tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Koszty ciemniactwa stosowanego
Pod wpływem wątku o Kenie R naszło mnie na podliczenie kosztów zabawy w fotografię analogową.
Biorę pod uwagę tylko filmy, bez odbitek, odbitki bowiem robi się w różnych formatach, z różna częstotliwością, itd. - niemierzalne u mnie (nareszcie doszedłem do momentu, gdy mam pod ręką wiele formatów papierów w RC i FB).

Kosztorys:

film: średnio 10PLN /rolka
wywoływacz: 43PLN/5L -> 0,86pln/rolka xtol 1+2
utrwalacz: 43PLN/5L -> 0,44pln/rolka rapid fixer 1+4
przerywacz: 1,2PLN5/0,5L -> 0,125pln/rolka
antystatyk: mirasol 13PLN/0,25L -> ~0,1pln/rolka
woda demi do wyw: 2,5PLN/ 5L -> 0,1pln/rolka
woda demi do utr: 2,5PLN/5L -> 0,01pln/rola

suma za chemię: 1,625pln/rolka

SUMA za wywołanie 1 filmu: 11,625pln


Wychodzi cholernie drogo ;-) , bo cyfrą w tym roku zrobiłem jakieś 100 zdjęć, a na filmie...
:evilsmile:

[ Dodano: 2008-11-22, 16:06 ]
Kupując większe opakowania chemii koszty spadają!
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
A roboczogodziny?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Cytat
A roboczogodziny?
= odstresowanie. Bezcenne.

Aha + woda do płukania. 7pln/tonę.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
Jaka forma oglądania wyników ? Negatyw b&w pod światło ?
Dolicz przynajmniej skaner.

Dla osoby, która ma tylko DSLR-a, a chce zostać "nowospleśniałą", dolicz koszt pleśniaka ze szkłem pełnoklatkowym i koreksu :-D
 

wawer1  Dołączył: 20 Kwi 2006
Cytat
wywoływacz: 43PLN/5L -> 0,86pln/rolka xtol 1+2


Mnie FX-1 Lite wyszedł 0,18 pln/film. Alkosowi taniej:D.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
MiQ27 napisał/a:
Dolicz przynajmniej skaner


A do cyfry doliczasz matrycę?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Matryca to "cyfrowy film", jaki to ma związek ze skanerem?
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
jorge.martinez, ile masz na liczniku swojej kadyszki ? Masz już 3600 ?
To jest 100 rolek czarnobiałego negatywu, o którym prawie nic nie wiesz, bo nie masz z niego ani odbitek, ani skanów. Wg powyższych wyliczeń, kosztuje to 1162.50 pln.
Cennika różnych DSLR-ów może nie będę przytaczał, ale polecane na tym forum D40 z kitem kosztuje 1039.00 zł :-)

Nie muszę dodawać, że jeżeli zrobisz 3600 rawów, to można z nich zrobić zarówno obrazy monochromatyczne, jak też kolorowe, co nie zachodzi w wyliczeniach twórcy wątku :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Cytat
Matryca to "cyfrowy film", jaki to ma związek ze skanerem?


Chodziło mi o to, by cały proces liczyć od zera. Załóżmy że efekt końcowy to możliwość oglądania zdjęcia na monitorze komputera. Przy obróbce analogowej potrzebujemy: aparat - film - skaner. W przypadku cyfraka mamy to wszystko w jednym. Matryca pewni funkcję filmu i skanera (upraszczając). Oto mi tu chodziło.

Dedykowany skaner to chyba 1-2k. Więc gdyby liczyć od zera - czyli nie mam nic i robię zakupy, to by było trzeba policzyć to wszystko do kupy. Koszty jednorazowe i koszty procesu. W przypadku cyfry jedynym kosztem stałym jest aparat. W zabawie analogowej jest tego więcej. Ale nie należy do kosztów procesu doliczać kosztów stałych w postaci skanera.

MiQ27 napisał/a:
jorge.martinez, ile masz na liczniku swojej kadyszki ? Masz już 3600 ?


Więcej.

[ Dodano: 2008-11-22, 17:06 ]
Cytat
Nie muszę dodawać, że jeżeli zrobisz 3600 rawów, to można z nich zrobić zarówno obrazy monochromatyczne, jak też kolorowe, co nie zachodzi w wyliczeniach twórcy wątku :-)


Racja. Ktoś policzy koszty samodzielnego wołania C41 i slajdów? :-)
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Cytat
Pod wpływem wątku o Kenie R naszło mnie na podliczenie kosztów zabawy w fotografię analogową.

A nie porównywanie co tańsze.

[ Dodano: 2008-11-22, 17:29 ]
Wydawało mi się, że na temat co tańsze, powiedzieliście wszystko we wspomnianym przez trefa wątku.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
lipalipski, ale tu chodzi o jakiś efekt docelowy, a nie o to co tańsze.
Archiwum negatywów, nawet ze stykówkami, to nie jest coś do pokazania. Więc jak liczymy, to albo z odbitkami (przyjmując nawet, że robimy tylko jakiś %) albo ze skanowaniem. Koszty "prezentacji", że tak powiem.
No i nie ukrywam, że chętnie poznam też koszty procesów kolorowych.

jorge.martinez napisał/a:
W przypadku cyfry jedynym kosztem stałym jest aparat.

Komputer też się przydaje, chyba że komuś wystarcza 2.5" ekranik :-)
 

thrackan  Dołączył: 08 Lut 2007
Tref, dzięki za wyliczenie - to przekonuje do pleśnienia :mrgreen:
Możesz jeszcze polecić tanie sklepy z chemią w Warszawie?


EDIT: Dziękuję :oops:

 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
thrackan napisał/a:
Możesz jeszcze polecić tanie sklepy z chemią w Warszawie?


http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=326324
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
MiQ27 napisał/a:
No i nie ukrywam, że chętnie poznam też koszty procesów kolorowych.

5pln

MiQ27 napisał/a:
Archiwum negatywów, nawet ze stykówkami, to nie jest coś do pokazania. Więc jak liczymy, to albo z odbitkami (przyjmując nawet, że robimy tylko jakiś %) albo ze skanowaniem.

Skaner to jednorazowy wydatek. Od 4xx do xxxxx złotych, do wyboru, do koloru. Ale warto zauważyć, że tref nie brał pod uwagę kosztu sprzętu.

Nie tylko skanera, ale i aparatu, narzędzi potrzebnych w ciemni, komputera i mieszkania, w którym to wszystko trzymasz. Co jest sensowne, bo zakup aparatu, "ciemni" i skanera bez problemu można zamknąć w 1000 pln, ale można też ten budżet znacząco przekroczyć.
 

MiQ27  Dołączył: 17 Wrz 2007
lipalipski napisał/a:
5pln
od rolki ? Nie tak źle. Niezależnie, czy negatyw czy slajd ?
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
lipalipski napisał/a:
Ale warto zauważyć, że tref nie brał pod uwagę kosztu sprzętu.

Nie tylko skanera, ale i aparatu, narzędzi potrzebnych w ciemni, komputera i mieszkania, w którym to wszystko trzymasz. Co jest sensowne, bo zakup aparatu, "ciemni" i skanera bez problemu można zamknąć w 1000 pln, ale można też ten budżet znacząco przekroczyć.

Dokldanie tak. To ograniczenie zastosowane w wyliczeniach ma sens.

Dzis ogladalem album ze stykami i odbitkami Zorka Project. Hp5 z Rolleia, spod powiekszalnika oczywiscie. Szczeke zbieralem z podlogi. Za taki efekt warto placic.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
MiQ27 napisał/a:
lipalipski napisał/a:
5pln
od rolki ? Nie tak źle. Niezależnie, czy negatyw czy slajd ?

Slajd jest parę złotych droższy.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
lipalipski napisał/a:
MiQ27 napisał/a:
lipalipski napisał/a:
5pln
od rolki ? Nie tak źle. Niezależnie, czy negatyw czy slajd ?

Slajd jest parę złotych droższy.


W Rossmannie płacę 7 zł.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
"Kolorowo" to by wychodziło tak:
- rolka Velvii typ 135 jakieś 25PLN (nie używamy lekko przeterminowanych, co można taniej dostać)
- wywołanie od. 6,95 do powiedzmy 15zł (zależy gdzie, jak itd.)
- ramki ok. 20zł/50 sztk

Liczmy, że z rolki uznajemy 20% za tak fajowe, że je na ścianę. Czyli z rolki jakieś 7-8 zdjęć. Niech będzie 7.
To koszt jednej klatki wyniesie 3,60 (film) + 1 (wołanie w Rossmanie) + 0,40 (ramka). Czyli 5 złotych za obrazek. Drogo?
 

lRem  Dołączył: 07 Lip 2007
A w tym całym CeWe (Rossman, MM i tanie laby, wszystko ślą tam) zdarza się dostać niespieprzony film? Ponoć choćby rysy są na tyle powszechne, że lepiej unikać... Mi kumpel (student, nie obciekający forsą) polecał lab, w którym slajd wołają za marne 17.50...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach