papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
K10 - kilka pytań
Witam,

Czekam na dostawę zamówionego K10 i mam pyytanie do osób, które już szczęśliwie go posiadają. Ile realnie zdjęć można zrobić na pełnym akumulatorze (szkoda mi trochę "paluszków") i czym obrabiacie RAWy? Camera Raw w wersji 3.6 podobno nie czyta RAWa z K10, a jak jest z DNG, powinno nie być problemów.

I jeszcze pytanie o DNG, który z formatów wybieracie i dlaczego?

Paweł
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
papcio, ACR 3.6 czyta DNG z tego aparatu bez problemu. Specjalnie kupilem Silkypix 3.0 zeby moc obrabiac PEF, ale malo z tego korzystam.

Co do akumulatora - jeszcze nie wiem, widac pstrykam za malo ;-)
 

papcio  Dołączył: 20 Kwi 2006
Dzięki Bronku, a jakiej wielkości są RAW i DNG? Pamiętam swą "zazdrość" jak zobaczyłem Nikonowskie NEFy o połowe mniejsze niż PEF...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
papcio napisał/a:
a jakiej wielkości są RAW i DNG

w k10 sa praktycznie takie same - DNG nie sa kompresowane. Ale mozesz je skompresowac uzywajac narzedzi adobe - ja tak robie konwertujac pefy. Wtedy DNG zajmuja mniej wiecej polowe tego co pefy - przy matrycy 6mpx odpowiednio 5MB do 10MB.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
papcio, PEF jest ~10MB (kompresja bezstratna), DNG 16MB (brak kompresji)

[ Dodano: 2006-12-27, 15:59 ]
Oczywiscie, mowie o plikach prosto z aparatu.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
PEF jest ~10MB (kompresja bezstratna)

naprawde? czyli ze Pentax udoskonalil swoj format wprowadzajac kompresje? nie wiedzialem :-/
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
tak. Tutaj masz przyklad takiego pliku http://b.kozicki.pl/album...MGP0109-SP.html (link na dole strony)
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
masz przyklad takiego pliku

wierze na slowo :mrgreen:
 
HaMtAr0  Dołączył: 10 Gru 2006
ja napisze że aparat na tym akumulatorku mi wystarcza na około 500 zdjęć - aż sam nie mogłem się doczekać kiedy się rozładuje ( chciałem sformatować )
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Mnie średnio starcza na ok. 400 zdjęć, a najmniej zrobiłem 250 na jednym ładowaniu. Z tego co wiem, akumulatorów Li-Ion (w przeciwieństwie do NiMH) nie formatuje się...

 

Korba  Dołączył: 30 Lis 2006
Z tego co wiem formatuje się dyski twarde itp. Jeśli ktoś musi, to akumulator może sobie co najwyżej sformować :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach