jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
Lampa Minolty do pentaxa
witam.

Nie długo (po jutrze chyba) będę szczęśliwym posiadaczem k10d.
Posiadam starą lampę Minolta Program 2800 AF i zastanawiam się czy by do kadyszki pasowała.

Z tego co znalazłem w internecie wynika, że jeden styk jest z drugiej strony, reszta na oko pasuje ale nie wiem czy nie są pozamieniane. W zasadzie nie znam się na lampach bo mało ich używam. Może ktoś coś podpowie?

oto lampa:



a oto stopka:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Obejrzałem zdjęcia dostępne w internecie i wychodzi mi, że prawdopodobnie lampa otrzymuje z body informację o ustawionej przesłonie. W jaki sposób lampa miałaby się komunikować z obcym body aby prawidłowo pracować. Prawdopodobnie będzie błyskać pełną mocą.
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
A jakby jakoś przerobić stopkę aby ten samotny styk pasował? technicznie dał bym radę ale nie wiem czy warto...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Co z tego, że styk będzie pasował jeśli lampa nie zrozumie co body do niej mówi.
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
nie jestem pewien czy akurat ta lampa wymaga informacji o przesłonie bo z tyłu ma tabelkę iso/odległość/przesłona oraz przycisk Hi/Lo (chyba od mocy błysku)

w tabelce z parametrami pierwszy wiersz zamiast przesłony ma napis "program", ale mimo to jest zaznaczone od ilu metrów ma być ustawione na Hi a do ilu na Lo

[ Dodano: 2008-11-12, 20:09 ]
No ale w sumie mierzy chyba odległość, więc sam nie wiem :-(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mi się wydaje, że tabelka z tyłu pokazuje zakres poprawnej pracy w zależności od przesłony, której nie ma jak ustawić na lampie, a Hi i Lo służy do korekty mocy błysku na plus i minus.
 

jaqqb  Dołączył: 10 Lis 2008
no trudno
więc nie będę kombinował

dzięki!
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
Hmm a my wlasnie podpielismy te lampe do kadwusetki,

no i dziala. Ale lampa trzeba sterowac recznie, tj ustawiamy na lampie iso, w aparacie to samo, taka sama przeslone.

Czyli tak: wybieram motyw, obliczam odleglosc i stosownie do niej ustawiam w aparacie przeslone. Ale jak dobrac wlasciwy czas do przeslony? Bo aparat dobiera parametry jakby lampy nie bylo.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
ladyhawke napisał/a:
Ale jak dobrac wlasciwy czas do przeslony? Bo aparat dobiera parametry jakby lampy nie bylo.

Trzeba robić na manualu, czas musi być nie krótszy niż 1/180 s.
 

ladyhawke  Dołączyła: 07 Lis 2008
Ale dlaczego nie krótszy? aaaaa....empirycznie stwierdzono ze przy 1/200 lampa sie nie włączyla :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bo 1/180 to czas synchronizacji z lampą w cyfrowych Pentaksach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach