kris1980  Dołączył: 24 Lut 2008
plwk - z całym szacunkiem, ale ja widzę dwie odpowiedzi, jedną na tak dla pentaxa a druga na nie

Zdano napisał/a:
"Miałem Sigmę, zamieniłem na DA* i jestem bardzo zadowolony z decyzji.
Sigmy mają dziwną przypadłość, czym dalej obiekt od aparatu tym większe mydło, z Pentaksem tego nie ma. "

a kolega SunShine twierdzi że nie zamienłby... znaczy zamieniłby aby sprzedać i ponownie kupić tamrona :-)

A mi chodzi o jedno pytanie
CZY RÓŻNICA W JAKOŚCI ZDJĘĆ JEST TAK DUŻA JAK RÓŻNICA W CENIE TYCH OBIEKTYWÓW ?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Różnica w cenie odzwierciedla nie tylko różnicę w jakości zdjęć ale również różnice w budowie (np. uszczelnienia) oraz niezawodność wynikającą z kompatybilności wewnątrzsystemowej.
 
kris1980  Dołączył: 24 Lut 2008
Wiem o tym... Stare porzekadło ludowe mówi zresztą "Cena zawsze idzie z jakością" i tyczy się to wszystkiego... Ale mnie teraz interesuje tylko JAKOŚĆ ZDJĘĆ, nie jakość wykonania obiektywu, nie uszczelnienia, a tylko ten jeden punkcik...
Jekby nie patrzeć za różnicę w cenie mam statyw i lampę :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakość zdjęć w pewnym sensie jest z tym również powiązana. Dzięki uszczelnieniom zrobisz zdjęcia w warunkach w których nie wyjmiesz z torby aparatu z tamtymi obiektywami. Dzięki lepszej kompatybilności P nie trafi z ostrością w 3% przypadków gdy T i S np. w 8% i akurat to ważne ujecie zostanie zepsute.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
kris1980, po pierwsze nie krzycz, tzn. nie pisz dużymi literami, po drugie według mnie jakość zdjęć z Pentaksa 16-50 jest lepsza niż z Sigmy 18-50 ale czy warto do tej różnicy dopłacać musisz zdecydować sam.
Jak sam piszesz za różnicę możesz kupić statyw i lampę, ja nie musiałem dokonywać takiego wyboru, więc za bardzo Ci nie pomogę w decyzji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jakości zdjęć nikt Ci nie opowie. Musisz w serwisach zdjęciowych wyszukać zdjęcia wg obiektywu i oglądać, oglądać, oglądać.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
kris1980 napisał/a:
Ale mnie teraz interesuje tylko JAKOŚĆ ZDJĘĆ
Na to pytanie odpowiedział już plwk, a co do zakupu, to i tak ostatecznie będziesz musiał sam podjąć decyzję.
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Czytałem kiedyś na forum Canona albo Nikona o porównaniu alternatywnych do firmowych (jak to niektórzy piszą - kundlowatych) zoom'ów o stałym świetle 2.8. - Sigmie 18-50, Tamronie 17-50 i Tokinie (Pentaksie) 16-50. Nie mogę w tym momencie tego znaleźć, ale Tamron był oceniany najwyżej, a Tokina najgorzej ze względu na mniejszą ostrość i aberracje.
Z drugiej jednak strony różne systemy nie są do końca porównywalne.
 

seweryn1  Dołączył: 11 Lip 2007
sunshine napisał/a:
Mam Tamrona 17-50 2.8 i bawiłem się pentaxem 16-50.

Pentax ciut szerszy i mniej ostry, miał mocniejszą abberację chromatyczną (dość istotne dla mnie) ale też szybszy AF (sdm ;-) ) i lepiej współpracował z body (celniej łapał AF).

Wziąłem Tamrona bo był tańszy. Szkła pod matryce APS-C to dla mnie etap, więc nie inwestuję w nie góry kasy. Kieruję się stosunkiem jakości do ceny a tu tamron rządzi.

Czy zamienił bym tamrona na DA 16 - 50?

Oczywiście. Puzniej sprzedałbym DA i kupił znowu tamrona a siedem stówek zostaje w kieszeni ;-)

Jak już kupisz i będziesz chciał się zamienić to daj znać :-P


Potwierdzam ten Tamron o którym mowa jest rewelacyjny, nawet ten konkretny egzemplarz
Nie sprzedałbym go gdyby nie sytuacje losowe, zepsuł mi się mój szajsung, no i zamieniłem tego Tamrona na lampę 580 ex II, szkoda mi go było jak cho....a, ale cóż. Ale drugi raz bym go nie kupił, dlaczego? Teraz zbieram stałki, na początek będzie EF 85 1.8 USM. :oops:
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Ja tak na szybko, bo żona wyrzuca mnie od komputera ;-)

Kupiłem tego DA* 16-50 i kupa :-( bo nie ma się czego czepić... :roll: :evilsmile: :mrgreen: :mrgreen:
Ostrzy w punkt, żadnych defektów nie stwierdziłem (choć na początku wydawało mi się, że coś tam widzę, ale to był błędny proces testowania), na 16mm i f2.8 zadziwiająco ostry! Mam zwalony egzemplarz czy co? ;-) SDM pracuje OBŁĘDNIE (ciekawe jak długo). Ogólnie rzecz biorąc jestem cholernie zadowolony :-)
 

Crow  Dołączył: 08 Paź 2008
Cytat
SDM pracuje OBŁĘDNIE (ciekawe jak długo)

Co znaczy "ciekawe jak długo"? Wynalazek jest awaryjny?
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Crow napisał/a:
Cytat
SDM pracuje OBŁĘDNIE (ciekawe jak długo)

Co znaczy "ciekawe jak długo"? Wynalazek jest awaryjny?


Z tego, co można przeczytać w necie to zdarzy sie czasem, że SDM przestaje działać, wtedy jest bardzo "silent" :mrgreen:
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Paweł Szkup napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc jestem cholernie zadowolony

No i właśnie o to chodzi. Gratulacje i ciachać zdjęcia :-) :-B .
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Crow napisał/a:
Wynalazek jest awaryjny?
Chyba na razie odnotowano na forum jeden przypadek
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=16631
 
czarekk  Dołączył: 03 Lip 2007
piotr_luk, mam prośbę. Możesz mi przesłać parę RAWów zrobionych K10D i tym obiektywem .
mail marcin.developer (małpa) gmail.com

Z góy dziekuję i pozdrawiam
Czarek
 

Johanson  Dołączył: 28 Cze 2008
DA* jest także na moim zakupowym celowniku
W związku z tym będąc dzisiaj w naszym ulubionym sklepie MM, obejrzałem sobie dokładnie ten obiektyw, co więcej pozwolono podpiąć go do swojego body k200, i sprawdzić jak to szkło sprawuje się podczas pracy.

wnioski:
Budowa i wykonanie to absolutny top, najwyższa jakość użytych materialów, duży, ciężki, po prostu najwyższa półka - powiem więcej, według mojej oceny i gustu to najładniejszy obiekty, jaki można w tej chwili podpiąć pod Pentaksa (wliczając wszystkie Sigmy, Tamrony etc.)
przy ocenie zdjęć, już po zgraniu materiału na komputer, skupiłem się przede wszystkim na jakości zdjęć przy maksymalnej dziurze.
Po moich amatorskich teścikach z przysłoną 2.8, zarówno przy szerokim kącie 16 jak i 50 mm, mogę powiedzić że jeśli chodzi o ostrość wszystko było w najlepszym porządku
i jestem całkowicie zadowolony, zapewne nieco bym przesadził pisząć że była to stałkowa żyleta, ale naprawdę nie zauważyłem na tych zdjęciach mydła, ostrość była świetna i dokładnie tam gdzie trzeba.
Ujęła mnie także plastyka zdjęć z tego obiektywu, i bokeh. Mam wrazenie, że charakterystyka oddania kolorów znacznie różni się od np Sigmy, która ma bardziej chłodną tonację.

Przypomina mi się w tym miejscu opinia na opacznych.pl na temat nieostriości tego obiektywu i komentarz, że jeżeli pentaksiarze chcą mieć dobry światłosilny zamiennik kita to...powinni zmienić system - bzdura! i mam nadzieję, że test zamieszczony na tej stronce był tylko smutnym nieporozumieniem wynikającym z niedoskonałego egzemplarza wczesnej serii.

Dodam jeszcze, że to co zauważyłem i rzuciło mi się w oczy na minus DA*, to spora aberracja w narożnikach zdjęć i delikatne winietowanie na ogniskowej 16mm

 

perl  Dołączył: 24 Wrz 2006
Johanson napisał/a:
i mam nadzieję, że test zamieszczony na tej stronce był tylko smutnym nieporozumieniem wynikającym z niedoskonałego egemplarza wczesnej serii.

Niestety nie masz racji. Tego typu komentarze w testach sprzetu Pentaxa sa odzwierciedleniem ich kompleksow .... tak jest u wszystkich Canonowcow, wiec u madralinskich z opaczne.pl rowniez.
 

MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Perl :-B :-B :-B :-B

Jak ktoś tutaj jest DIEHARD to jedynie Ty :P

Poważnie - pisałem już na temat moich przemyśleń. Trafili gorszy model z początków produkcji. To samo z 50-135 :P

Na Fotopolis (dział szkółka niedzielna jest jednym z moich ulubionych) jakoś źle nasze szkiełka nie wyszły. Może to wynika z procedur testowych (a optyczne.pl podkreślają, że mają procedury lepsze niż inne, nawet zagraniczne i uznane serwisy) ?
Może i tak. Tylko, że jak biorę moje źle ocenione szkła i idę robić fotki - nie widzę niedoskonałości. Jestem zadowolony i sprzęt spełnia moje oczekiwania z nadmiarem. Czego chcieć więcej ?
Podkreślam to, że mogę korzystać z Canona EOS-a 5D. Fajna maszynka. Ale kosztuje też inne pieniądze....
Zresztą, moi koledzy mają Canony i Nikony i jakoś nie widzę odruchu wymiotnego u nich na widok mojego Pentaksa. Czasami nawet foto tym porobią - i każdy z nich ma o Pentaksie bardzo dobre zdanie (większość miała analogi Pentaksa). Raczej skupiają się koledzy na ocenianiu zdjęć a nie na tym czy to FF czy nie FF....

Nie jestem długo na tym forum, ale praktycznie w wielu tematach przewija się marazm co do Pentaksa.... Zapewniam, że koledzy fotografowie z innych systemów mają lepsze zdanie o naszym systemie, niż wielu tutejszych użytkowników...

Pozdr.
 

Matey3000  Dołączył: 14 Paź 2007
piotr_luk napisał/a:
Chyba na razie odnotowano na forum jeden przypadek
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=16631

no nie do konca.
1-szy przyjechal nie dzialajacy
nastepne dwa w service nie dzialaly i 3 przyniesiony przez servisanta pochodzil 5 dni. Potem to juz tylko popiskiwal. Zostawilem w service bo im zabraklo tych na wymiane. Problem jest z elektronika w samym obiektywie i dotyczy DA*16-50, tyle powiedzieli mi w service w Slough.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Matey3000 napisał/a:
piotr_luk napisał/a:
Chyba na razie odnotowano na forum jeden przypadek
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=16631

no nie do konca.
1-szy przyjechal nie dzialajacy
nastepne dwa w service nie dzialaly i 3 przyniesiony przez servisanta pochodzil 5 dni. Potem to juz tylko popiskiwal. Zostawilem w service bo im zabraklo tych na wymiane. Problem jest z elektronika w samym obiektywie i dotyczy DA*16-50, tyle powiedzieli mi w service w Slough.


Z tym SDM'em to Pentax ma chyba jednak problemy: http://forums.dpreview.co...thread=30192112

Ciekawy jestem jaki to jest odsetek całkowitej ilości sprzedanych do tej pory szkieł. Biorąc pod uwagę, że Pentax do najpopularnieszych marek nie należy i że te DA* też nie sprzedają się jakoś bardzo masowo to te pogłoski o awaryjności "profi" szkieł chyba nie przysporzą firmie wielu zwolenników...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach