specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
  55 mm f 1,4 SDM-czyż to nie kolejna świetna portretówka?
Zauwazyłem że na Fotokinie ,,wreszcie" pojawi się kolejna pięćdziesiątka, właściwie prawie pięćdziesiątka, a dokładnie pięćdziesiątka piątka (pan nie mówi o przyrodzie teraz.. :mrgreen: ;-) ) Jako uszczelniona gwiazdka z SDM-em może być ciekawą alternatywą dla troszkę szerszych portretów.. Bo jak ostatnio rozmawiałem z olaieryk , który używa Nikona to w pewnym momencie stwierdził że w Pentaxie mało jest typowych portretówek.. Tak sobie pomyślałem że niby jaka ma być ta typowa? Na analogu była świetna FA 85 1,4 ale od 4 lat chyba nie produkowana jest? 77 limited to już nie jest typowa? A do cyfry 70 mm 2,4?
Był topic o ogniskowych portretowych więc nie chcę się powtarzać (tam konkluzje były o zakresie 50-do ponad 100 mm), ale myslę że to i tak mało ma sensu bo teraz to 55-ka może być tą jedną z najlepszych..Ciekaw jestem opinii użyszkodników o tym szkiełku, oczywiście czysto teoretycznych (aplikacyjnych ;-) ) Bo jak sądzę od premiery upłynie trochę wody w rzekach zanim znajdzie się na rynku.. I mozna ją będzie sprawdzić ,,w polu" Już cena trochę zniesmacza bo ma być ponad 500 Euro.. :cry: Pozdrawiam.. :-B
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
specmisiek napisał/a:
Już cena trochę zniesmacza bo ma być ponad 500 Euro..

To akurat nic dziwnego - nowość to i drogo, pewnie za 3-4 miesiące będzie za jakieś 1400-1500zł z USA ;-) . Co do jej popularności - wszystko zależy od tego czy będzie kryła FF - wielu (ja nie) zwraca teraz uwagę na to czy szkło kryje 35mm - jak nie to "nie tolerują rozwiązań przejściowych" :) No i biedy w pentaxie wcale nie mamy - pomijając masę tanich manuali mamy FA 50/1.4, wspomniane 70/2.4 i 77, do tego gwizadkowy zoom 50-135 (na ASP-C 75-~200) - czego chcieć więcej? No może jakiejś taniej 50/1.8 z AF jak w N i C
 

specmisiek  Dołączył: 19 Mar 2008
Bruinen napisał/a:
do tego gwizadkowy zoom 50-135 (na ASP-C 75-~200) - czego chcieć więcej? No może jakiejś taniej 50/1.8 z AF jak w N i C

Bruinen Z tym zoomem to się w pełni zgadzam.. Na razie to szkiełko ,,robi mi" za portretówkę i ,,szkło w terenie" (reportażowe-to chyba dobre okreslenie?) A tanich FA 50 mm f 1,7 było trochę-choć teraz już może ich nie produkują.. :mrgreen:
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
Bruinen napisał/a:
specmisiek napisał/a:
Już cena trochę zniesmacza bo ma być ponad 500 Euro..


To akurat nic dziwnego - nowość to i drogo, pewnie za 3-4 miesiące będzie za jakieś 1400-1500zł z USA


500 Euro to srednio liczac - 1650 PLN... Mysle ze w USA to od razu a nie po 3-4 miesiacach bedzie mialo taka cene jak podales czyli ok 1.4-1.5 K PLN. Po 4 miesiacach to moze z 1000 kosztowac albo i lepiej... FA50/1.4 to chyba wlasnie taka Pentaxowa alternatywa dla wspomnianych 50-ek z N i C. Fakt ze ta do C kosztuje cos kolo 400 PLN i to mozna powiedizec ze jest relatywnie tanie, ale 200 wiecej i juz jest FA50/1.4... wiec juz mamy to o czym pisales :) pogoda barowa -> :-B dla wszystkich
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
specmisiek napisał/a:
Na analogu była świetna FA 85 1,4

A 55mm na APS-C to praktycznie 85mm na 135. Bo crop to trochę więcej niż 1,5. Jakieś 1,53-1,54. :-)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
500 euro za gwiazdkowa portretowke to chyba dosc tanio. Nie wiem czy ktos pamieta cene 85/1,4...
 
siwyyy77  Dołączył: 23 Lip 2007
l_uka napisał/a:
500 euro za gwiazdkowa portretowke to chyba dosc tanio.


zwłaszcza gdyby okazała się lepsza od FA 50mm :-)

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
zwłaszcza, że jej konkurent - Canon 50/1.4 USM kosztuje 1k zyli z fakturą ;-)
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
zwłaszcza, że jej konkurent - Canon 50/1.4 USM kosztuje 1k zyli z fakturą ;-)
Niby tak. Ale to w końcu gwiazdka i zdaje się uszczelniona. To chyba troszkę podnosi cenę. W dodatku jest to cena producenta.
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Pentagram napisał/a:
zwłaszcza, że jej konkurent - Canon 50/1.4 USM kosztuje 1k zyli z fakturą ;-)

Coz, EF 50/1.4 chyba trzeba porownac raczej z FA 50/1.4 - a ten drugi jest jednak tanszy ;-) DA* 55/1.4 jest przede wszystkim uszczelniony i jesli jeszcze jakosc na pelnych dziurach bedzie porownywalna do tego co w FA* 85/1.4 to EF 50/1.4 zwyczajnie nie bedzie w tej lidze szkiel, chyba ze Canon wypusci wersje L, ale wowczas i cena podskoczy ;-) Cena rynkowa najbardziej zblizonej parametrami do Pentaxa L-ki 50/1.2 jest juz teraz znacznie powyzej sugerowanej przez Pentaxa ceny 55/1.4, tak ponad 2x ;-)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
DJ_Direct napisał/a:
Fakt ze ta do C kosztuje cos kolo 400 PLN i to mozna powiedizec ze jest relatywnie tanie, ale 200 wiecej i juz jest FA50/1.4...

Jak już tak ściśle podchodzisz do sprawy to FA 50/1.4 nie kosztuje 600 tylko 1000zł (nie mówię o cenach w US tylko w Polsce). Ja i tak wolę mieć 1.4 i od 2.0 żyletę niż 1.8 i musieć przymykać do 2.8 jak nie dalej ;)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
argawen napisał/a:
Pentagram napisał/a:
zwłaszcza, że jej konkurent - Canon 50/1.4 USM kosztuje 1k zyli z fakturą ;-)
Niby tak. Ale to w końcu gwiazdka i zdaje się uszczelniona. To chyba troszkę podnosi cenę. W dodatku jest to cena producenta.


jeśli będzie miał takie osiągi jak Sigma 1.4 nowa, to będzie warte tych pieniędzy spokojnie!
A najlepiej gdyby było to szkło prawdziwym odpowiednikiem 85 1.4 dla APS-C. Tego nie ma w żadnym systemie.. ;-)
 

Kosior  Dołączył: 26 Cze 2008
Pentagram napisał/a:
właszcza, że jej konkurent - Canon 50/1.4 USM kosztuje 1k zyli z fakturą


To jeszcze weź poprawkę na to, że to szkło zostało wypuszczone dobre kilka lat temu. Nowa Sigma 50/1.4 HSM kosztuje bardzo podobnie do naszego Pentaxa 55/1.4. Wspomniana Sigma, właśnie ze względu na to, że jest nowa, jest dużo lepsza od szkła Canona. Moze tak będzie i z Pentaxem
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Bruinen napisał/a:
Jak już tak ściśle podchodzisz do sprawy to FA 50/1.4 nie kosztuje 600 tylko 1000zł (nie mówię o cenach w US tylko w Polsce). Ja i tak wolę mieć 1.4 i od 2.0 żyletę niż 1.8 i musieć przymykać do 2.8 jak nie dalej ;)

FA 50/1.4 kosztuje u nas ponizej 900 zl brutto (za ceneo.pl) a mysle, ze z tego daloby sie jeszcze cos urwac u co poniektorych naszych forumowych sprzedawcow sprzetu Pentaxa ;-)

[ Dodano: 2008-09-21, 16:05 ]
Kosior napisał/a:
To jeszcze weź poprawkę na to, że to szkło zostało wypuszczone dobre kilka lat temu. Nowa Sigma 50/1.4 HSM kosztuje bardzo podobnie do naszego Pentaxa 55/1.4. Wspomniana Sigma, właśnie ze względu na to, że jest nowa, jest dużo lepsza od szkła Canona. Moze tak będzie i z Pentaxem

Trzymajmy kciuki za to, zeby to bylo az tak dobre szklo. Cena bylaby podobna do Sigmy - wybor wiec krotkiej portretowki do APS-C bylby prosty ;-)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
sylwiusz napisał/a:
Cena bylaby podobna do Sigmy - wybor wiec krotkiej portretowki do APS-C bylby prosty

I jeśli by była podoba do 40/2.8 to nie tylko do ASP-C :-)
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
Ja się przyznam, że czekam na to szkło. 85 to akurat taka moja ogniskowa do portretu, a i światło. Na razie używam tamrona 17-50 na długim końcu, ale trochę za szeroko i za duża GO jak dla mnie oby to szkło było niezłe. Już chciałem DA 70 ale jak wolałbym jaśniej i szerzej, no 77 to już jasno, ale na cyfrze to długo, jak będzie słaby to wezmę da 70 i fa 50, ale jak trafi mi się ze stanów.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Ja tam sądzę że skoro Pentax nie pokazał żadnego porządnego body to chociaż to szkło będzie doskonałe i nam (wam bo mnie nie stać :-P ) poprawi humory po mimo wszystko niezbyt obiecująco zapowiadającej się Photokinie :/
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
No na Photikinie zobaczymy wreszcie nowego limiteda - DA 15/4, lampe pierscieniowa AF-160c z P-TTL i TC 1.4x zgodny z SDM, czyli troche dla bardziej wymagajacych uzyszkodnikow bedzie, nie tylko tani K-M ;-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
sylwiusz napisał/a:
Coz, EF 50/1.4 chyba trzeba porownac raczej z FA 50/1.4 - a ten drugi jest jednak tanszy ;-)
FA tańszy o 100 zyli bo nie ma SDMu, więc można powiedziec, że cena ta sama.
sylwiusz napisał/a:
DA* 55/1.4 jest przede wszystkim uszczelniony i jesli jeszcze jakosc na pelnych dziurach bedzie porownywalna do tego co w FA* 85/1.4...
bardzo chciałbym aby tak było, jednak w świetle zamknięcia fabryki w Japonii obawiam się, że produkowane obiektywy w Wietnamie będą jak pozostałe gwiazdki - raz lepsze, raz gorsze. A przebieranie przy zakupie jest bardzo zniechęcające. Biorąc pod uwagę fakt, że w naszych sklepach często nie ma w czym przebierać, bo zamawiają jeden lub dwa egzemplarze.
 

SiekaSS  Dołączył: 11 Maj 2008
Bruinen napisał/a:
Jak już tak ściśle podchodzisz do sprawy to FA 50/1.4 nie kosztuje 600 tylko 1000zł (nie mówię o cenach w US tylko w Polsce)

raczej przesadziłeś ja nówkę od kolegi właśnie z forum też Kraków Bruinen nówkę z odbiorem osobistym za 650zł :-) :evilsmile: a tysiak to nawet na allegro masz taniej te FA 50mm 1,4 :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach