fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A jeszcze bardziej poważnie - 4 działki to wymysł marketingowców, myślę, że w praktyce 3 działki to jest i tak optymistycznie.
Parę miesięcy temu w zapowiedziach podawano 2-3 działki, teraz nagle 4-ry, - reklama proszę Państwa po prostu, reklama...
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wszystko prawda, Foronyf, ale jak masz wynik pomiaru -2 EV dla 1/30 sekundy i np. f:3.5, to osiągnięcie 0 EV dla 1/8 s. i możliwość zrobienia nieporuszonego zdjęcia z ręki, to jest niezła opcja 8-)
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Jest, nie przeczę, ale ostrzegam przed zbytnim optymizmem.
Sam się już naciąłem na parę zasad fotograficznych.
Prawda i brak mojej wiedzy wyszły dopero, jak już popełniłem błędy :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
fotonyf, na takie okoliczności mam prostą zasadę, która działa również z moim deesem (bez SR) - zrobić wiele zdjęć, a potem uważnie przebierać nieporuszone. Dobrze się sprawdziło w nocy w szpitalu, gdy rodził się mój drugi syn (czas 1/10 z ręki bez SR). Jeżeli się dobrze postarać, to jakieś dobre zdjęcia się znajdą. SR "tylko" zmienia stosunek poruszonych do dobrych.
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
Właśnie, po pierwsze, trzeba mieć SLR-a.. :-)
Po drugie, trzeba robić zdjęcia metodą "uda się/nie uda" (czyli jak zwykle mamy dwa uda..)
Po trzecie, nie ma gwarancji, że dostaniesz to co chcesz, masz tylko większe prawdopodobieństwo, że "może coś wyjdzie".
Jak nie ma wyjścia to każda metoda jest dobra, ale zawsze lepiej mieć większy margines bezpieczeństwa.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
No no - syn Ci sie rodził Bronek i strzeliłeś nieporuszone z 1/10 s. ... Jak mi sie będzie rodził to wytrzęsę 1/500 z SR nawet ;-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
mcgyver, tak sie przejalem za zapomnialem podniesc ISO w aparacie, i wszystko robilem na 200 :lol: A z dlugimi czasam jeszcze lepiej (od robienia duuzej liczby zdjec) pomaga inna sztuczka - opieranie reki o cos stabilnego.

A wracajac do tematu watku, nowa kadyszka (czyli z SR) udalo mi sie, tak od niechcenia i bez podparcia, wyciagnac z reki poltorej sekundy :shock: (wprawdzie z z minimalnym poruszeniem, ale zdjecie uzyteczne) a czas 1/8 (na ogniskowej "standardowej" 31mm) to zaden problem. Robienie zdjec w domu, na niskich ISO, napotyka teraz inne problemy ;-) w tym: poruszenie "modeli" i kolor swiatla energooszczednych zarowek :evil:
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Trochę może offtopic, ale zapytam - czy w K10 lub K100D z manualnym szkłem, można wybrać inny niż centralny focus point? Czy ręczne wprowadzenie ogniskowej (konieczne do poprawnego działania SR) pozwala wybrać potem dowolny focus point?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
valdi99, w instrukcji do K10D pisze ze nie. Nie sprawdzalem w praktyce.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Dzięki Bronek, ale mogłoby tak działać, chyba że body coś jeszcze musi wiedzieć o szkle.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach