 i chciałbym już dokupic do niego jakieś "dłuższe" szkła (np. manualna TOKINA 80-200 1:4,5). A przy okazji....jakich niezależnych wytwórców polecacie? Tokina, Tamron, Sigma, Vivitar?
Pozdrawiam gorąco wszystkich Pentaxiarzy!!!


zrobiłeś błąd - systemy dla studentów to Canon FD i Minolta MD . a Pentax jest dla tych co mają pieniądze, to raz, a po drugie jest mniej lansiarski bo go po prostu nie ma w pewnych segmentach i tyle :)

kup sobie 28-70:4 AL i popstrykaj, a później sam się dowiesz czego i jak Ci potrzeba. pzdr.
 
Grendel
MG napisał/a:
Przesłone ustawiasz pierścieniem na obiektywie, ale aparat nie będzie mierzył światła.


A jak jest z m42? Zapodałem przejściówkę, podpiąłem Heliosa i... Aparat zdecydowanie mierzy światło - w trybie priorytetu przesłony (Av) dostosowuje czasy migawki do przepuszczanego przez obiektyw światła.
Nie mam jeszcze efektów tego zabiegu bo klisze pójdą do wywołania w przyszłym tygodniu, ale mam nadzieję, że nie będzie totalnych przepałów / niedoświetleń?
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
MZ-50 mierzy swiatło obojętnie co założysz do niego. W MZ-30 i 60 aparat jest zablokowany, jesli jest założony obiektyw bez styków, albo pierścień przysłony jest w innej pozycji niż A.

[ Dodano: 2007-01-01, 12:25 ]
MG napisał/a:
Przesłone ustawiasz pierścieniem na obiektywie, ale aparat nie będzie mierzył światła

MZ-50 zmierzy światło w przypadku obiektywów K, ale na w pełni otwartą przysłonę.
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Grendel napisał/a:
A jak jest z m42? Zapodałem przejściówkę, podpiąłem Heliosa i... Aparat zdecydowanie mierzy światło - w trybie priorytetu przesłony (Av) dostosowuje czasy migawki do przepuszczanego przez obiektyw światła.


MZ-50 bardzo dobrze pracuje z m42. Lepiej niż z gołym K :-P Ponieważ, jak już napisano, z gołym K mierzy światło tylko dla pełnego otworu, w przypadku m42 (oczywiście mówię o takim, który działa z przysłoną roboczą) dla aparatu będzie to tak, jakby każda ustawiona wartość przesłony była po prostu pełnym otworem :mrgreen: Z obiektywami K da się pracować, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej korekcji EV, jeśli ustawia się inną wartość przesłony niż maksymalna
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
Encor napisał/a:
MZ-50 bardzo dobrze pracuje z m42. Lepiej niż z gołym K :-P Ponieważ, jak już napisano, z gołym K mierzy światło tylko dla pełnego otworu, w przypadku m42 (oczywiście mówię o takim, który działa z przysłoną roboczą) dla aparatu będzie to tak, jakby każda ustawiona wartość przesłony była po prostu pełnym otworem


Słyszałem też o hardcorowcach, którzy ścinali wystający plastik do przenoszenia przysłony w obiektywie na bagnet :-/
Ja w swoim MZ-60 nie dokręcałem do końca obiektywów z przeniesieniem przysłony i aparat mierzył światło na roboczej. Musiałem tylko zewrzeć wszystkie styki na bagnecie puszki i wykastrowany bagnet zaraz nabierał życia. Miałem nawet potwierdzenie ostrości :-D Jedynym problemem był światłomierz, który regularnie niedoświetlał o ok. 1,5 EV. Na szczeście szybko to zauważyłem i musiałem tylko pamiętać o odpowiedniej korekcji.

Pozdrawiam
Snorg
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Snorg napisał/a:
Miałem nawet potwierdzenie ostrości :-D {


W Pentaxie będziesz miał potwierdzenie ostrości nawet jak nie założysz żadnego obiektywu :mrgreen:
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
Encor napisał/a:
W Pentaxie będziesz miał potwierdzenie ostrości nawet jak nie założysz żadnego obiektywu :mrgreen:


W MZ-60 nie miałem potwierdzenia w szkłach bez "A" na pierścieniu. Zresztą w MZ-5 i Z-10 tak samo. Pomagało zwarcie wszystkich styków albo metalowy bagnet na obiektywie :-B
 

Encor  Dołączył: 27 Gru 2006
Snorg napisał/a:
Pomagało zwarcie wszystkich styków albo metalowy bagnet na obiektywie :-B


Hę?
No przecież tak napisałem :shock:
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
A w moim kastracie MZ-50 chyba coś jest w takim bądź razie popsuty ;/
Jak zakładam mojego pentaxa-a 50mm to nie ma potwierdzenia ostrosci, tak samo z moimi pentaconami m42. albo nie potrafie czegoś właczyc albo sie naciałem i kupilem popsuty aparat (ewentualnie z tymi obiektywami po porstu nie działa i tyle :D )
 

Snorg  Dołączył: 28 Wrz 2006
kosafwc napisał/a:
A w moim kastracie MZ-50 chyba coś jest w takim bądź razie popsuty ;/
Jak zakładam mojego pentaxa-a 50mm to nie ma potwierdzenia ostrosci, tak samo z moimi pentaconami m42. albo nie potrafie czegoś właczyc albo się naciałem i kupilem popsuty aparat (ewentualnie z tymi obiektywami po porstu nie działa i tyle :D )


A zwarłeś wszystkie styki na korpusie?
 

Grendel  Dołączył: 31 Gru 2006
Cytat
A zwarłeś wszystkie styki na korpusie?


Ja idąc za radą na tym forum zwarłem styki...folią śniadaniową ;) Helios potwierdza ostrość :) Znajomy Nikoniarz był w lekkim szoku;)
 
silkypix  Dołączył: 12 Sie 2012
cześć, odświeżam temat. czy w tej puszce można korzystać z priorytetu przysłony korzystając z obiektywu DA 35 AL ? wcześniej czytałem, że nie, ale na brytyjskim forum pentaxa jeden gość pisze że tak.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Gdybyś przeczytał ten wątek od początku, dowiedziałbyś się, że tak.

Michu napisał/a:
Dlatego też puszki owe prawidłowo współpracują tylko z tymi obiektywami, które mają na pierścieniu przysłon pozycję "A". Lub w ogóle nie mają pierścienia przysłon (to dotyczy nowszych szkieł).

Szkła DA, jak wiadomo, nie posiadają pierścienia przysłony.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Bakulik, Ty jajcarzu...
MZ-50 powinien współpracować z DA 35 w priorytecie przysłony. Nie wiem, jak z winietą.
MZ-50 nie współpracuje za to ze szkłami bez styków (seria K i M) - i to tej części tyczył cytat Bakulika.
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
szkła DA mają A z automatu ;-) DA35 nie winietuje...
 
CanisVulpes  Dołączył: 06 Maj 2009
Właśnie w moje ręce wpadł mz50 w stanie więcej niż kolekcjonerskim. Nie wyjęty nawet z pudełeczka... 100% nówka. Niestety w komplecie ma kita f 35-80. Chciałbym sie dowiedzieć od was czym go zastąpić tak na poczatek przygody?
Rozumiem ze manualne stałki będą współpracować ale czy Sigma 10-20 lub Tamron 24-70 również? Rozumiem że w pewnych zakresach ogniskowej może być wyraźna winieta?

Na tą chwile takimi obiektywami dysponuję ale może polecicie coś uniwersalnego, w miarę ostrego z przyzwoitym światłem? Tak jak pisałem to będą moje pierwsze spotkanie z fotografią analogową i nie chciałbym się zniechęcić.

Wcześniej padła propozycja 28-70 AL... czy to jest dobry wybór na początek?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach