Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
KX - MX - LX
Ostatnio moją uwagę zwróciła krótka notka na pentax.osw.pl (pod tabelką korpusów z serii M):

Korpus Pentax MX należy technicznie do serii M, ale jedyną znaczącą cechą wspólną z innymi korpusami tej serii jest jego mała wielkość. W pozostałych aspektach jest o wiele bliższy modelowi LX, i jako taki był również promowany przez Pentaxa jako korpus profesjonalny. W rzeczywistości do korpusów MX i LX używa się tych samych akcesoriów lub też różnych ale niedostępnych dla innych korpusów.

i tak się zastanawiam lub pytam - czy jest gdzieś może tabelka jak następowały po sobie kolejne modele korpusów (analogicznie do ewolucji bagnetu K)? Czy były to produkty nowe pod względem myśli technicznej czy ewolucyjnym krokiem naprzód? Na ile MX jest rozwinięciem/zwinięciem modelu KX? (w końcu powstał rok później). Ma ktoś w ogóle KX-a w gablotce?

pozdrawiam
Piotrek
 

fotonyf  Dołączył: 24 Kwi 2006
A tu nie ma?
szuałeś

http://www.aohc.it/
 

Piotrek  Dołączył: 20 Mar 2006
fotonyf napisał/a:
A tu nie ma?
szukałeś

http://www.aohc.it/


nie pomyślałem żeby tam zajrzeć :-|
jest przecież pięknie to rozpisane.

Sylwiusz, czy mamy zgodę Dario na tłumaczenia z AOHC?
 
tomeczz Dołączył: 27 Kwi 2006
Szkla K M A powstawały równolegle jak powstawały aparaty z tych serii. Objektywy to akcesoria do aparatów, nie na odwrot.

KX - MX - LX jedyne co mają wspólne to przeznaczenie dla bardziej "profesjonalnej" grupy uzytkownikow. Mają podobne funkcje, jednak budowano je na róznym etapie wiedzy technologicznej. lx zupelnie odstaje od mx i kx jezeli chodzi o budowe (nowatorski pomiar swiatla, bez machaniki, trych auto itp).

Mam chwilowo kx i mx. mx wydaje sie miec zupelnie inne rozwiazania techniczne niz kx, choc funkcje maja podobne. Inaczej uruchamia sie pgo, mają inny system pomiaru swiatla. Inaczej naciaga sie migawka i jeszcze pare innych szczegolow, nie licząc ewidentnych roznic w wygladzie. Wydaje mi sie ze czesc mechaniczna zwalniania migawki jest identyczna, jednak usprawniono cos w mx gdyz lustro amortyzuje sie bardzo cicho.

Za mx przemawia zgrabnosc i cichy tryb pracy.
kx ma podnoszenie lustra i znacznie przyjazniej rozwiązaną informacje w wizjerze. Jest igła i rozpiska wszystkich czasów. Bardzo lubie te igły, diody w mx uwazam ze są kiepskim rozwiazaniem, ale ktos juz napisal ze to sprawa gustu.

Oba modele mają cos w sobie. Tak jak sie mowi ze zupelnie inaczej focic cyfrą a zupelnie inaczej kliszą, tak mozna powiedziec ze ciut inaczej foci automatyka me super a inaczej mechanizm mx.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
sam uzywam KX do slajdow ze szklami K i rezultaty sa b dobre, swietny aparat, ciezki dobrze lezy w rece w furterale, jasny i duzy wizjer i podnoszenie lustra jest b dobre, a nawet bez niego mozna dlugie dosc czasu osiagnac, nie trzepie aparatem. polecam, ma duzsze i sluzyl od +45 stopni do - 17 o spoko dziala
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Obojetnie,którego wybierzesz,to zawsze znajdziesz coś,co jest w tym ,którego nie masz. :evilsmile: Jak dla mnie to LX. ;-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Najlepszy jest MX, bo:
ma mechaniczne czasy
ma podgląd GO
ma drabinkę po prawej stronie wizjera

Natomiast były to kiedyś woły robocze [podobnie jak golfy II] - może być róznie ze stanem technicznym.

Co do wielkości - to sa małe korpusiki - mam rozmiar dłoni XS [wkładam ręke do słoika po majonezie] - i MX dobrze lezy w mojej dłoni. Ale Z1p też dobrze leży, więc tym się raczej nie sugeruj. Trzeba chwycić i potrzymać.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
Najlepszy jest MX

Jemu chodzi o duży i ciężki i dlatego zwrócił się do serii K.

Jak ma być body z Av to pozostaje jedynie K2.
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
Wybaczcie że się wtrącę ale interesuje mnie porównanie KX, MX, K1000 i K2, który według was najlepszy?

Odpowiedziałam na pytanie :-)

A jesli chodzi o:
plwk napisał/a:
o duży i ciężki

to polecam zenita - każdy z wymienionych pentaksów jest mniejszy i lzejszy...
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Duży i ciężki to jest 6x7. Tylko że słabo małoobrazkowy, ale zawsze można kropować, nie? ;-)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
Polecałbym zwrócic uwage na element pomiarowy: w K 1000 jest nim fotorezystor CdS.Dosyc wczesnie "chodzi spać". :-| Ponadto nie ma samowyzwalacza : gdy nie masz wężyka ,to trudno zrobic zdjecie ze statywu na dłuższym czasie bez ryzyka poruszenia. Przydaje sie też podgląd GO. Wiele przemawia za MXem albo KXem,jesli ma byc duży.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
[wkładam ręke do słoika po majonezie]

bez kitu, chcialbym to zobaczyc :evilsmile: Zapiszcie to jako punkt w programie najblizszego spotkania, ewentualnie PPD, jesli bedzie wiecej chetnych :evilsmile:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
mygosia napisał/a:
to polecam zenita - każdy z wymienionych pentaksów jest mniejszy i lzejszy...

Nie mierzyłem i nie ta kategoria ale od Spotmatica F to Zenit TTL jest mniejszy i chyba lżejszy.

Po edycji: Porównałem Spotmatica F z serią K i są takie same wymiarowo i wagowo. Fizycznie porónywałem Zenita TTL ze Spotmaticem F i Zenit jest mniejszy.

 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
l_uka, możnaby to od razu połączyć z degustacją naszych ulubionych majonezów 8-)
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
l_uka, zależy od jakiego dużego majonezu to słoik ?
1 litr, mniej, więcej :?:
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Jak ma być duży i cięzki to niech kolega gripa sobie dokupi, ot, co :-)
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
l_uka, możnaby to od razu połączyć z degustacją naszych ulubionych majonezów

Paluszki w majonezie?

Mrau....
:mrgreen:
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
potrzebuję dużego, ciężkiego analogowego aparatu małoobrazkowego Pentaxa, dodatkowo powinien w ogóle nie mieć żadnej automatyki-


Zdecydowanie KX - piekne body (vide moj avatarek:-P), pancerne, bez automatyki z DOF i MLU (!)...

Pzdr
Spinner
 

bix  Dołączył: 22 Sty 2008
mygosia, zenit 11 i k1000 są porównywalne -> 11 jest wyższy i węższy, a K1000 niższy i szerszy. Ale k1000 przy zenicie to cicha ninja. Za to w 11 bardziej spodobała mi się dźwignia do nawijania filmu.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jasiek Matacz, jeśli zrezygnowałeś z MXa, bo za mały, to może rozważ MXa z gripem?
Kurcze - aż wyjąłem swojego MXa z szuflady, wziąłem w ręce i mi się żal zrobiło, że go tak rzadko używam :-( I zapragnąłem nim jakieś zdjęcia porobić. Bo w końcu mam do niego taką ładną kolekcję słoików.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach