deathline  Dołączył: 23 Wrz 2008
Witam forumowiczów!

Zakupilem filtr IR, i nie bardzo wiem, jak z niego korzystac, zeby na zdjeciu bylo widac efekt. moze ktos podsunie jakas mysl? :)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Proste :-)
Zakładasz filtr( musi być dosyć jasno żeby coś wyszło).
W aparacie dajesz tryb RAW i AWB.
Robisz fotkę w wywoływarce w komputerze dajesz opcje Auto WB i już coś widać....
Reszta to kwestia zabawy i wprawy..

ps.Najlepiej wychodzą fotki w słoneczne dni...i nad wodą.
 
deathline  Dołączył: 23 Wrz 2008
Markus napisał/a:

Robisz fotkę w wywoływarce w komputerze dajesz opcje Auto WB i już coś widać....


dzieki, ale o co chodzi z ta wywoływarką?

PS: zdjecia z IR bede robil K200D.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
deathline napisał/a:
ale o co chodzi z ta wywoływarką?

Jakikolwiek program do "wywoływania" RAW-ów np dostarczony z aparatem PPL.
 
deathline  Dołączył: 23 Wrz 2008
Ok, a co z ostroscia i przeslona? Wszystko ustawiam optymalnie BEZ FILTRA? Dopiero kiedy wszystko bedzie miodzio zakladam filtr i cykam?
 

Throwend  Dołączył: 26 Kwi 2007
Na obiektywach do Exakty mam drugą kropke na skali ostrości i w instrukcji jest napisane, ze to do IR. W sensie ustawia się ostrość, zakłada filtr i ustawia sie taką samą wartość tylko na tej drugiej kropce... Nie wiem jak to jest teraz :-D
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
Witajcie koledzy:-)

Czekam wlasnie na mojego 35 f/2.8Ltd ale w trosce o jego "zdrowie" zamierzam kupic UV a mianowice

http://vefafoto.dk/product.asp?product=1322

Czy ktorys z forumowiczow uzywal owego i czy do tego szkla potrzebuje normal czy slim???

Pozdrawiam i dziekuje
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Jak koniecznie chcesz B&W to sprawdź czy wersja slim ma przedni gwint filtra - dawniej nie miały i nie wiem czy od tamtej pory coś się zmieniło. Jeśli nie ma przedniego gwintu to będziesz musiał kupić również specjalny dekielek. Ogólnie nie wiem czy warto. Marumi ma filtry bardzo dobrej jakości i nawet w wersji slim mają przedni gwint (Hoya pewnie też). Lepiej kupić slim, bo mniej miejsca zajmuje i bez obaw o winietowanie można coś jeszcze na taki filtr nakręcić.
 

lukas1  Dołączył: 02 Cze 2008
a czy to oznaczenie to wersja Slim ??? sklep jest szwedzki wiec nie moge sie doczytac :lol:

B+W UV 49mm (010) MRC 49 ES
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
lukas1 napisał/a:
a czy to oznaczenie to wersja Slim ??? sklep jest szwedzki wiec nie moge sie doczytac :lol:
Uważaj by nie sprzedali ci czegoś innego, jak nie możesz zrozumieć.
 
marbud  Dołączył: 20 Cze 2008
mam pytanie odnosnie filrta polaryzacyjnego:
stac mnie narazie na jeden i nie wiem do ktorego obiektywu kupic
czy krótkiego kita(narazie nie bede spacerzooma innego kupywal)
czy moze do 50mm fa 1.4 -wiadomo ze ten jest duzo lepszej klasy ale nie wiem czy do zdjec z filtrem polaryzacyjnym nie bedzie za wąski.
dodam ze mysle o filtrach hoya z serii szarej
dziekuje za jakies rady bo to pierwszy moj filtr i jakos jestem zagubiony:)
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Na Twoim miejscu kupiłbym do kita (lub nawet nieco większy) i ewentualnie odpowiednią redukcję na pięćdziesiątkę. Podobno można kupić od razu większą średnicę niż ma kit, bo taki filtr mieści się w osłonie przeciwsłonecznej ale czy to jest 55mm, 58mm czy nawet 62mm to już nie wiem, bo nie mam żadnego cyfrowego szkiełka od Pentaxa.
 
marbud  Dołączył: 20 Cze 2008
oki zdecydowalem sie ze kupie filtr polaryzacyjny 55mm to bedzie pasowal(po zastosowanie redukcji ) do trzech obiektywow , tylko teraz jaki? myslalem o cenie do140zl i chcialem hoya z serii szarej ale on podobno nie ma gwintu na dekielek i trzeba dokupywac , to prawda?
moze jakis inny zasugerujecie?
bede wdzieczny

[ Dodano: 2008-10-04, 13:28 ]
donoszę, że zakupiłem wyżej wymieniony filtr hoya z serii szarej i takowy gwint na dekielek posiada, więc jak ktoś potrzebuje to zachęcam
 

Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Witam
Ja mam pytanie odnośnie filtra szarego połówkowego.
Na zdjęciu z wykorzystaniem takiego filtra, na niebie obserwuję bardzo nieładne z wyraźnymi pikselami (nie płynne) przejścia tonalne poszczególnych odcieni niebieskiego. Wygląda to tak jakby paleta barw została zredukowana do dużo mniejszej ilości kolorów i brakuje odcieni pomiędzy poszczególnymi fragmentami. Zastosowany filtr to nie najtańsze badziewie, a dość dobry Marumi GC Gray 77mm. Obiektyw to Pentax DA 12-24.

Parametry zdjęcia:
Przysłona : 8
Czas: 1/30 s.
ISO: 100
ogniskowa: 12mm (APSC 18mm)

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.

Oto fragment zdjęcia:

 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
Napisz coś więcej. RAW czy jpg z puszki, jaki konwerter. Bo może to wina konwertera. Albo wrzuć gdzieś oryginał.
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
W opisie tego szkiełka na stronach www jest tekst: "Filtr połówkowy, szary, z niebieską dominantą, (...)" może ta dominanta coś miesza? Oprawka jest standardowa czy slim (chociaż to nie powinno powodować nierównomiernych przejść tonalnych)...?
Bardziej bym się przychylał do opinii argawena
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
konwerter
 

Ice  Dołączył: 25 Sie 2007
Stokrotne dzieki.
Oczywiście konwerter. Po "wywołaniu" RAW'a innym programem przejścia płynne i bez pikseli.

Dziękuję i pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-12-17, 12:27 ]
Witam ponownie.
Czy ktoś się orientuje, gdzie w Warszawie jest jakiś sklep (nie internetowy), który oferuje duży wybór filtrów (UV, efektowe, połówkowe)? Czy na niedzielnej giełdzie fotograficznej na ul. Batorego można coś znaleźć?

Dziękuję i pozdrawiam.
 
crash85  Dołączył: 06 Gru 2008
tak przeglądam temat i jest sporo informacji dot. filtrów ale jakoś nie mogę się doczytać jakich producentów filtry polecacie ? najczęściej przewija się marumi... czy inne polary typu Hoya, Hama itp też dobrze działają .... w Fuji S5600 miałem SELCO kołowego i było oki... a jak wygląda sprawa do K200d i kita II ??
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach